Jakie są metody leczenia nowotworów skóry?

35007/getty images

Nowotwory złośliwe skóry to grupa chorób obejmująca czerniaka oraz raka. Leczenie oraz rokowanie jest inne w każdym z tych przypadków, a w terapii wykorzystuje się zarówno metody chirurgiczne, jak i radioterapię oraz immunoterapię.

Obecnie stosowane metody leczenia raka skóry pozwalają zwykle na pełny powrót do zdrowia w szybkim czasie, w przeciwieństwie do czerniaka, który późno wykryty może wywołać wielkie szkody w organizmie.

Leczenie raka skóry

Najczęstszym nowotworem złośliwym jest rak podstawnokomórkowy (BCC). Zazwyczaj choroba nie ma agresywnego przebiegu i dotyczy osób po 80. roku życia. Leczenie nie jest obciążające dla chorego i w większości przypadków kończy się sukcesem.Terapia raka skóry opiera się przede wszystkim na leczeniu operacyjnym. W większości przypadków udaje się wyciąć zmianę, a dla zachowania większego bezpieczeństwa usuwa się również tak zwany margines, czyli fragment zdrowej tkanki - wynoszący od 0,5 do 1 cm. Odsetek nawrotów po tak przeprowadzonym leczeniu ma miejsce jedynie u 5% pacjentów. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a po wycięciu zmiany zakłada się szwy.

Alternatywą dla leczenia operacyjnego raka skóry jest radioterapia, czyli napromienianie zmiany. Charakteryzuje się ona podobną skutecznością do postępowania chirurgicznego, jednak zwykle wykonuje się ją jedynie, gdy przeprowadzenie zabiegu wiązałoby się z możliwością okaleczenia chorego. Radioterapia sprawia się również doskonale jako leczenie uzupełniające, kiedy nie ma się pewności o zachowaniu odpowiednich marginesów.

W przypadku dużych obszarów skóry zajętych przez nowotwór u chorych z immunosupresją oraz chorzy z ekstremalnie dużą dawką ekspozycji na słońce, kiedy niemożliwa jest całkowita resekcja, stosuje się leki miejscowe - 5-fluorouracyl oraz imikwimod. Leczona tymi preparatami skóra staje się zaczerwieniona, a po kilku tygodniach dochodzi do regeneracji naskórka oraz powrotu do zdrowia.

Leczenie czerniaka

Nowotwór złośliwy skóry o gorszym rokowaniu i przebiegu to czerniak. Im szybciej zastosuje się leczenie, tym większe szanse na powrót do zdrowia, po rozpoznaniu tej choroby ogromne znaczenie ma wybór odpowiedniej terapii i natychmiastowe jej wdrożenie.

Rozpoznanie choroby ustala się na podstawie biopsji wycinającej - cała zmiana zostaje wycięta wraz z około 2 mm marginesem zdrowej skóry i przesłana do badania histopatologicznego. Taki zabieg można wykonać w przychodni, a pobyt w szpitalu nie jest niezbędny. Po uzyskaniu diagnozy konieczne jest doszczętne usunięcie pozostałej blizny, a grubość marginesów zależy od głębokości naciekania nowotworu.

W celu wykluczenia rozsiewu choroby wykonuje się biopsję węzła wartowniczego, czyli takiego, który stanowi pierwszą stację spływu chłonki z nowotworu, w której mogą znajdować się nieprawidłowe komórki. W przypadku potwierdzenia obecności procesu rozrostowego wykonuje się zabieg radykalny - limfadenektomię, czyli wycięcie węzłów chłonnych. Przed wykonaniem operacji konieczne jest wykonanie badań, które wykluczą obecność przerzutów odległych.

Przerzuty odległe są znakiem znacznego zaawansowania choroby i nie rokują korzystnie. Leczenie każdego przypadku jest rozpatrywane indywidualnie, a pod uwagę bierze się metody chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię, immunoterapię i terapię biologiczną. Zabiegi operacyjne powinny być rozważone u osób, u których istnieją pojedyncze przerzuty. Poprawa rokowania w czerniaku w stadium rozsiewu z roku na rok się poprawia, a nadzieję dają leki takie jak przeciwciało ipilimumab, interleukina 2 czy też wemurafemib, które wpływają korzystnie na czas przeżycia.

Obecnie uważa się, że nie ma żadnych korzyści z uzupełniającego leczenia czerniaka. Indywidualnie rozważa się możliwość zastosowania radioterapii.

Postępowanie po leczeniu nowotworów skóry

Jak w każdym nowotworze niezbędne jest monitorowanie stanu pacjenta po terapii. Po zakończonym leczeniu raka skóry należy pamiętać, iż schorzenie to zdarza się często i można zachorować na niego nawet kilkakrotnie w ciągu życia, natomiast nawroty i przerzuty odległe zdarzają się bardzo rzadko. Mimo wszystko konieczne jest obserwowanie wyglądu swojej skóry w celu jak najszybszej interwencji w przypadku wznowy.

Obserwacja po leczeniu czerniaka musi być prowadzona w sposób dokładniejszy, niż w przypadku raka skóry. Częstość kontroli oraz wybór odpowiednich badań zależy od stadium zaawansowania choroby pierwotnej. Należy wziąć pod uwagę, iż nawroty choroby mogą nastąpić nawet po 10 latach od wyleczenia. Początkowo kontrole są wykonywane częściej - przez pierwsze 2 lata co 3-4 miesięcy - następnie przez 3 lata co pół roku, a w późniejszym czasie raz na rok. W trakcie wizyty lekarz ocenia wygląd blizny oraz bada węzły chłonne, zlecając niekiedy badanie ultrasonograficzne (USG). Warto pamiętać o istnieniu grup wsparcia, które pomogą z uporaniem się z chorobą.

Zobacz film: Czym jest czerniak

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Nowotwory złośliwe skóry. Krajowy Rejestr Nowotworów http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-skory/#a

2. Czerniak skóry. Krajowy Rejestr Nowotworów http://onkologia.org.pl/czerniak-skory-2/

3. Pabiańczyk R. Metody leczenia raka podstawnokomórkowego skóry. [w:] „Chirurgia Polska 2011”, 13, 1, 48–58

4. Rutkowski P. Cutaneous melanoma — diagnostic and therapeutic guidelines in 2016. [w:] Oncol Clin Pract 2015; 11: 216–231.

Data aktualizacji: 17.09.2020,
Opublikowano: 17.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej