Jodowanie tarczycy – zasady terapii i kwarantanny, skutki uboczne

Fot: AlexRaths / gettyimages.com

Jodowanie tarczycy jest jedną z trzech metod terapii nadczynności tarczycy. Istnieją pewne przeciwwskazania co do jej stosowania. Należy ściśle przestrzegać zasad kwarantanny po zabiegu jodowania, by nie zaszkodzić osobom w otoczeniu.

Jedną z form terapii tarczycy jest jodowanie. Stosuje się tę metodę leczenia w przypadku znacznego powiększenia tarczycy, w nadczynności, kiedy chory nie kwalifikuje się do operacji. Metoda ta ma jednak pewne przeciwwskazania, jak np. ciąża. Na efekty leczenia należy czekać kilka tygodni, a podczas terapii należy przestrzegać ściśle określonych zaleceń.

Jodowanie tarczycy – co to jest?

Jodowanie tarczycy to inaczej terapia jodem radioaktywnym. Stosowana jest przy nadczynności tarczycy, szczególnie jeśli chory nie jest kwalifikowany do zabiegu operacyjnego lub kiedy nadczynność tarczycy nie poddaje się leczeniu farmakologicznemu. W nadczynności tarczycy dochodzi do nadmiernej produkcji hormonów. Pojawiają się objawy w postaci nietolerancji ciepła, nadmiernej potliwości, utraty masy ciała mimo braku diety, zwiększonego apetytu, bezsenności, wewnętrznego niepokoju, osłabienia siły mięśniowej, pobudzenia, nerwowości czy biegunki. Dołączają się często drżenia rąk, kołatania serca, wzrost ciśnienia tętniczego. U kobiet dochodzi do zaburzeń miesiączkowania. Przyczyną nadczynności tarczycy najczęściej jest choroba Gravesa-Basedowa, czyli nadczynność tarczycy na tle autoimmunologicznym. U starszych osób częściej nadczynność wynika z powstawania tzw. woli guzkowych nadczynnych. W przypadku tej pierwszej, cała tarczyca odpowiedzialna jest za nadprodukcję hormonów. Wole guzkowe polegają natomiast na występowaniu pojedynczych lub mnogich guzków aktywnych, wydzielających hormony w nadmiarze.

Zobacz nasz film i dowiedz się za co odpowiada tarczyca

Zobacz film: Za co odpowiada tarczyca? Źródło: Stylowy magazyn.

Przygotowanie do zabiegu jodowania tarczycy

Jodowanie tarczycy to dość prosty zabieg. Chory przyjmuje kapsułkę z jodem, a następnie mierzy się tzw. jodochwytność tarczycy i poziom hormonów tarczycy. Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest wykluczenie procesu nowotworowego w tarczycy za pomocą biopsji lub USG. Absolutnym przeciwwskazaniem do zabiegu jodowania tarczycy jest ciąża.

Zaleca się wykonanie testu ciążowego przed przystąpieniem do leczenia, choć nie jest to terapia zalecana w okresie reprodukcyjnym. Po zabiegu jodowania nie wolno jeszcze przez co najmniej pół roku zajść w ciążę. U mężczyzn również zalecane jest odłożenie planów reprodukcyjnych o co najmniej pół roku, a najlepiej o rok. U wszystkich leczonych okres kwarantanny po zabiegu obejmuje około 2 tygodni. Wynika to z tego, że jod jest później wydalany z organizmu, wobec czego może stanowić zagrożenie, szczególnie dla dzieci czy kobiet w ciąży w otoczeniu. Dlatego kontakt z nimi powinien być w tym czasie maksymalnie ograniczony.

Skąd wiadomo, że tarczyca choruje? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Jak rozpoznać, że tarczyca choruje? Źródło: Stylowy magazyn.

Zasady działania jodowania tarczycy

W jodowaniu tarczycy stosuje się izotop promieniotwórczy jodu J131. Emituje on dwa rodzaje promieniowania – o krótkim i długim zasięgu. Największe znaczenie ma krótkie promieniowanie beta, które oddziałuje na komórki tarczycy znajdujące się w sąsiedztwie nagromadzonego radiojodu. Nie działa ono na tkanki sąsiadujące, a już na pewno nie na narządy oddalone od tarczycy. Ponadto tylko tarczyca ma zdolność gromadzenia podanego jodu, wobec czego zakres terapeutyczny ogranicza się wyłącznie do tego gruczołu. Dochodzi do uszkodzenia komórek tarczycowych, tarczyca ulega obumarciu, zwłóknieniu. Zmniejsza się jej objętość i produkcja hormonów. Jodowanie wywołuje miejscowy stan zapalny w tarczycy i stąd te zmiany. Najczęściej wystarczy pojedyncze jodowanie, choć są chorzy, u których powtarza się ten proces dwu-, trzykrotnie.

Skutki jodoterapii

Po kilku tygodniach od leczenia obserwowany jest spadek syntezy hormonów przez tarczycę. Jod przez kilka dni po zabiegu jest aktywny w komórkach tarczycy, hamuje syntezę hormonów tarczycy. Zdarza się, że skutkiem leczenia nadczynności jest niedoczynność tarczycy. Z wiekiem tarczyca ulega naturalnemu zwłóknieniu na skutek starzenia się komórek organizmu. Dlatego też nawet jeśli podczas terapii jodowania zniszczono tylko część tarczycy, w przyszłości może rozwinąć się niedoczynność tego gruczołu. Jednak jest ona znacznie łatwiejsza do leczenia, dlatego nie jest to bardzo niepożądany skutek uboczny jodowania tarczycy. Można nawet powiedzieć, że niedoczynność jest naturalnym skutkiem jodowania tarczycy.

Jak wygląda chora tarczyca? Dowiesz się tego z naszego filmu 

Zobacz film: Jak wygląda tarczyca zdrowa, a jak chora? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 03.09.2018,
Opublikowano: 03.09.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kamilka 03.09.2018r.

Miałam problemy z tarczycą. Bardzo przytyłam, koszmarnie się ze sobą czułam, zaczęłam mieć stany depresyjne. W prawdzie u mnie terapia jodem nie była stosowana, to i tak endokrynolog – cudowny, lekarz, który postawił mnie na nogi - kazał mi, ale chyba bardziej dla relaksu jeździć nad morze.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej