Jakie przywileje przysługują dawcom szpiku? Jak pobiera się szpik kostny?

Fot: Vadym Terelyuk / gettyimages.com

Dawcą szpiku kostnego nie może być osoba poniżej 18 lat, o masie ciała mniejszej niż 50 kg lub BMI większym niż 40, zmagająca się z poważnymi chorobami przewlekłymi. Są dwie metody pobrania komórek macierzystych: z krwi obwodowej i talerza kości biodrowej.

Szpik kostny to miejsce, w którym powstają elementy morfotyczne krwi. Jego przeszczep stanowi formę leczenia w wielu schorzeniach, m.in. w ciężkiej postaci anemii aplastycznej, mielofibrozie, talasemii czy chorobach nowotworowych np. ostrej białaczce szpikowej lub limfoblastycznej w pierwszej remisji, zespołach mielodysplastycznych. Oddanie szpiku ma charakter anonimowy i honorowy.

Co to jest szpik kostny?

Szpik kostny to silnie ukrwiona, miękka, o gąbczastej konsystencji tkanka położona w jamach szpikowych kości długich oraz małych jamkach istoty gąbczastej kości. Wyróżnia się dwa jego rodzaje:

  • żółty – składa się przeważnie z komórek tłuszczowych, jest nieczynny hemopoetycznie;
  • czerwony – to miejsce powstawania erytrocytów (krwinek czerwonych), trombocytów (płytek krwi), leukocytów (krwinek białych, w tym zwłaszcza granulocytów).

Całkowita masa szpiku kostnego znajdującego się w ciele osoby dorosłej szacowana jest na około 2,5 kg.

Zobacz także: Biopsja szpiku kostnego i trepanobiopsja – na czym polegają?

Jak zostać dawcą szpiku?

Dawstwo szpiku kostnego przebiega w kilku etapach:

  • rekrutacja potencjalnych dawców: zgłoszenie się do ośrodka dawców szpiku, wypełnienie dokumentów, poddanie się kwalifikacyjnemu badaniu lekarskiemu, oddanie próbki krwi w celu określenia zgodności tkankowej;
  • procedura doboru (badania uzupełniające);
  • ostateczna kwalifikacja;
  • pobranie komórek krwiotwórczych;
  • opieka nad dawcą.

Kto nie może być dawcą szpiku kostnego?

Dawcą szpiku kostnego nie może być osoba:

  • zmagająca się z łuszczycą, kiłą, chorobami nowotworowymi, psychiatrycznymi, autoimmunologicznymi, alergią atopową, chorobą wieńcową i innymi schorzeniami wiążącymi z ciągłym przyjmowaniem leków;
  • z antygenem HBS (ryzyko wirusowego zapalenia wątroby typu B),
  • po przebytym zawale serca, zabiegach naczyniowych na sercu;
  • z aktywną astmą, która wymaga stosowania leków sterydowych;
  • z cukrzycą insulinozależną;

Wśród czasowo ograniczających przeciwwskazań wymienia się m.in.:

  • zbyt małą lub dużą masę ciała;
  • ciążę i laktację;
  • pobyt w zakładzie poprawczym lub karnym i okres pół roku po ich opuszczeniu;
  • dyskwalifikujące na rok tatuaż i kolczykowanie.

Jak pobiera się szpik kostny?

Pobieranie szpiku kostnego może być przeprowadzone w dwojaki sposób. Pierwszy to pobór komórek macierzystych z krwi obwodowej. Afereza stanowi około 80% przypadków. Zazwyczaj jest jednodniowa, ale kiedy ilość komórek macierzystych będzie zbyt mała, wymaga powtórzenia. W dniu pobierania i na 4 dni wcześniej dawcy podawany jest czynnik wzrostu G-CSF, który odpowiada za uwolnienie komórek macierzystych ze szpiku do krwioobiegu.

Następnie odbywa się selekcja komórek macierzystych z krwi. Dawcy na obu ramionach zakładane są dojścia dożylne. Z jednego krew przepływa separatorem komórek, gdzie komórki macierzyste w wyniku działania siły odśrodkowej oddziela się od krwi i zbiera jako materiał przeszczepowy. Krew wraca do organizmu drugim dojściem żylnym.

Drugim rozwiązaniem jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej, co wymaga znieczulania ogólnego i dwu-, czasem trzydniowego pobytu w szpitalu. Materiał pozyskuje się za pomocą igły punkcyjnej. Zabieg trwa około 60 minut.

Kto może zostać dawcą szpiku? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Kto może zostać dawcą szpiku? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie przywileje przysługują dawcom szpiku?

Przywileje dawcy szpiku:

  • jednorazowe oddanie szpiku wiąże się z uzyskaniem tytułu „Dawca Przeszczepu” oraz potwierdzającej go legitymacji i odznaki wydawanej przez podmiot pobierający szpik;
  • kilkukrotne oddanie szpiku wiąże się z uzyskaniem tytułu „Zasłużony Dawca Przeszczepu” oraz potwierdzającej go legitymacji i odznaki wydawanej przez Ministra Zdrowia;
  • „Dawca Przeszczepu” i „Zasłużony Dawca Przeszczepu” może korzystać poza kolejnością z usług opieki zdrowotnej o charakterze ambulatoryjnym;
  • „Zasłużony Dawca Przeszczepu” ma prawo do wybranych bezpłatnych leków.

Dodatkowo wszystkim dawcom szpiku przysługuje:

  • po pobraniu komórek krwiotwórczych opieka medyczna i badania kontrolne;
  • zwrot kosztów podróży do podmiotu pobierającego szpik i innych kosztów związanych z procedurą;
  • zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia na czas pobierania szpiku;
  • całkowita refundacja w przypadku niezdolności do pracy powstałej w wyniku poddania się zabiegowi pobrania szpiku.

Największą korzyścią dla dawcy szpiku kostnego jest poczucie osobistej satysfakcji z możliwości udzielenia pomocy osobie potrzebującej.

Powikłania po oddaniu szpiku

Po oddaniu szpiku kostnego nie występują żadne odległe w czasie powikłania. W przypadku pobrania komórek morfotycznych z krwi obwodowej przez kilka dni dokuczać mogą objawy grypopodobne jako konsekwencja podawania G-CSF. Pobranie szpiku z talerza biodrowego wiąże się głównie z niewielkim ryzykiem infekcji rany, kilkudniowym bólem miejsc wkłucia igieł, mdłościami po znieczuleniu. Czas odnowy szpiku kostnego wynosi 2–3 tygodnie.

Bibliografia:

1. A. Dmoszyńska, Wielka Interna – Hematologia, Medical Tribune, Warszawa 2011.

2. A. Dmoszyńska, T. Robak, Podstawy hematologii, Czelej, Lublin 2003.

3. M. Ławecka, J. Gotlib, Analiza wiedzy i postaw pielęgniarek pracujących w oddziałach zabiegowych wobec dawstwa szpiku kostnego, [w:] „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, 2013, 19(4), s. 425–430.

4. J. Styczyński, Bezpieczeństwo dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, [w:] „Hematologia”, 2012, 3(1), s. 58–65.

Data aktualizacji: 21.08.2020,
Opublikowano: 22.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej