Kamica pęcherzyka żółciowego - jakie są objawy? Leczenie i dieta

Fot: Lydie / stock.adobe.com

Kamica pęcherzykowa jest częsta w populacji europejskiej. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem. Bardziej predysponowane do wystąpienia kamicy są kobiety. Najczęściej pierwszym objawem jest ostry atak kolki żółciowej

Pęcherzyk żółciowy przypomina mały woreczek składający się z szyjki, trzonu i ogona. Leży tuż pod wątrobą. Z pęcherzyka uchodzi przewód pęcherzykowy, który łączy się z przewodem wątrobowym w przewód żółciowy wspólny i uchodzi do dwunastnicy. Główną funkcją pęcherzyka jest magazynowanie żółci. W przerwach pomiędzy posiłkami organizm produkuje żółć, która następnie jest uwalniana do przewodu pokarmowego podczas spożywania posiłków. Kamica żółciowa polega na tworzeniu się i odkładaniu złogów w pęcherzyku żółciowym. Złogi składają się z fizjologicznych składników żółci, czyli najczęściej są to złogi cholesterolu, barwników żółciowych, jonów wapniowych czy białek. Największy odsetek kamieni żółciowy stanowią kamienie mieszane. Kamica żółciowa często przez wiele lat przebiega bezobjawowo. Dopiero ostry atak kamicy żółciowej może sugerować obraz kamicy. Niepowikłana choroba często daje mniej typowe objawy.

Kamica żółciowa - jak powstaje?

Złogi powstają z reguły w samym pęcherzyku żółciowym. Rzadziej znajdują się w drogach wyprowadzających żółć (mowa wtedy o kamicy przewodowej), jednak są one wtedy wynikiem przemieszczenia kamieni z pęcherzyka, a nie powstania ich w przewodzie żółciowym.

Czynniki ryzyka:

  • wiek (ryzyko powstawania kamicy żółciowej wzrasta z wiekiem)
  • otyłość
  • hipertriglicerydemia
  • płeć żeńska
  • predyspozycje genetyczne
  • głodówki
  • czynniki utrudniające odpływ żółci z pęcherzyka.

Objawy kamicy żółciowej

Duży odsetek osób cierpiących na kamicę pęcherzyka żółciowego przez wiele lat nie ma pojęcia o jej istnieniu. Statystycznie około 2/3 chorych ma przebieg bezobjawowy. Najczęściej pacjenci dowiadują się o niej przypadkiem podczas badania ultrasonograficznego (USG) lub badania wykonywanego z innych wskazań. Objawy są niecharakterystyczne. Jeśli jednak złóg żółciowy przemieści się w stronę przewodu żółciowego, może wywołać atak kamicy żółciowej.

Kolka żółciowa - co to jest?

Kolka żółciowa to główny objaw kliniczny kamicy pęcherzyka żółciowego, pojawiający się bardzo często po spożyciu tłustego posiłku. Jeśli złóg żółciowy blokuje drogę ujścia żółci przez przewód żółciowy, w pęcherzyku zaczyna wzrastać ciśnienie, czego następstwem jest ostry ból brzucha. Lokalizuje się on najczęściej w okolicy samego pęcherzyka, czyli pod prawym łukiem żebrowym. Może promieniować pod prawą łopatkę. Dodatkowo występują nudności, wymioty, wzdęcie brzucha, dyskomfort w nadbrzuszu po posiłkach.

Jeśli ból trwa długo, powyżej 6 godzin, a dodatkowo towarzyszy mu gorączka, dreszcze, może to świadczyć ostrym zapaleniu pęcherzyka żółciowego. Czasami zdarza się, że złóg blokujący drogi żółciowe umiejscawia się na tyle nisko, że nie tylko blokuje drogę z pęcherzyka żółciowego, ale również z trzustki. W efekcie może rozwinąć się również ostre zapalenie trzustki. Oba stany wymagają pilnej konsultacji chirurgicznej.

Kamica pęcherzyka żółciowego - jakie badania wykonać w celu rozpoznania choroby?

Podstawowym badaniem diagnostycznym jest badanie ultrasonograficzne - pozwala uwidocznić złogi w pęcherzyku żółciowym o średnicy powyżej 3 mm. Może ocenić ewentualne poszerzenia przewodów żółciowych, a także narządy sąsiednie. W obrazie USG złogi żółciowe powinny być ruchome i dawać tzw. cień akustyczny. Ponadto u niektórych osób z kolką żółciową obserwuje się przejściowe zwiększenie amylazy lub lipazy w surowicy krwi, hiperbilirubinemię, a także wzrost aktywności wskaźników wątrobowych (aminotransferazy alaninowej - ALAT; aminotransferazy asparaginowej - AspAT) i fosfatazy alkalicznej.

Zobacz film: Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego - objawy, leczenie, dieta. Źródło: 36,6

Kamica pęcherzyka żółciowego - leczenie

W przypadku ostrego ataku kamicy żółciowej bierze się pod uwagę ryzyko wystąpienia kamicy przewodowej. Jeśli takie istnieje, należy najpierw rozważyć zabiegi mające na celu udrożnienie dróg żółciowych.

Leczenie kamicy obejmuje zarówno postępowanie farmakologiczne jak i operacyjne.

Podstawą leczenia są leki przeciwbólowe - paracetamol, petydyna lub pentazocyna. Dodatkowo należy podać leki rozkurczowe, jak na przykład no-spę (drotawerynę) czy panadol (jako preparat złożony z paracetamolem).

Leczenie operacyjne wskazane jest u chorych z objawową kamicą pęcherzyka i jej powikłaniami. Wykonuje się następujące zabiegi:

  • Cholecystektomię laparoskopową - jako metodę preferowaną. Jest jednak wiele przeciwskazań do wykonania zabiegu metodą laparoskopową, np. rozlane zapalenie otrzewnej, liczne blizny pooperacyjne.
  • Cholecystektomię metodą otwartą - preferowana u osób, u których nie można zastosować metody laparoskopowej.
  • Czasami wykonywana jest również cholecystektomia profilaktyczna, u bezobjawowych pacjentów, jednak są to osoby mające duże ryzyko rozwoju raka pęcherzyka żółciowego, chorzy na immunosupresji czy osoby z otyłością 3 stopnia.

Ważne jest postępowanie zapobiegające wystąpieniu napadów kolki żółciowej. Jest to np. dieta, lekkostrawna, ubogotłuszczowa. Ważne jest też unikanie używek, jak alkohol i papierosy, a także niespożywanie potraw typu czekolada, kawa, nasilających produkcję żółci w pęcherzyku. Należy pamiętać, że ciąża jest stanem predysponującym do tworzenia się złogów i wystąpienia ataku kamicy. Dlatego kobiety w ciąży, mające rozpoznaną kamicę, powinny zwracać szczególną uwagę na dietę, a podczas planowania ciąży rozważyć możliwe sposoby terapii.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36, 6

Data aktualizacji: 08.01.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej