Kakosmia – zaburzenia węchu. Objawy, przyczyny i leczenie

Fot: SIphotography / gettyimages.com

Kakosmia polega na chwilowym odczuwaniu nieprzyjemnych zapachów pod wpływem dowolnego bodźca węchowego lub bez zewnętrznej stymulacji. Jego wystąpienie powinno skłaniać do wykonania badań pozwalających na rozpoznanie stanu chorobowego i dokładną diagnostykę ośrodkowego układu nerwowego.

Kakosmia to jedno z zaburzeń węchu. Jest uciążliwą dolegliwością, gdyż – pod wpływem pobudzenia narządu węchu lub ośrodkowego układu nerwowego – chory odczuwa nieprzyjemne, budzące obrzydzenie, trudne do zidentyfikowania zapachy. Może to powodować utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Przyczyną kakosmii są najczęściej schorzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Kakosmia – objawy

Kakosomię zalicza się do jakościowych zaburzeń węchu, gdyż powstające w świadomości chorego wrażenie zapachowe różni się od tego, co normalnie powinien odczuwać. Objawy kakosmii pojawiają się napadowo. Epizod trwa kilkanaście sekund do kilku minut i zwykle przemija bez śladu. Do rozpoznania kakosmii nie wystarczy pojedynczy incydent. Można mówić o jej występowaniu wówczas, gdy nieprzyjemne wrażenia węchowe są powtarzalne.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Przyczyną napadu może być stymulacja zapachem pochodzącym z zewnętrznego obiektu. Pełni on jedynie rolę czynnika wyzwalającego aktywność nerwów węchowych i ośrodków mózgu odpowiedzialnych za tego typu wrażenia. W innych sytuacjach kakosmia może pojawić się bez zewnętrznego, odczuwalnego dla innych osób bodźca. Objawy kakosmii należy odróżniać od innych podobnych zespołów dotyczących zmysłu węchu, takich jak:

  • anosmia – nieodbieranie wrażeń węchowych,
  • hyperosmia – zbyt intensywne odczuwanie zapachów,
  • pseudosmia – rozpoznawanie zapachów innych niż te, które chory powinien odczuwać (zwykle dzieje się to w sposób powtarzalny),
  • fantosmia – wyczuwanie nieistniejących w otoczeniu zapachów o typie halucynacji.

Kakosmia – mechanizm powstawania

Zmysł węchu składa się funkcjonalnie z kilku odcinków. Są nimi węchowe zakończenia nerwowe – receptory wychwytujące substancje aromatyczne i wytwarzające impulsy elektryczne zależne od typu substancji. Bodźce te są przenoszone przez włókna i komórki nerwowe do ośrodków nerwowych mózgu, które odpowiedzialne są za ich właściwe przetwarzanie i rozpoznawanie zapachów.

Kakosmia wiąże się bezpośrednio z najpóźniejszym, ośrodkowym etapem przetwarzania bodźców ze środowiska. Nie chodzi więc o błędne rozpoznawanie substancji węchowych ani „zakłócenia” powstające na drogach przenoszenia. Powodem jest zwykle trwałe lub przemijające uszkodzenie mózgu w obszarze:

  • haka hipokampu,
  • opuszki węchowej,

Kakosmii, niezależnie od podejrzewanej przyczyny, nie można lekceważyć ze względu na wysokie prawdopodobieństwo, że została spowodowana przez schorzenie stanowiące niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia.

Kakosmia – przyczyny

Zaburzenia węchu pod postacią kakosmii mają zwykle przyczynę w uszkodzeniu opisanych wyżej obszarów mózgowia. Bezpośrednim powodem może być:

  • uszkodzenie pourazowe (np. po złamaniu podstawy czaszki, ostrym niedotlenieniu),
  • choroba organiczna (zwyrodnieniowa lub degeneracyjna, np. choroba Alzheimera, nowotwory mózgu),
  • ucisk na wymienione ośrodki związany np. z istnieniem oponiaka, włókniaka lub naczyniaka jamy czaszki,
  • przewlekłe niedokrwienie tkanki mózgowej lub poważne niedobory, które mogą powodować dysfunkcję komórek.

Kakosmia może też być wywołana przez działanie niektórych leków albo substancji toksycznych (w tym niektórych narkotyków i tzw. dopalaczy). Specyficzne znaczenie ma występowanie napadów kakosmii w przebiegu padaczki. Mogą one być częścią tzw. aury padaczkowej, sygnalizującej zbliżanie się napadu drgawkowego albo stanowić jedyny objaw nieprawidłowej aktywności mózgu. Oprócz zaburzeń węchu mogą pojawiać się wtedy również np. bóle lub zawroty głowy, chwilowe upośledzenie widzenia, nadwrażliwość na światło, nadmierna pobudliwość, przeczulica skóry na bodźce dotykowe.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Symptomy zbliżone do kakosmii bywają również objawem zaburzeń psychicznych o charakterze ciężkich nerwic, a przede wszystkim problemów psychotycznych o typie wytwórczym, tj. takich, w przebiegu których pojawiają się urojenia lub halucynacje. Odczuwanie nieprzyjemnych zapachów może być związane z przewlekłymi infekcjami nosa, zatok przynosowych, ale wówczas wrażenia węchowe są adekwatne do sytuacji i związane z obecnością dużej ilości wydzieliny ropnej czy nieżytowymi lub zanikowymi zmianami błon śluzowych.

Kakosmia – leczenie

Leczenie zaburzeń węchu pod postacią kakosmii to przede wszystkim działanie przyczynowe, wynikające z rozpoznania choroby pierwotnej. Podstawowe znaczenie mają tu dokładne zebranie wywiadu i przeprowadzenie specjalistycznego badania neurologicznego oraz przeprowadzenie diagnostyki obrazowej (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, angiografia naczyń mózgowych). Dodatkowe leczenie objawowe zaburzeń węchu może choremu przynieść ulgę w kakosmii ze względu na zmniejszenie nasilenia doznawanych wrażeń węchowych lub częstości napadów. W takim przypadku stosuje się głównie niewielkie dawki leków przeciwpadaczkowych lub uspokajających.

Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 25.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej