Jakie są powikłania mononukleozy u dzieci i dorosłych?

Martin Barraud/getty images

Powikłania po mononukleozie mogą być bardzo poważne. Wynikają przede wszystkim z tego, że choroba bardzo wyczerpuje organizm. Nie bez przyczyny lekarze zalecają, aby w okresie rekonwalescencji unikać wysiłku fizycznego, urazów brzucha, a także koniecznie wykonać morfologię w celu wykluczenia anemii.

Powikłania po mononukleozie to najczęściej dolegliwości hematologiczne, niemniej zdarzają się pacjenci z problemem małopłytkowości lub powikłaniami neurologicznymi.

Mononukleoza – powikłania a istota choroby

Powikłania po mononukleozie niejednokrotnie mogą okazać się bardziej niebezpieczne niż sama choroba. Mononukleoza to choroba zakaźna, zwana inaczej chorobą pocałunków, wywoływana przez wirus Epsteina-Barr (EBV), należącego do grupy wirusów opryszczki. Mononukleoza jest co prawda chorobą jednorazową, po pierwszym kontakcie z wirusem uzyskuje się na nią całkowitą odporność, choć już do końca życia jest się nosicielem EBV. Jest też chorobą ostrą w przebiegu (szczególnie u osób dorosłych), mimo iż początkowe jej objawy przypominają grypę lub niezbyt groźną anginę. Pojawiają się: katar, ból mięśni, głowy i pleców, gorączka, mogą powiększyć się migdałki. Niekiedy występuje opuchlizna na powiekach, łukach brwiowych, u nasady nosa. Niestety wirus atakuje czasami wątrobę oraz szpik kostny lub ośrodkowy układ nerwowy.

Powikłania po mononukleozie zakaźnej

Powikłania po mononukleozie u dzieci zdarzają się rzadko, częściej występują u osób dorosłych. Pierwszą grupę stanowią skutki nawet stosunkowo lekkiego przebiegu choroby. Mononukleoza może bowiem prowadzić do poważnej utraty czerwonych krwinek, dlatego po przejściu choroby należy koniecznie wykonać morfologię w kierunku wykluczenia anemii. Drugą bardzo ważną sprawą jest powolna rekonwalescencja. Przez 3–4 tygodnie dobrze jest się wstrzymać od większej aktywności fizycznej, unikać szczególnie urazów w obrębie jamy brzusznej. Powikłania po mononukleozie często wiążą się bowiem z pęknięciem śledziony, która podczas choroby może się znacząco powiększyć, a każdy, nawet z pozoru drobny uraz, grozi jej pęknięciem, stanowiącym poważne ryzyko dla zdrowia.

Na małopłytkowość, która również jest dość częstym powikłaniem występującym po mononukleozie, wskazywać mogą: krwotoczna wysypka (jej wykwity nie znikają po naciśnięciu), problemy z przyjmowaniem płynów i trudności z oddychaniem.

Mononukleoza – powikłania neurologiczne

Powikłania neurologiczne po mononukleozie są wynikiem zaatakowania przez wirus ośrodkowego układu nerwowego. Uwagę powinny zwrócić: pogorszenie samopoczucia, brak widocznej poprawy po pierwszym okresie choroby mimo wdrożonego leczenia, wyjątkowo duże osłabienie, nawracające bóle głowy, które nie ustępują mimo przyjęcia paracetamolu lub ibuprofenu. Często tego typu objawom towarzyszą także: sztywność karku, nudności, niejednokrotnie pojawiają się zaburzenia świadomości. Te i inne objawy neurologiczne mogą sugerować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu. W takim przypadku wymagana jest natychmiastowa hospitalizacja i pełna diagnostyka. Stan zagraża bowiem zdrowiu i życiu pacjenta.

Inne powikłania po mononukleozie

Powikłania mononukleozy nie zdarzają się zbyt często. Poważne choroby, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, występują u 1–5% chorych. Małopłytkowość dotyczy około 0,5% chorych. Może mieć charakter immunologiczny, towarzyszy także powiększeniu śledziony. Najczęściej (jednak u mniej niż 4% chorych) pojawia się niedokrwistość hemolityczna. Występuje na samym początku choroby (mniej więcej do 14. dnia) i utrzymuje się do 2 miesięcy. Z reguły przebiega w sposób łagodny, zdarza się natomiast, że pacjenci w wyniku powikłania po mononukleozie borykają się hemoglobinurią lub żółtaczką. Na ogół powikłania hematologiczne (mniej lub bardziej poważne) obejmują 25–50% chorych, większość nie zagraża jednak ludzkiemu zdrowiu i życiu. Spora część pacjentów skarży się natomiast na problemy z oddychaniem i połykaniem (winna jest tutaj powiększona tkanka gardła) oraz niedrożność nosa. Stosunkowo często chorzy cierpią na zapalenie wątroby, ale przebiega ono raczej bez żółtaczki.

Inne rzadkie powikłania po mononukleozie u dorosłych i dzieci to:

  • zespół hemolityczno-mocznicowy,
  • niedokrwistość aplastyczna,
  • zespół hemolityczno-mocznicowy,
  • zespół krzepnięcia wewnątrznaczyniowego,
  • zespół hemofagocytarny,
  • owrzodzenia i nadżerki narządów płciowych (u młodzieży),
  • granulocytopenia.

U 96–99% dorosłych stwierdza się obecność przeciwciał sugerujących kontakt z EBV. Po przebyciu mononukleozy wirus żyje w organizmie w postaci utajonej. Mononukleoza ma zdecydowanie najcięższy przebieg u osób powyżej 35. roku życia. Wirus EBV może niestety przyczyniać się do powstania nowotworu układu krwionośnego (chłoniaka Burkitta), natomiast nie ma dowodów na związek między zachorowaniem na mononukleozę a podwyższeniem ryzyka chłoniaków.

Zobacz film: Czym jest mononukleoza?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Paweł Rajewski, Piotr Rajewski, Karolina Waleśkiewicz-Ogórek, Mononukleoza zakaźna – opis przypadku, „Forum Medycyny Rodzinnej” 4/ 2015.

2. Bolesław Kalicki, Anna Maślany, Joanna Milart, Anna Jung, Przebieg i diagnostyka zakażenia EBV u dzieci – obserwacje kliniczne, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 7/2011.

Data aktualizacji: 21.09.2020,
Opublikowano: 26.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej