Jakie są objawy grypy żołądkowej? Co je wywołuje i w jaki sposób je łagodzić?

Fot: Paul Bradbury / gettyimages.com

Objawy grypy żołądkowej stanowią: nudności, biegunka, wymioty, ból brzucha, brak apetytu. Dodatkowo charakterystyczne są: ogólne osłabienie, ból mięśni, podwyższona temperatura ciała. Ze względu na podobny obraz kliniczny jelitówka mylona bywa z zatruciem pokarmowym.

Grypa żołądkowa, zwana zwyczajowo jelitówką, to zakażenie przewodu pokarmowego wywołane przeważnie przez rotawirusy, norowirusy bądź bakterie z rodzaju Campylobacter. Szczyt zachorowalności przypada na okres zimowy. Objawy grypy żołądkowej pojawiają się w ciągu 1–2 dni od zarażenia, do którego dojść może drogą pokarmową lub kropelkową.

Objawy grypy żołądkowej – co odpowiada za ich powstanie?

Za pojawienie się grypy żołądkowej odpowiadać mogą różne czynniki. Wśród dorosłych chorobę wywołują głównie norowirusy. Z kolei objawy grypy żołądkowej u dzieci powodowane są przeważnie przez rotawirusy. Szacuje się, że do 70–90% infekcji rotawirusowych prowadzi wirus A. W populacji dzieci za około 10% przypadków jelitówki odpowiadają norowirusy. Oprócz etiologii wirusowej możliwa jest także bakteryjna (bakterie z rodzaju Salmonella, Campylobacter, Shigella, Escherichia coli) lub pasożytnicza, przy czym rzadko się je stwierdza.

Jak szybko pojawiają się objawy grypy żołądkowej?

Początkowe objawy grypy żołądkowej pojawiają się w ciągu 1–2 dni od zakażenia. Następuje ono drogą pokarmową lub kropelkową. W pierwszym przypadku choroba szerzy się przez zakażony patogenami pokarm lub wodę. Sprzyja jej niski poziom higieny osobistej i sanitarnej otoczenia. Z kolei zakażenie drogą kropelkową wiąże się z bezpośrednim kontaktem z wydzielinami chorej osoby lub przedmiotami przez nie zanieczyszczonymi. Ryzyko szerzenia jelitówki jest szczególnie wysokie w dużych skupiskach ludzkich, np. w szkołach, zakładach pracy.

Jakie są objawy grypy żołądkowej?

Objawy grypy żołądkowej u dorosłych i dzieci są podobne. Choroba prowadzi przeważnie do biegunki lub wymiotów. Inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego stanowią: nudności, brak apetytu, kurczowe bóle jamy brzusznej. W przypadku wirusowej etiologii choroby stwierdza się dodatkowo podwyższoną temperaturę ciała, której towarzyszą dreszcze, wzmożona potliwość, ogólne osłabienie, uczucie rozbicia, ból głowy lub mięśni. Z kolei gdy za rozwój grypy żołądkowej odpowiada zakażenie bakteryjne, u chorego pojawić się mogą krwawe stolce. Dzieci podczas choroby odmawiają jedzenia, stają się nadmiernie płaczliwe, rozdrażnione, apatyczne. Dodatkowo pojawić mogą się u nich kolki i ulewanie.

Objawy grypy żołądkowej zarówno u dorosłych, jak i u dzieci ustępują przeważnie w ciągu 3–5 dni, maksymalnie do tygodnia. Wyjątek stanowią przypadki choroby w krajach ubogich, w których utrzymuje się nawet przez kilka tygodni.

Jak sobie poradzić z grypą żołądkową? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Grypa żołądkowa - objawy i leczenie Źródło: 36,6

Objawy grypy żołądkowej – ryzyko odwodnienia

Objawy grypy żołądkowej, takie jak intensywne biegunki lub wymioty, wiążą się z ryzykiem odwodnienia. Rozumie się je jako stan, kiedy ilość wody w organizmie jest mniejsza niż wymagana do prawidłowego funkcjonowania. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne dla pacjentów pediatrycznych i geriatrycznych. Skutkuje spadkiem sił, obniżeniem poziomu odporności, zaburzeniem gospodarki elektrolitowej. W ciężkich przypadkach dojść może do utraty świadomości, a nawet uszkodzenia organów wewnętrznych i śmierci. Początkowo odwodnienie nie daje żadnych objawów. Wraz z ubytkiem wody stwierdza się m.in.: uczucie silnego pragnienia, spadek masy ciała, suchość w ustach, ból i zawroty głowy, zmniejszoną ilość oddawanego moczu, osłabienie, zaburzenia widzenia, omdlenie, przyspieszony oddech, zmniejszenie potliwości, ustanie wydzielania śliny, zapadnięte oczy, senność, zaburzenia mowy.

Objawy grypy żołądkowej a nawadnianie organizmu

Bardzo ważnym elementem leczenia grypy żołądkowej jest nawadnianie organizmu. Choremu na jelitówkę najlepiej podawać mineralną wodę niegazowaną, niesłodzoną herbatę, napary z mięty pieprzowej, rumianku, szałwii, kobylaka, borówki czernicy. Wymienione zioła działają przeciwbiegunkowo, przeciwbólowo oraz łagodzą skurcze jelit. Możliwe jest także stosowanie specjalnych mieszanek nawadniających, które dostępne są w postaci tabletek lub saszetek do rozpuszczenia w wodzie. Specjaliści przestrzegają przed podawaniem choremu na grypę żołądkową słodkich napojów. Zawarty w nich cukier, ściągając wodę do jelit, nasila biegunkę. Oprócz tego, czym będzie się nawadniać organizm, ważny jest także sposób pojenia. Nie powinno się pić łapczywie – dochodzi wówczas do wzmożenia wymiotów. Należy pić często, ale małymi łyczkami. W cięższych przypadkach, gdy nawadnianie doustne jest niemożliwe, konieczna może okazać się hospitalizacja. Wówczas prowadzone jest nawadnianie dojelitowe lub dożylne.

Łagodzenie objawów grypy żołądkowej przez probiotyki

W wyniku grypy żołądkowej kondycja flory bakteryjnej przewodu pokarmowego ulega pogorszeniu. Żeby złagodzić dolegliwości choroby i zregenerować uszkodzoną błonę śluzową żołądka, wskazane jest stosowanie probiotyków. Preparaty te hamują rozwój patogennych mikroorganizmów. W ich składzie znajdują się wyselekcjonowane kultury bakteryjne lub drożdży, w tym przeważnie bakterie kwasu mlekowego.

Bibliografia:

  1. P.H. Dennehy, Viral gastroenteritis in children, „The Pediatric Infectious Disease Journal” 2011, 30(1), s. 63–64.
  2. M. Pakulska, A. Jackowska-Tracz, M. Tracz, Norowirusy w żywności – najczęstszy niebakteryjny czynnik zakażeń pokarmowych u ludzi, „Życie Weterynaryjne” 2014, 89(8), s. 694–695.
  3. M. Korycka, Epidemiologia zakażeń rotawirusowych u dzieci, „Przegląd Epidemiologiczny” 2001, 55, s. 275–279.
  4. H. Ciborowska, A. Rudnicka, Dietetyka. Żywienia zdrowego i chorego człowieka, PZWL, Warszawa 2014.
  5. N.J. Peckenpaugh, Podstawy żywienia i dietoterapia, Elsevier, Wrocław 2011.
Data aktualizacji: 30.06.2020,
Opublikowano: 26.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej