Jak wyglądają wrzody odbytu? Leczenie domowe i specjalistyczne

Fot: dragana991 / gettyimages.com

Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Wrzód jest zmianą którą obserwuje się na skórze, błonach śluzowych lub rogówce. Ma postać otwartej rany, która trudno się goi. Przyczyną jego powstania jest uszkodzenie tkanek (uraz, martwica, zakażenie), któremu towarzyszą proces zapalny i martwica. Wrzód może występować pojedynczo lub w grupie. Najczęstszą lokalizacją zmiany jest błona śluzowa żołądka lub dwunastnicy, kończyny dolne, oczy, narządy intymne. Niekiedy, zwłaszcza u młodych osób, pojawia się także wrzód odbytu.

Przyczyny pojawienia się wrzodów odbytu

Przyczyny powstawania wrzodów odbytu nie zostały do końca poznane. Wiadomo, że zmiana pojawia się, gdy dojdzie do uszkodzenia tkanek i rozwinięcia się stanu zapalnego, najczęściej w wyniku urazu lub niedokrwienia. Owrzodzenie może być także jednym z objawów choroby przewlekłej, np. wrzodziejącego zapalenia jelit lub zakażenia okolicy odbytu wirusem opryszczki.

Uważa się, że wrzody odbytu powstają głównie przez nadmierne napięcie mięśni dna miednicy, a także nawracające trudności z wypróżnianiem się, czyli zaparcia. W ich wyniku dochodzi do niedokrwienia oraz wzrostu ciśnienia w bańce odbytnicy. Oba te czynniki powodują uszkodzenie błony śluzowej, a w efekcie pojawienie się wrzodów odbytu i związanych z nim objawów.

Wrzody odbytu występują rzadko. Według danych epidemiologicznych choruje 1–3 osoby na 100 tysięcy dorosłych. Są to osoby młode, przeważnie kobiety.

Jak wygląda wrzód odbytu?

Wrzód odbytu to niewielka rana na błonie śluzowej o czerwonym zabarwieniu. Jest ona tkliwa, ponieważ tkanki, które ją otaczają, są silnie unerwione i unaczynione. Najczęściej obserwuje się pojedynczą zmianę o średnicy nieprzekraczającej 5 cm oraz przekrwienie błony śluzowej. Rzadko stwierdza się obecność mnogich owrzodzeń. Wrzody odbytu są zlokalizowane 5–10 cm od brzegu odbytu na przedniej ścianie odbytnicy.

W wielu przypadkach przebiegają bez żadnych dodatkowych dolegliwości, a ich obecność jest stwierdzana przypadkowo przy okazji badań endoskopowych. Część pacjentów zgłasza następujące objawy:

  • krwawienie z odbytu;
  • obecność śluzu w stolcu;
  • bolesne parcie na stolec;
  • uczucie niepełnego wypróżnienia;
  • duży wysiłek w trakcie wypróżniania się;
  • zaburzenie czynności zwieraczy i nietrzymanie stolca;
  •  ból brzucha;
  • wypadanie odbytnicy.

Co robić, kiedy pojawią się objawy wrzodów odbytu?

Kiedy pojawią się objawy wskazujące na wrzody odbytu, należy udać się do lekarza, który wyda skierowanie na specjalistyczne badania. Objawy owrzodzenia nie są charakterystyczne, dlatego konieczne jest wdrożenie pełnej diagnostyki w celu wykluczenia innych jednostek chorobowych.

Badania, które wykonuje się przy podejrzeniu wrzodów odbytu, to: ocena per rectum, rektoskopia, badanie histopatologiczne pobranych wycinków zmian oraz anorektomanometria (manometria odbytu) – ocena czynności zwieraczy poprzez pomiar ciśnienia w odbycie i odbytnicy.

Leczenie wrzodów odbytu

Leczenie wrzodów odbytu zależy od stopnia zaawansowania choroby. Pacjent może stosować środki farmakologiczne, które zwiększają objętość stolca (np. mesalazyna). Zalecany jest również sukralfat w postaci maści, ponieważ przyspiesza gojenie się ran i podrażnień. Pomocny może okazać się biofeedback. Polega on na stymulowaniu układu nerwowego człowieka po to, aby możliwe było kontrolowanie niektórych funkcji organizmu.

Leczenie domowe wrzodów odbytu

Domowe leczenie wrzodów odbytnicy ma duże znaczenie dla powodzenia terapii specjalistycznej. Przede wszystkim wskazana jest zmiana stylu życia. Odpowiednio ułożony jadłospis oraz codzienna aktywność fizyczna (spacery, marsz, bieganie, jazda na rowerze, gimnastyka) pozwalają uniknąć zaparć i problemów z wypróżnianiem się, przez które powstają wrzody odbytu.

Dieta osoby, która zmaga się z wrzodami odbytu, powinna zawierać odpowiednią ilość błonnika. Dobrze, jeżeli do jadłospisu zostaną włączone banany, gruszki, jabłka, suszone śliwki, groch, awokado, ziemniaki, fasola, kasza bulgur, nasiona lnu, orzechy i migdały. Należy odżywiać się zdrowo, zgodnie z piramidą żywienia oraz unikać dań w proszku, wysokoprzetworzonych, bardzo tłustych, smażonych i serwowanych w barach typu fast-food. Dobrze jest spożywać 4–5 posiłków dziennie (mało obfitych, w równych odstępach czasu) oraz pić minimum 2 litry wody dziennie (przy wysiłku fizycznym lub w upalne dni nawet do 3 litrów). Tego typu leczenie domowe wrzodów odbytu jest równocześnie profilaktyką ich powstawania.

Leczenie domowe wrzodów odbytu to także wykonywanie nasiadówek z kory dębu, rumianku lub nagietka 2–3 razy w tygodniu. Rośliny te mają działanie łagodzące i przeciwbakteryjne. Ważna jest również odpowiednia higiena. Należy podmywać się ciepłą wodą z delikatnym środkiem myjącym po każdym wypróżnieniu.

Zobacz wideo: Leczenie choroby wrzodowej

36,6

Bibliografia:

1. M. Kołodziejczak, P. Święcki, Wrzód samotny odbytnicy – aktualne postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne, [w:] „Nowa Medycyna”, 2012, nr 2, s. 27–29.

Data aktualizacji: 17.03.2022,
Opublikowano: 18.03.2022 r.

Polecamy

Komentarze (7)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

anonimka 17.01.2023r.

Gdzie ty to kupujesz? Pierwsze słysze :/

Liszka 12.12.2022r.

Z mieszanek z takich składem masz na pewno procto vitale, zalewasz wrzątkiem, odczekujesz i pijesz napar.

PaulaS 25.10.2022r.

To jest jakaś gotowa mieszanka co o niej piszecie? Czy po prostu kupić zioła i pomieeszać a jak tak to jak?

Lena 23.06.2022r.

Ja nasiadówek nie wykorzystywałam, ale ogólnie z tego co czytałam to są polecane stosunkowo często Ale podstawa to zdecydowanie dobra dieta. U mnie dietę jeszcze wspomagały suplementy z różnych ziół typu liść szałwii, rdest ptasi, ziele skrzypu czy korzeń prawoślazu

Monika 26.05.2022r.

A z tych nasiadówek korzystałyście czy wystarczy jedynie wprowadzić dietę odpowiednią i aktywność?

Agre 27.04.2022r.

Też tak uważam Jeżeli reakcja na problem będzie odpowiednio szybko to takie domowe sposoby z reguły dadzą radę, więc nie ma co bagatelizować objawów :)

Nick12 29.03.2022r.

Zdecydowanie zaparcia to główny powód, dlatego tak ważne jest zdrowe odżywianie się, Praktycznie na każdy element naszego życia ma to wpływ

Zobacz wszystkie 7 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej