Jaki jest związek między autyzmem a sekretyną?

Fot.: mbt_studio / stock.adobe.com

Sekretyna poza rolą w trawieniu jest związana także z wieloma czynnościami mózgu, w tym ze stymulowaniem produkcji i utylizacji serotoniny. Niewątpliwie odgrywa ona rolę w problemach gastrologicznych popularnych u dzieci z autyzmem.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju o nieznanej przyczynie. Postuluje się zarówno wpływ czynników genetycznych, jak i środowiskowych na jego wystąpienie. Warto wiedzieć, że szczepienia ochronne nie mają żadnego związku ze schorzeniem.

Czym jest autyzm? Czy może mieć związek z sekretyną?

Autyzm to całościowe zaburzenie neurorozwojowe, czyli rozwoju i funkcjonowania mózgu. Mimo iż przyczyny schorzenia nie są znane, najprawdopodobniej ważną rolę w jego powstaniu pełnią predyspozycje genetyczne i czynniki środowiskowe. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o przyczyny autyzmu, ponieważ u jego podłoża leżą różne czynniki, które wzajemnie na siebie oddziałują. Pod uwagę brane są głównie te biologiczne.

Objawy charakterystyczne dla autyzmu dotyczą trzech sfer rozwoju:

  • komunikowania się z otoczeniem,
  • sztywnych wzorców zachowań.

Nieprawidłowości zwykle oznaczają, że pewne umiejętności występują w nadmiarze lub można stwierdzić ich niedostatek w porównaniu z dziećmi, które rozwijają się prawidłowo. Niepokojące zachowania można zaobserwować już od 1 roku życia. Dotyczą one najczęściej rozwoju społecznego.

Umiejętności społeczne i nieprawidłowości z nimi związane odnoszą się zwłaszcza do nawiązywania i podtrzymywania interakcji. Dzieci dotknięte autyzmem cechują się zaburzonym kontaktem wzrokowym, nie wykorzystują go w celu komunikacji. Nie dzielą się ani uwagą, ani nie podzielają własnych i cudzych emocji. Częściej przyglądają się przedmiotom niż ludziom. Ich zabawa jest przeważnie powtarzająca się oraz odbywa się samotnie.

W sferze komunikowania się najbardziej alarmującym objawem jest natomiast niezrozumienie, jaki ma sens i do czego służy porozumiewanie się między ludźmi. Dzieci nie używają gestów i zwykle, gdy czegoś potrzebują, ciągną osobę dorosłe w kierunku przedmiotów lub miejsc, gdzie ich potrzeby mogą zostać zaspokojone. W mowie zwykle ma miejsce nieprawidłowy rytm, tempo oraz błędna intonacja.

U dzieci z autyzmem ma miejsce także sztywność wzorców zachowań. Przejawia się to zwłaszcza w nietypowości ruchów, przywiązaniu do określonych rytuałów, dążeniu do niezmienności otoczenia oraz zainteresowaniu nietypowymi przedmiotami. Osoby te mogą mieć kłopot z dostosowaniem do nowej sytuacji czy miejsca. Zdarza się, że sztywne wzorce zachowań zmieniają się razem z rozwojem dziecka.

Obecnie autyzm jest opisywany jako zaburzenie objawiające się w funkcjonowaniu odbiegającym od typowego. Dosyć często nieprawidłowy rozwój pojawia się już od chwili urodzenia, a związane z nim objawy dają o sobie znać w ciągu pierwszych 3 latach życia. To całościowe zaburzenie rozwoju dotyka każdej sfery funkcjonowania dziecka i trwa całe życie. Występuje od 3 do 4 razy częściej u chłopców niż u dziewczynek. Autyzm może mieć związek z sekretyną. Żeby zrozumieć jaki, należy najpierw odpowiedzieć na pytanie, czym jest ten hormon.

Co to jest autyzm? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co to jest autyzm? Źródło: 36,6

Czym jest sekretyna?

Sekretyna zaliczana jest do hormonów żołądkowo-jelitowych. Produkowana jest przez komórki S dwunastnicy i jelita cienkiego. Ta wytwarzana w dwunastnicy to prosekretyna, czyli hormon nieaktywny. Zmienia się w aktywną sekretynę, gdy dochodzi do zakwaszenia substancji kwasem solnym z treści żołądkowej.

Funkcje sekretyny to:

  • pobudzanie trzustki do wydzielania soku trzustkowego,
  • stymulowanie wytwarzania żółci i soku jelitowego,
  • hamowanie perystaltyki jelit i żołądka.

Badanie sekretyną stosuje się głównie w diagnostyce zespołu Zollinger-Ellisona oraz w przypadku innych chorób trzustki.

Sekretyna a leczenie autyzmu

W 1990 roku pojawiła się informacja o rzekomej pomocy sekretyny w walce z autyzmem. Po serii badań stwierdzono jednak, że hormon ten nie wpływu na tę chorobę.

Testy rozpoczęły się od podawania najpierw świńskiej, a następnie syntetycznej sekretyny w warunkach oddziału dziennego. Przed rozpoczęciem cyklu każdej osobie wykonywano dodatkowe badania oceniające podstawowe parametry krwi, moczu i kału. Następnie zostały one powtórzone po 6 miesiącach oraz po zakończeniu terapii. Często opiekunowie dzieci opisywali wyniki jako „drobne kroki”, czyli niewielkie postępy w utrzymaniu kontaktu wzrokowego bądź w lepszym kontakcie z rodziną i środowiskiem, jednak wciąż nie ma pewności, czy było to działanie sekretyny. Pewne okazało się natomiast, że postępy te wykazywały w większości dzieci w wieku szkolnym, które podlegały stałej terapii zajęciowej. Niemalże żadnej poprawy nie stwierdzono tymczasem u pacjentów dojrzałych biologicznie. U każdego z chorych występował przemijający okres nadmiernej pobudliwości oraz niepokoju, który pojawiał się po drugiej, a zanikał po czwartej dawce preparatu.

Podsumowując, sekretyna nie jest lekiem na autyzm. Nadal najskuteczniejszą metodą pozostaje codzienna, ciężka praca zajęciowa, a przyjmowanie tego hormonu może jedynie wspomagać ten trud.

Bibliografia:

1. Blok B., Brzeska Z., Marszałek M., Autyzm. Apteczka pierwszej pomocy, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym, 2013.

2. Chrościńska-Krawczyk M., Jasiński M., Autyzm dziecięcy – współczesne spojrzenie, Neurologia Dziecięca, 2010.

Data aktualizacji: 08.05.2019,
Opublikowano: 08.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej