Jałowa martwica kości piętowej, czyli choroba Haglunda – objawy i sposoby leczenia dolegliwości

Fot. Yuri_Arcurs / Getty Images

Martwica pięty to schorzenie z grupy jałowych martwic kości, obciążające głównie guza kości piętowej, w przebiegu którego dochodzi do nekrozy jego tkanki. Dolegliwość zwykle rozwija się i zanika w okresie pokwitania i dokucza bolesnymi objawami utrudniającymi aktywność ruchową.

Martwica kości piętowej jest w pełni wyleczalna, choć ma tendencje do nawracania, dlatego po procesie odbudowy kości zaleca się ścisłe przestrzeganie zaleceń profilaktycznych. Leczenie martwicy pięty uwzględnia wiele metod usprawniania zachowawczego – od rehabilitacji i zaopatrzenia ortopedycznego, przez ćwiczenia i domowe sposoby, aż po zabieg chirurgiczny.

Jałowa martwica kości piętowej

Martwica kości piętowej, zwana również chorobą Haglunda, to schorzenie z grupy jałowych martwic kości, czyli nekrozy struktur guza piętowego bez udziału drobnoustrojów i innych czynników wywołujących zakażenie. Do obumarcia kości piętowej dochodzi na skutek znacznego niedotlenienia i niedożywienia jej tkanek w wyniku miejscowego zaburzenia krążenia, na który wpływ mają uszkodzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących dany obszar kości piętowej bądź stany zapalne ograniczające światło żył i tętnic. Martwica kości pięty może rozwijać się również w wyniku długotrwale kumulujących się przeciążeń sportowych w obrębie stopy oraz na skutek bezpośrednich urazów pięty upośledzających sieć krwionośną jej okolicy, a także u osób z predyspozycjami genetycznymi do chorób z grupy jałowych martwic kości. Dolegliwość zwykle dotyczy dzieci i młodzieży w wieku pokwitania, czyli w okresie skoków wzrostowych, gdzie równowaga procesów hormonalno-metabolicznych organizmu jest szczególnie narażona na wahania wydajności, a układ ruchu wysoce eksploatowany. Odpowiednio leczona martwica pięty u dzieci rokuje dobrze i może zaniknąć w ciągu kilkunastu miesięcy.

Zobaczcie, jak zadbać o stopy i jak leczyć haluksy:

Zobacz film: Fala uderzeniowa na stopy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Martwica pięty – objawy

Charakterystycznym objawem martwicy kości piętowej jest zniekształcenie tylno-górnej części guza kości piętowej, zwane ostrogą Haglunda, widoczne w badaniach obrazowych. Deformacja pięty rozwija się stopniowo, podobnie jak nasilenie dolegliwości bólowych i pozostałych objawów. Martwica pięty u dzieci i dorosłych rozpoczyna się w trakcie długotrwałego niedokrwienia kości, w przebiegu czego dochodzi do powolnego obumierania jej tkanek, ale jednocześnie stopniowej obudowy w miarę wydajności organizmu jako naturalna reakcja obronna organizmu na procesy destrukcyjne. W wyniku oddziałujących obciążeń z zewnątrz, np. podczas chodzenia, zrekonstruowane struktury guza kości piętowej ulegają niszczeniu i częściowej separacji od reszty kości, a słabe krążenie dodatkowo uniemożliwia regenerację, wywołując objawy towarzyszące ostrodze piętowej, m.in.:

  • dolegliwości bólowe zlokalizowane na górno-tylnej krawędzi pięty, nasilające się przy zgięciu grzbietowym stopy, obciążeniach stopy oraz zakładaniu obuwia,
  • utykanie w trakcie chodzenia,
  • wyczuwalne zgrubienie na podeszwowej stronie pięty,
  • obrzęk, zaczerwienienie.

Jałowa martwica kości piętowej ma tendencję do występowania obustronnego.

Martwica pięty – leczenie

Leczenie martwicy kości piętowej wykorzystuje m.in.:

  • farmakoterapię przeciwbólową i przeciwzapalną, głównie w formie maści i miejscowych okładów, a w przypadku ostrego przebiegu dolegliwości z dodatkowym zapaleniem ścięgna Achillesa – zastrzyki sterydowe do jego kaletki,
  • wszechstronną rehabilitację, wspierającą procesy tworzenia nowej sieci naczyń włosowatych oraz produkcję tkanki kostnej w miejscach ubytków, a także profilaktykę zapalenia ścięgna Achillesa oraz minimalizowanie nawrotów martwicy pięty,
  • operacje chirurgiczne, czyli ostateczne leczenie zaawansowanej ostrogi piętowej Haglunda, polegające na usunięciu wyrostka kostnego i rekonstrukcji guza kości piętowej, przywracające prawidłową anatomię pięty i odpowiednie ustawienie stopy. Po zabiegu martwicy zalecana jest rehabilitacja usprawniająca, w tym ćwiczenia ruchowe,
  • domowe sposoby uzupełniające leczenie objawowe (szczególnie w przypadku znacznych dolegliwości bólowych), takie jak kąpiele, odpoczynek, masaże lodem i zimne okłady.

Rehabilitacja pięty martwiczej

W trakcie przebiegu choroby zaleca się głównie odciążenie kończyny i bezwzględne ograniczenie aktywność ruchowej. Do tego celu wykorzystuje się powszechnie m.in.:

  • wkładki ortopedyczne i profilowane zapiętki korygujące oś stopy, zapewniające amortyzację i odciążenie guza piętowego, stwarzając warunki do regeneracji tkanki kostnej i resorpcji, czyli wchłonięcia odseparowanego fragmentu guza,
  • kule łokciowe odciążające całą kończynę dolną w przypadku znacznych zmian martwiczych, dla których profilowane obuwie nie jest wystarczający odciążeniem, a zmiany wykazują tendencję do postępu,
  • ćwiczenia rozciągające ścięgno Achillesa oraz podeszwę stopy, ćwiczenia czynne stopy i stawu skokowego i podudzia,
  • masaż stopy i podudzia,
  • fizykoterapia, głównie ultradźwięki i fala uderzeniowa oraz laseroterapia.

Bibliografia:

T. Gaździk, Ortopedia i traumatologia, t. 1–2, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2009.

M. Borejko, Badanie radiologiczne w ortopedii, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1988.

Data aktualizacji: 08.04.2019,
Opublikowano: 08.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej