Jakiego rodzaju torbiele mogą występować w głowie?

seb_ra/getty images

Torbiele w głowie mają formę guzów lub guzków. Kształtem przypominają worki, które wypełnione są masą bezkomórkową. Najczęściej ich rozwój związany jest z nieprawidłowościami w okresie embriogenezy.

Torbiele w głowie najczęściej rozpoznawane są przypadkowo, podczas procesu diagnostycznego w formie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Mimo że torbiele mogą rozwinąć się niemal na każdej strukturze mózgu, statystycznie najczęściej rozpoznawane są cysty szyszynki oraz pajęczynówki. Objawy obecności zmian w mózgu pojawiają się w momencie, gdy osiągną duże rozmiary i zaczynają uciskać struktury nerwowe.

Torbiel szyszynki

Torbiel w głowie zlokalizowana w szyszynce nie stanowi zagrożenia dla zdrowia lub życia. Jest nowotworem o łagodnym charakterze i nie daje przerzutów do żadnych innych organów. Sama szyszynka jest gruczołem odpowiedzialnym za wydzielanie melatoniny, która reguluje prawidłowy sen oraz cykl dobowy. W większości przypadków schorzenie to jest bezobjawowe. Torbiel szyszynki otoczona jest najczęściej komórkami nabłonka, a w jej wnętrzu znajdują się makrofagi, leukocyty oraz limfocyty. Etiologia powstania torbieli na szyszynce w dalszym ciągu nie jest w pełni poznana. Według statystyk najczęściej pojawiają się u młodych dziewcząt, które rozpoczynają proces dojrzewania płciowego. Naukowcy podejrzewają, iż w tym okresie tkanka budująca szyszynkę ulega wielu przekształceniom i wówczas pojawiają się zmiany na ich strukturze. Jak już wcześniej wspomniano, przebieg tego schorzenia zazwyczaj jest bezobjawowy. Jeśli jednak torbiel osiągnie duże rozmiary (6 centymetrów lub więcej), zaczyna uciskać sąsiadujące tkanki, co może wywołać następujące symptomy: bóle głowy utrzymujące się pomimo zażycia środków przeciwbólowych; długotrwałe i uciążliwe migreny, które mogą trwać nawet do 72 godzin; zaburzenia miesiączkowania; naprzemienna utrata i przybieranie na wadze; zaburzenia snu takie jak bezsenność, częste wybudzanie, zaburzenia widzenia, oczopląs lub nagłe pojawienie się zeza.

Leczenie torbieli szyszynki w przypadku bezobjawowego przebiegu polega na stałej obserwacji zmiany i kontroli średnio co trzy miesiące. Jeśli jednak objawy są uciążliwe, nasilają się, a rozmiar torbieli rośnie, niekiedy lekarz prowadzący podejmuje decyzję o chirurgicznym usunięciu zmiany, ponieważ leczenie objawowe może okazać się niewystarczające. Dlatego tak istotne jest, aby osoba chora informowała lekarza prowadzącego o jakichkolwiek zmianach w organizmie, nawet jeśli wydają się nieistotne. Mogą one bowiem świadczyć o rozrastaniu się torbieli na dalsze sąsiadujące tkanki.

Torbiel pajęczynówki

Pajęczynówka znajduje się między oponami twardą i miękką, stanowi jedną z trzech opon mózgowo-rdzeniowych. Podobnie jak w przypadku torbieli szyszynki, większość przypadków ma przebieg bezobjawowy. Przyczyny rozwoju zmian pajęczynówki dzielą się na pierwotne i wtórne. Pierwotne związane są z zaburzeniami rozwoju, do których doszło w okresie zarodkowym. Najprawdopodobniej wiąże się to z nadmiernym i nieprawidłowym gromadzeniem się płynu mózgowo-rdzeniowego wewnątrz czaszki. Natomiast wtórne przyczyny to przede wszystkim urazy mechaniczne oraz stany zapalne struktur mózgowych.

Istnieją trzy hipotezy dotyczące mechanizmu powstawania tych torbieli, jednak żadna z nich nie została poparta dowodami naukowymi, to obecnie jedynie teorie. Niewielkie torbiele nie dają żadnych symptomów. Średniej wielkości objawiają się ogólnym osłabieniem, sennością, zawrotami i bólami głowy. Zazwyczaj są ignorowane i mylone z przeziębieniem, przemęczeniem lub infekcją. Natomiast zmiany o dużych rozmiarach stanowią poważne niebezpieczeństwo i są groźne dla zdrowia. Do najczęstszych objawów należą: wzrost ciśnienia śródczaszkowego oraz tętniczego krwi; zaburzenia słuchu, mowy oraz wzroku (najbardziej charakterystyczny symptom); napady padaczkowe; halucynacje; zaburzenia zachowania; niekontrolowane ruchy ciała; wodogłowie; bezdechy senne oraz zaburzenia równowagi.

Leczenie torbieli pajęczynówki uzależnione jest od jej rozmiarów. Małe zmiany nie wymagają leczenia, a jedynie okresowej, specjalistycznej obserwacji. W przypadku zmian średniej wielkość wdrażane jest leczenie objawowe w formie farmakoterapii, którą indywidualnie dobiera lekarz prowadzący. W momencie, gdy torbiel pajęczynówki osiągnie zbyt duże rozmiary, konieczne staje się jej usunięcie. Możliwe jest to za pomocą operacji, laseroterapii, drenażu oraz endoskopii.

Zobacz film: Skąd się bierze ból głowy

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Krzakowski M., Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych, Gdańsk 2011.

2. Pazdur R., Wagman L., Camphausen K., Hoskins W., Nowotwory złośliwe – postępowanie wielodyscyplinarne, Lublin 2012.

3. Meder J., Aktualne zasady postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w onkologii, Warszawa 2011.

Data aktualizacji: 14.10.2020,
Opublikowano: 14.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej