Jak wywołać poród szybciej? Medyczne i domowe sposoby na wywołanie porodu

Fot: pressmaster / fotolia.com

Wywoływanie porodu jest często stosowaną praktyką, szczególnie u kobiet rodzących po raz pierwszy, których dziecko nie spieszy się z przyjściem na świat. Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą przyspieszyć akcję porodową.

W niektórych przypadkach konieczne jest wywoływanie porodu w szpitalu. Obecnie medycyna dysponuje kilkoma środkami, które to umożliwiają i zmniejszają ryzyko powikłań w przypadku niedojrzałości szyjki macicy.

Kiedy jest konieczne wywoływanie porodu?

Sztuczne wywoływanie porodu w wielu przypadkach okazuje się być koniecznością. Dzieje się tak, gdy w 41 bądź 42 tygodniu ciąży nie rozpoczyna się akcja porodowa. Przenoszenie dziecka nigdy nie jest dla niego korzystne.

Wywołanie porodu może być również przymusowe, gdy zagrożony jest dobrostan matki lub dziecka. W przypadku troski o zdrowie matki takimi sytuacjami mogą być cukrzyca, nadciśnienie bądź cholestaza. Z kolei ze strony dziecka powodem może być zbyt mała ilość wód płodowych, nadmierna waga lub pogorszenie stanu jego zdrowia. Również niektóre infekcje u matki sprawiają, że wcześniejsze wywołanie akcji będzie lepsze dla płodu niż nadmierne wystawianie go na patogeny.

Porad odnośnie tego, jak wywołać poród, poszukują też często matki pod koniec ciąży, które boją się wywoływania akcji w szpitalu lub doskwierają im duży brzuch i inne dolegliwości ciążowe.

Domowe sposoby na wywołanie porodu

Na rozmaitych forach i stronach internetowych można znaleźć wiele rad dotyczących tego, jak wywołać poród. Choć niektóre z nich są rozsądne i bezpieczne, nie zawsze muszą zadziałać. Ponadto wiele takich rad może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego warto dobrze się zastanowić, zanim się je zastosuje.

Często polecaną metodą na wywołanie porodu jest olej rycynowy. Jego picie ma wywołać skurcze i najczęściej rzeczywiście tak się dzieje. Są to jednak skurcze jelit wywołane przeczyszczającym działaniem oleju. Choć w efekcie może przyspieszyć to akcję porodową, nie zawsze tak się dzieje. Często kończy się to silnymi bólami brzucha i skurczami macicy, które jednak nie prowadzą do porodu ze względu na to, że szyjka macicy nie jest jeszcze gotowa. Nawet jeżeli dojdzie w ten sposób do porodu, to jest on niezwykle bolesny.

Najbezpieczniejszymi domowymi sposobami na wywołanie porodu są seks oraz masaż brodawek sutkowych. Podnoszą one poziomu oksytocyny, która może wywołać skurcze macicy i doprowadzić do rozpoczęcia akcji porodowej. Dodatkowo w spermie znajdują się prostaglandyny, czyli substancje, które przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy. Z tego powodu kobiety w 38 tygodniu ciąży nie powinny odmawiać sobie aktywności seksualnej (tym bardziej, że przez co najmniej 6 tygodni po połogu nie będzie ona możliwa).

Zobacz film: Jak przyspieszyć poród? Źródło: 36,6

Ćwiczenia na wywołanie porodu

W przyspieszeniu porodu może pomóc siła grawitacji. Aby ją wykorzystać, można chodzić po schodach (wchodzenie po dwa schody dodatkowo rozszerza miednicę) lub spacerować. Pomocne może być też skakanie na specjalnej piłce do ćwiczeń.

Wiele kobiet w poszukiwaniu sposobów na przyspieszenie porodu podejmuje nadmierny wysiłek fizyczny, sięgając po środki, takie jak długotrwałe spacery czy wielogodzinne chodzenie po schodach. Prawdopodobnie mogą one pomóc w wywoływaniu skurczy, jednak przyszła mama powinna pamiętać, że poród jest związany z bardzo dużym wysiłkiem i oszczędzać siły.

Wywoływanie porodu w szpitalu – zastrzyki, oksytocyna, cewnik (balonik) Foleya

Wywoływanie porodu w szpitalu jest dla wielu kobieta powodem do obaw, warto jednak pamiętać, że proponowane zabiegi mają na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań. Dzięki nim można też często uniknąć cesarskiego cięcia, które najczęściej jest groźniejszą alternatywą niż poród naturalny.

Najczęściej stosowanymi metodami przyspieszenia akcji porodowej są:

  • cewnik (balonik) Foleya – wężyk zakończony balonikiem, który mechanicznie rozwiera szyjkę macicy i powoduje uwalnianie się prostaglandyn;
  • żel z prostaglandynami – wywołuje skurcze macicy i rozwiera szyjkę, ale obecnie stosuje się go coraz rzadziej ze względu na ryzyko powikłań, takich jak zbyt częste skurcze macicy czy niedotlenienie płodu;
  • oksytocyna – hormon podawany w kroplówce lub pompie, który wywołuje skurcze lub zwiększa ich częstość; porody wspomagane oksytocyną są często bardziej bolesne, jednak zwykle trwają krócej;
  • amniotomia – przebicie pęcherza z wodami płodowymi; często wywołuje akcję porodową; zabieg ten jest bezbolesny;
  • masaż szyjki macicy – lekarz lub położna masują palcem szyjkę macicy, próbując ją otworzyć i oddzielić dolną część pęcherza płodowego od ścianki macicy; jest to bolesna i nieprzyjemna metoda.

Wywoływanie porodu – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wywołania porodu są:

  • łożysko przodujące,
  • poprzeczne położenie płodu,
  • wypadnięcie pępowiny,
  • przebyte klasyczne cięcie cesarskie,
  • aktywne zakażenie narządów płciowych wirusem opryszczki,
  • stan po wyłuszczeniu mięśniaka macicy wnikającego do jamy macicy.

Bibliografia:

  1. Indukcja porodu. Wytyczne postępowania klinicznego dla lekarzy położników i ginekologów ACOG, „Practice Bulletin”, (107), 2009. 
Data aktualizacji: 04.01.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej