Jakie są objawy zapalenia dziąseł? Jak łagodzić dolegliwości podczas choroby?

Fot :Karen Moskowitz / gettyimages.com

Zapalenie dziąseł objawia się m.in.: spuchnięciem dziąseł, nieświeżym oddechem, bólem podczas przeżuwania. W skrajnych przypadkach dojść może do odsuwania się dziąseł od zębów, ich rozchwiania, a nawet wypadnięcia. W łagodzeniu objawów zapalenia dziąseł warto stosować ziołowe napary.

Zapalenie dziąseł spowodowane jest najczęściej przez nieodpowiednią higienę jamy ustnej. W jej wyniku dochodzi do powstania płytki nazębnej, a z niej kamienia nazębnego, który podrażnia dziąsła i stanowi źródło bakterii. Zapalenie dziąseł objawia się w pierwszej kolejności zaczerwienieniem, wrażliwością na dotyk, krwawieniem podczas szczotkowania. Wraz z rozwojem stanu chorobowego pojawić się może ropa.

Zapalenie dziąseł – objawy

Zapalenie dziąseł objawia się:

  • krwawieniem – może mieć różną intensywność – od zabarwionej delikatnie na czerwono śliny podczas mycia zębów po widoczną na dziąsłach krew. Nierzadko ludzie bagatelizują ten objaw, uznając go za wynik zbyt mocnego szczotkowania zębów lub czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną. Zdrowe dziąsła nie krwawią. Dlatego nawet pojawiająca się od czasu do czasu krew nie powinna być lekceważona, gdyż może świadczyć o rozwijających się problemach z dziąsłami;
  • zaczerwienieniem – przy mocno zaawansowanej chorobie obejmuje całe dziąsło, a na jej początku zauważalne jest wyłącznie w okolicy przyszyjkowej;
  • tkliwością na dotyk, która utrudnia jedzenie czy mycie zębów. W tym przypadku najskuteczniejszą i najmniej dokuczliwą techniką czyszczenia zębów jest wymiatanie;
  • obrzękiem – obrzmienie lub napuchnięcie dziąsła, w wyniku którego dojść może do skrócenia koron zębowych;
  • zmianą konsystencji dziąseł, które stają się bardziej miękkie i tracą na sprężystości;
  • nadwrażliwością na skrajne temperatury jedzenia;

W przypadku pojawienia się ropy mówi się o ropnym zapaleniu dziąseł, które objawia się dodatkowo nieprzyjemnym zapachem w jamie ustnej, zmianą smaku spożywanych pokarmów, niesmakiem, podwyższoną temperaturą ciała, bólem głowy, szczęki oraz w okolicach uszu.

Zapalenie dziąseł – objawy silnie zaawansowanej choroby

Stan zapalny dziąseł to proces odwracalny – ustanie działania czynnika zapalnego wiąże się z powróceniem do normalnego stanu jamy ustnej. Jednakże długotrwale utrzymujący się i nieleczony, może powodować uszkodzenia tkanek przyzębia. Predysponuje wówczas do zaniku kości wyrostków zębodołowych, osłabienia łączących zęby z kością włókien łącznotkankowych. Przy mocno zaawansowanej chorobie przyzębia, która jest poprzedzona zapaleniem dziąseł, dojść może do obniżenia się dziąseł, tworzenia kieszonek dziąsłowych, rozchwiania zębów. Po zamknięciu ust chory może doświadczyć wrażenia, że zęby mają różną długość. Niekiedy zdarza się samoistne wypadnięcie zębów.

Zobacz film i dowiedz się, jak dbać o dziąsła:

Zobacz film: Jak dbać o dziąsła? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zapalenie dziąseł u dziecka – objawy

Zapalenie dziąseł rozwinąć się może u ludzi w każdym wieku, w tym także u dzieci, które nierzadko trudno nakłonić do mycia zębów, a jeśli już się to uda, to czyszczą je niedokładnie i pośpiesznie. Zapalenie dziąseł u dziecka objawia się podobnie jak u dorosłych. Pacjenci pediatryczni stają się rozdrażnieni, płaczliwi, ospali. Wykazują spadek apetytu i pojawiają się u nich trudności z połykaniem.

Zapalenie dziąseł – jak łagodzić objawy?

Objawy zapalenia dziąseł można złagodzić poprzez m.in.:

  • ograniczenie spożycia alkoholu i palenia papierosów;
  • systematyczne usuwanie kamienia nazębnego;
  • zadbanie o prawidłowe dopasowanie protezy;
  • nacieranie zmienionych chorobowo miejsc specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami o działaniu przeciwbakteryjnym, ściągającym, przeciwzapalnym;
  • płukanie jamy ustnej gotowymi środkami antyseptycznymi, płukanką z wody utlenionej lub ziołowymi naparami, w tym zwłaszcza sporządzonymi z rumianku, nagietka, szałwii, podbiału czy tymianku;
  • dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej (stosowanie nici dentystycznych, płynów do płukania ust, mycie zębów, najlepiej po każdym posiłku, a co najmniej 2 razy dziennie, czyszczenie dziąseł i języka, korzystanie z dobrej szczoteczki do zębów, która dotrze w trudno dostępne miejsca jamy ustnej);
  • ograniczenie cukru w diecie;
  • zadbanie o naturalne źródła witaminy C w diecie lub jej suplementowanie, gdyż kwas askorbinowy wzmacnia dziąsła i uodparnia ich brzegi przed wnikaniem bakterii.

Zapalenie dziąseł – objawy nie tylko ze strony jamy ustnej

Bardzo ważne jest możliwie jak najszybsze rozpoznanie choroby i wdrożenie leczenia, ponieważ przewlekle utrzymujące się bakteryjne zapalenie dziąseł może stać się podłożem dla powstania wielu problemów zdrowotnych, w tym m.in.: trudności z oddychaniem, zaburzenia pracy serca, udaru mózgu, choroby Alzheimera. Dodatkowo w przypadku kobiet ciężarnych podnosi ryzyko przedwczesnego porodu czy obniżenia masy urodzeniowej dziecka. Nadmienić należy, że towarzyszące ciąży zmiany stężenia hormonów są czynnikiem predysponującym do rozwoju zapalenia dziąseł. Stąd też przyszłe mamy w sposób szczególny powinny dbać o higienę jamy ustnej.

Bibliografia:

1. G. Podsiadła-Urban, M. Kiernicka, J. Wysokińska-Miszczuk, Wpływ estrogenów i progesteronu na stan przyzębia w poszczególnych okresach życia kobiety – przegląd piśmiennictwa, [w:] „Dental and Medical Problems”, 2010, 47(1), s. 89–96.

2. W. Sawicki, J. Malejczyk, Histologia, PZWL, Warszawa, 2012.

3. M. Jóźwik, Z. Kopański, Choroby przyzębia, [w:] „Journal of Clinical Healthcare”, 2014, 1, s. 30–34.

Data aktualizacji: 09.07.2020,
Opublikowano: 09.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej