Jakie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego wywołują najbardziej obciążające objawy?

Fot: muratseyit / gettyimages.com

Kiedy atakują zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego, objawy, jakie na to wskazują, skupiają się głównie na ograniczeniu ruchomości tego odcinka oraz nerwobólach. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego są zagrożeniem dla zdrowia i wpływają na jakość funkcjonowania życia chorego.

Kiedy zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego już się utworzyły, należy spodziewać się objawów ze strony układu ruchu oraz objawów neurologicznych. Jednak jakie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego tworzą się w tym odcinku i co jest ich przyczyną oraz jak je rozpoznać?

Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa piersiowego

Odcinek piersiowy to jeden z najmniej ruchomych części kręgosłupa. Jego praca jest ograniczona ze względu na kształt kręgów i funkcji podtrzymujących żebra oraz klatkę piersiową.

Główną przyczyną tworzenia się zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych kręgosłupa piersiowego, jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, prowadząca do stopniowej destrukcji chrząstek stawowych. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa piersiowego dotyczą zmian w obrębie trzonów kręgów.

Kiedy fragmenty kręgów zostaną odsłonięte, narażone są na większe zniszczenia. Do powstania zmian zwyrodnieniowo wytwórczych przyczyniają się również mikrourazy, stany zapalne oraz przebyte urazy najczęściej z powodu przeciążenia odcinka kręgosłupa piersiowego.

Zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze utrzymują się długo i wymagają rehabilitacji.

Jak rozpoznać zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego?

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego wywołują zmiany chorobowe miejscowo w części piersiowej kręgosłupa, w klatce piersiowej i żebrach oraz poza układem kostnym, ale wywierający na niego wpływ. Nie należy bagatelizować nawet najmniejszych dolegliwości ze strony kręgosłupa piersiowego, ponieważ często prowadzą one do zaostrzeń stanu i powodują ograniczenia ruchowe w życiu codziennym.

Kiedy zwyrodnienie kręgosłupa piersiowego jest zaawansowane, objawy choroby znacznie rozprzestrzeniają się po kręgosłupie i innych tkankach. Dolegliwości pojawiają się w odcinku lędźwiowym, szyjnym, łopatkach i klatce piersiowej. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego pogarszają jakość funkcjonowania całego organizmu.

Szczególnie szybko zmienia się mechanika oddychania. Mechanizm pracy kręgosłupa i klatki piersiowej zostają usztywnione. Klatka piersiowa jest mało elastyczna. Pojawiają się trudności w głębokim wdechu, często oddech jest płytki i szybki.

Do widocznych zmian ze względu na zwyrodnienie kręgosłupa piersiowego należy sztywność poranna pleców, mijająca po rozciągającej gimnastyce porannej. We wczesnym etapie pacjent może nie zauważyć takiej zmiany lub tłumaczyć ją zmęczeniem, jednak z czasem postępowania zwyrodnienia, coraz trudniej jest obrócić się za siebie czy wykonać skłon do podłogi, aby podnieść przedmiot. Upośledzenie ruchomości kręgosłupa dotyczy głównie skrętów i skłonów.

Jak zbudowany jest układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze mogą stanowić przyczynę występowania gwałtownych dolegliwości bólowych promieniujących do łopatki, ramienia, a nawet palców ręki. Takie objawy określa się mianem rwy ramieniowej.

Zmiany neurologiczne, do których dochodzi w wyniku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa piersiowego, to najczęściej nerwobóle międzyżebrowe, np. ból uciskowy wzdłuż przebiegu nerwu w przestrzeni międzyżebrowej, nasilający dolegliwości bólowe żeber podczas kaszlu, kichania, ziewania.

Niektóre ze zmian na tle nerwowym złudnie wydają się mieć powiązanie z kręgosłupem piersiowym i uważane są za symptomy sercowe, a nawet emocjonalne, np.

  • lewostronny ból międzyżebrowy, często uznawany jest jako sygnał sercowych dolegliwości i zaburzeń jego pracy,
  • pieczenie, ucisk i kłucie w mostku ze względu na zakończenia nerwowe nerwów wychodzących z odcinka kręgosłupa piersiowego,
  • duszności, w przebiegu ograniczenia pracy klatki piersiowej,
  • ból w lewym ramieniu.

Kiedy dolegliwości bólowe promieniują w stronę serca czy lewego ramienia, wywołują dodatkowy niepokój o zdrowie. Nie warto ich kategoryzować z chorobami wieńcowymi, a udać się do lekarza na jak najszybsza diagnostykę.

Objawy zwyrodnienia kręgosłupa piersiowego

Ból kręgosłupa piersiowego jest pierwszym objawem procesów zapalnych oraz zachodzących zmian zwyrodnieniowych. Ponadto towarzyszącymi zmianom objawami są:

  • ból i drętwienie okolicy łopatek,
  • uczucie zablokowania, usztywnienia kręgosłupa na całej długości,
  • ból kręgosłupa szyjnego w wyniku przeciążenia struktur odcinka piersiowego,
  • drętwienie rąk ze względu na połączenie dolegliwości odcinka szyjnego i piersiowego,
  • ból górnego odcinka lędźwiowego w wyniku efektu przeniesienia i rozlania dolegliwości bólowych na sąsiednie odcinki kręgosłupa,
  • przyspieszenie i spłycenie oddechu,
  • mniejsza siła mięśniowa rąk,
  • przygarbiona sylwetka ciała.

Objawy zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa piersiowego mogą występować po obu stronach ciała oraz nasilać się w przypadku braku leczenia.

Opublikowano: 18.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej