Jakie znamy rodzaje chorób psychicznych. Które zaburzenia występują dzisiaj najczęściej?

Iuliia Isaieva/getty images

Choroby psychiczne polegają na zaburzonym odbiorze rzeczywistości, myśleniu i odczuwaniu emocji. Wiele z nich łączy się również z objawami somatycznymi. Zależnie od rodzaju w znacznym stopniu utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie, a nawet je uniemożliwiają.

Choroby psychiczne mają podłoże egzogenne (zewnętrzne), endogenne (wewnętrzne), a także organiczne (wynikające z chorób układu nerwowego i mózgu). Do przyczyn egzogennych chorób psychicznych zaliczamy np.: traumatyczne przeżycia, środowisko pacjenta i jego trudną sytuację (przewlekły stres, przemoc itp.). Przyczyny endogenne różnych rodzajów chorób psychicznych to podatność genetyczna i czynniki osobowościowe (np. duża wrażliwość, niska samoocena). Do organicznych przyczyn należą choroby mózgu – guzy, alzheimer, tętniak itp.

Rodzaje chorób psychicznych

W potocznym rozumieniu choroby psychiczne są postrzegane jako mówienie czy robienie absurdalnych rzeczy. Gdy ktoś zachowuje się dziwnie, nietypowo, ma dziwaczne pomysły, mówimy, że zwariował. Tymczasem choroby psychiczne to o wiele bardziej rozbudowany zakres – zapadają na nie również osoby zachowujące się zupełnie normalnie i sprawnie funkcjonujące w społeczeństwie. Jak wygląda podział chorób psychicznych?

  • Zaburzenia psychotyczne – choroby, w których występuje zaburzona percepcja. Objawiają się omamami, urojeniami, zaburzeniami emocjonalnymi i świadomości, zniekształconym myśleniem. Osoby chore na te zaburzenia często nie są świadome, że ich wizje, odczucia i osądy są nieprawdziwe lub nieadekwatne do sytuacji. Do chorób takich należą wszystkie typy schizofrenii, zaburzenia schizoafektywne i stany psychotyczne.
  • Zaburzenia afektywne – choroby, które charakteryzują się zaburzonym odczuwaniem emocji i nastrojem. Towarzyszą im często objawy somatyczne oraz nieprawidłowe czynności psychiczne. Przykładowe objawy takich chorób to: brak możliwości odczuwania przyjemności, głęboki smutek, spowolnienie psychoruchowe, apatia, ciągłe uczucie zmęczenia, utrata zainteresowań i obojętność. Najpopularniejszą chorobą afektywną jest depresja, która została okrzyknięta mianem choroby cywilizacyjnej. Do chorób afektywnych należą również choroba afektywna dwubiegunowa i dystymia.
  • Zaburzenia nerwicowe – charakteryzują się zaburzeniami emocjonalnymi połączonymi z nieprawidłowym przebiegiem procesów psychicznych i towarzyszącymi im objawami somatycznymi. Do zaburzeń pochodzenia nerwicowego należą: zaburzenia lękowe, fobie, zaburzenia dysocjacyjne, reakcje na ciężki stres, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (nerwica natręctw), wszystkie typu nerwic: neurasteniczna, anakastyczna, lękowa, histeryczna, depresyjna.
  • Kolejnym rodzajem chorób psychicznych są zaburzenia osobowości – trwałe, nieprawidłowe, głęboko zakorzenione wzorce relacji z otoczeniem. Sprawiają znaczne problemy w funkcjonowaniu społecznym. Charakteryzują je nieadekwatne zachowania, wynikające często z niewłaściwych osądów sytuacji. Według podziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyróżniamy osobowość: paranoiczną, schizoidalną, chwiejną emocjonalnie (typ impulsywny i borderline), lękliwą, anankastyczną, histrioniczną, dyssocjalną, zależną itp.
  • Uzależnienia – to zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego wynikające z przymusu wykonywania danej czynności lub zażywania konkretnej substancji – alkoholizm, narkomania, lekomania, seksoholizm itp.
  • Zaburzenia psychiczne związane z postrzeganiem własnego ciała – anoreksja, bigoreksja, otoreksja, tanoreksja itp.
  • Zaburzenia czynności seksualnych – charakteryzują się nieprawidłowym pociągiem seksualnym. Do zaburzeń tego typu należą m.in. pedofilia i zoofilia.

Zobacz film: Choroby psychiczne

źródło:x-news

    Rodzaje chorób psychicznych – które występują najczęściej?

    W dzisiejszym świecie choroby psychiczne są dość powszechne. Wynika to z wielu czynników – prędkości życia, presji społecznej, przepracowania. Dawniej choroby psychiczne były przez społeczeństwo piętnowane, a osoby chore padały ofiarami różnego rodzaju ataków w formie wyzwisk, złośliwych plotek i ogólnego odrzucenia przez społeczeństwo. W obecnych czasach istnieje duża świadomość chorób psychicznych i tego, że osoba dotknięta chorobą nie jest jej winna. Zniknęło napiętnowanie społeczne spowodowane chorobą, dlatego coraz więcej ludzi zgłasza się do gabinetów psychiatrów lub psychologów po pomoc. Objawy i rodzaje chorób psychicznych są niezliczone i spowodowane wieloma różnymi czynnikami. W obecnym społeczeństwie najczęściej występujące choroby psychiczne to te z grupy afektywnych, a więc depresja i choroba afektywna dwubiegunowa, a także związane z postrzeganiem własnego ciała – anoreksja lub bigoreksja. Dość często zdarzają się również zaburzenia o podłożu lękowym. Poważnymi i nasilonymi problemami pozostają także narkomania i alkoholizm.

    Bibliografia:

    1. Stanisław Pużyński, Choroba psychiczna – problemy z definicją oraz miejscem w diagnostyce i regulacjach prawnych, „Psychiatria Polska” 2007, t. XLI, nr 3, s. 299–308

    Data aktualizacji: 04.08.2020,
    Opublikowano: 04.08.2020 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

    Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

    Czytaj więcej
    Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

    Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

    Czytaj więcej
    Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

    Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

    Czytaj więcej
    Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

    W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

    Czytaj więcej
    Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

    Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

    Czytaj więcej
    W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

    Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

    Czytaj więcej
    Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

    Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

    Czytaj więcej
    Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

    Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

    Czytaj więcej
    Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

    Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

    Czytaj więcej
    Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

    Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

    Czytaj więcej