Jeśli nie plastik, to co? Jakie mogą być alternatywy dla tego tworzywa?

Fot: Floresco Productions / gettyimages.com

Raport przygotowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych o stanie środowiska nie napawa optymizmem. Jednym z problemów są śmieci i plastik, który znajduje się praktycznie wszędzie. Co można zrobić z nadmiarem tego tworzywa i czym go zastąpić?

Plastik to tworzywo, które zrewolucjonizowało przemysł. Można z niego wyprodukować praktycznie wszystko, do tego jest bardzo trwały. Dlaczego zatem uchodzi za wroga numer jeden i tak szkodzi środowisku? Trwałość plastiku nie wzięła z niczego. Surowce, z których powstaje plastik, a w konsekwencji butelki, reklamówki, opakowania czy pojemniki do pakowania żywności tak naprawdę napakowane są chemią. Niestety części tych rzeczy nie da się przetworzyć i niewykorzystane trafiają na wysypiska śmieci, gdzie rozkładają się od 20-450 lat! Każda butelka czy torebka, której nie dało się ponownie wykorzystać oddaje środowisku – glebie i wodzie – to, z czego została zrobiona. Trzeba sobie zdawać sprawę, że nie są to substancje obojętne zarówno dla środowiska, jak i naszego zdrowia.

Tu i teraz

Ekolodzy od wielu lat mówią, że nasza planeta jest zagrożona i jeśli szybko nie wprowadzimy zmian czekają nas poważne problemy. Obfite deszcze, susze czy tornada w miejscach, w których wcześniej nie występowały to tylko część zmian klimatycznych, jakie wywołała działalność człowieka. Mimo że wszystkich zagrożeń nie da się wyeliminować, to ratowanie środowiska naturalnego należy zacząć od siebie i swoich codziennych nawyków. Jak? Przede wszystkim od zakupów i zwracania większej uwagi na to jakie środki czystości kupujemy, w co pakujemy żywność i jak segregujemy śmieci. Warto także rezygnować z używania np. słomek czy mieszadełek, czyli rzeczy bez których możemy się objeść.

Plastik to plastik? Niekoniecznie

Plastikowe opakowania, butelki, czy torebki nie powstają z tego samego tworzywa. Niektóre produkowane są z substancji groźnych dla zdrowia. Jak rozpoznać te bezpieczne? Naszą uwagę powinien przykuć mały trójkąt i wpisania w niego cyfra.

Jeśli w trójkącie znajdują się cyfry 1 (PET), 2 (HDPE), 4 (LDPE) oraz 5 (PP) mamy pewność, że jest całkowicie bezpieczne. Wystrzegać trzeba się opakowań oznaczonych numerami 6 (zwierają polistylen), 3 i 7, które mogą zawierać bisfenol A. Związek ten działa jak hormon i wpływa na układ hormonalny człowieka, a także przyczynia się do rozwoju otyłości oraz cukrzycy typu 2.

Które plastikowe opakowania są bezpieczne dla zdrowia i środowiska, a których trzeba unikać? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Które plastikowe opakowania są bezpieczne dla zdrowia? Źródło: Co nas truje?

Jeśli nie plastik – to, co?

Wbrew pozorom plastik nie jest tworzywem bez którego świat nie może się obejść. Mamy pod ręką surowce, które z powodzeniem mogą go zastąpić.

  • nanoceluloza – wytwarzana jest z drewna, nie przepuszcza gazów ani tłuszczów tym samym można z niej wytworzyć pojemniki do przechowywania czy przenoszenia żywności, jest całkowicie biodegradowalna. Materiał można wykorzystywać na wiele sposób. Już dziś tworzy się z niego opatrunki, wykorzystuje go w medycynie estetycznej, farmacji oraz kosmetyce;
  • konopie przemysłowe - jeszcze do niedawna konopie cieszyły się bardzo złą sławą. Dzisiaj korzysta się nich coraz chętniej. Na ich bazie powstają kosmetyki oraz leki, a z tych przemysłowych wytworzyć bioplastik;
  • otręby pszenne – można z nich wykonać jednorazowe naczynia oraz sztuce, które po skończonym posiłku zamiast wyrzucić – można zjeść;
  • chusteczka z wosku pszczelego – z powodzeniem zastąpi jednorazowe cienkie torebki czy papier do pakowania żywności. Taka chusteczka jest całkowicie naturalna, można używać jej wielokrotnie (myje się ją zimną wodą), a także samemu zrobić. Wystarczy kawałek materiału, wosk pszczeli i odrobinę olejku eterycznego, najlepiej o działaniu antybakteryjnym;
  • szkło – to bardzo trwałe tworzywo, wykonane z niego naczynia czy butelki można myć i używać wielokrotnie. Do tego te bardziej zużyte można przetworzyć i ponownie wykorzystać.

Jak przestać używać plastikowych opakowań? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy da się z dnia codziennego wyeliminować opakowania plastikowe? Źródło: Co nas truje?

Bądź świadomy

W zmianie nawyków i podejścia do ochrony środowiska pomaga coraz popularniejszy ruch zero waste. Jego zasady sprowadzają się do „5R”:

  • refuse (odmawiaj) – unikanie jednorazowych opakowań;
  • reduce (ograniczaj) – liczbę przedmiotów niezbędnych do życia;
  • reuse (używaj ponownie) – wielorazowych opakowań i rzeczy wielokrotnego użytku;
  • recycle (segreguj i przetwarzaj) – segreguj śmieci, wkładaj do stosownych pojemników lub oddawaj do punktów, zbędne rzeczy przetwarzaj na coś pożytecznego;
  • rot (kompostuj) – używaj rzeczy, które gdy się zużyją mogą trafić na kompost.

Choć może się wydawać, że to niewiele, to te drobne czynności mają ogromny wpływ na jakość środowiska. Im większą będziemy mieli świadomość i rozsądniej będziemy podchodzili do zakupów i konsumpcji w ogóle, tym większe mamy szanse na powstrzymanie zmian zachodzących w przyrodzie.

Segregujesz śmieci?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj
Data aktualizacji: 03.06.2019,
Opublikowano: 30.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej