Jesteś uczulony na jad owadów? Nie przerywaj odczulania z powodu pandemii!

Fot: mrs / gettyimages.com

Użądlenie przez osę czy pszczołę jest bolesne i bardzo nieprzyjemne. U niektórych osób jad owada może wywołać bardzo silną reakcję alergiczną, która może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Mimo że odczulanie zapewnia skuteczną ochronę, to część pacjentów, ze względu na pandemię, rezygnuje z terapii. Eksperci apelują, aby tego nie robić.

Jada owadów błonkoskrzydłych, czyli osy lub pszczoły może być bardzo niebezpieczny. Zdarza się, że u osób uczulonych wywołuje on bardzo silną reakcje organizmu, tzw. wstrząs anafilaktyczny. Zdaniem badaczy taka reakcje może wystąpić u ok. 8 proc. populacji, u 3 proc. stanowi śmiertelne zagrożenie.

Jak uniknąć wstrząsu anafilaktycznego?

Na szczęście przed taką reakcją organizmu można się bronić. Najlepsze efekty daje odczulanie, czyli przyjmowanie stopniowo coraz większych dawek alergenu. Dzięki temu organizm przyzwyczaja się do niego i przestaje reagować na niego bardzo gwałtownie.

Choć odczulanie daje bardzo dobre efekty, to wielu chorych z obawy przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 - mimo wprowadzonych przez placówki środków ostrożności - zdecydowało się przerwać leczenie. Zdaniem specjalistów takie postępowanie może być bardzo niebezpieczne.

Co gorsza, reakcja organizmu na jad jest trudna do przewidzenia i spora część chorych nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. W niektórych przypadkach zdarza się, że użądlenie wywołuje u chorego objawy przypominające zwał serca czy udar.

Jak pomóc osobie, która jest uczulona na jad owadów? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy ukąszeniu u osób uczulonych na jad owadów Źródło: Dzień Dobry TVN

Odczulanie na jad owadów - jak to wygląda?

Odczulanie stosuje się przede wszystkim u tych osób, u których po użądleniu wystąpiła silna reakcja organizmu na jad (może się zdarzyć, że przy pierwszym użądleniu organizm nie zareaguje wcale, ale przy kolejnych już tak). Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest przeprowadzenie testów i potwierdzenie, że pacjent ma uczulenie na jad owadów.

Samo odczulanie składa się z dwóch etapów - wstępnego i podtrzymującego. Pierwszy z nich jest najtrudniejszy i powinien zostać przeprowadzony w szpitalu. W pierwszej kolejności pacjent ma wykonywane  badania - morfologię, EKG, zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Lekarze sprawdzają, czy nie ma gorączki, infekcji, problemu internistycznego. 

Jeśli pacjent jest zdrowy podaje mu się pierwszą szczepionkę. Po aplikacji leku cały czas monitoruje się stan pacjenta ciśnienie, tętno, saturację. Przy pacjencie cały czas obecny jest lekarz. Jeśli nie pojawią żadne niepokojące objawy chory może kontynuować odczulanie. Pełną ochronę przed groźną reakcją na jad osy udaje się uzyskać u 90–100 proc. pacjentów, a w przypadku alergii na jad pszczoły – u ponad 80 proc.

Data aktualizacji: 22.06.2020,
Opublikowano: 22.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej