Jak wygląda wizyta u dentysty w czasie pandemii i gdzie uzyskać pomoc, gdy boli ząb?

Getty Images

Ból zęba przychodzi zazwyczaj niespodziewanie. I choć aktualnie apeluje się do społeczeństwa z każdej strony o pozostanie w domach i przesuniecie wszelkich wizyt u lekarza na lepsze czasy, dyskomfort w jamie ustnej może być czasami nie do wytrzymania. Co więc zrobić w sytuacji, gdy cierpienie sięga zenitu? Zapytaliśmy stomatologa – Michała Kozickiego.

Co zrobić, gdy boli ząb w czasach pandemii?

Jeśli istnieje taka możliwość, poczekać i próbować „ratować sytuację” środkami przeciwbólowymi. Warto mieć bowiem na uwadze fakt, że do stomatologa w najbliższych dniach powinny zgłaszać się wyłącznie ci, którzy pomocy potrzebują natychmiastowo. Nasz ekspert zaznacza także, że do sytuacji pilnych należy zaliczyć również stany urazowe, zmiany nowotworowe czy ropnie. Skąd wiemy, czy nasz przypadek to akurat ten niecierpiący zwłoki? Cóż, jeśli twój ból jest nie do wytrzymania i żadne tabletki nie są w stanie go skutecznie wyciszyć, wówczas nie pozostaje nic innego, jak skontaktować się ze swoim dentystą. Lekarz na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu, pokieruje cię w odpowiednie miejsce.

Gdzie szukać pomocy, gdy boli ząb w czasie pandemii?

W związku z wprowadzeniem w Polsce najpierw stanu zagrożenia epidemicznego, później stanu epidemii, działalność większości gabinetów stomatologicznych została zawieszona. Dlaczego? Chodzi o to, że koronawirus przenoszony jest drogą kropelkową, a co za tym idzie zagrożenie stanowi nie tylko bezpośredni kontakt na linii pacjent-dentysta, lecz także areozol, wytwarzany w trakcie wykonywania zabiegów. Co więc zrobić w sytuacji, gdy gabinet, do którego zazwyczaj chodzimy jest zamknięty? W pierwszej kolejności warto zadzwonić do swojego lekarza prowadzącego i poprosić go o wskazanie placówki, która w tym trudnym i szczególnym czasie może przeprowadzić leczenie. Warto wiedzieć, że w większych miastach jest kilka miejsc, przystosowanych do podejmowania pacjentów w czasie pandemii.

Jak przebiega wizyta u dentysty w czasie pandemii?

Jak się pewnie domyślasz, nie będzie to wizyta taka, jaką znałeś do tej pory. Jak już wspomnieliśmy, ryzyko zakażenia koronawirusem jest naprawdę wysokie (poprzez ślinę, krew czy wydychany areozol), a więc również środki bezpieczeństwa muszą być zachowane na wysokim poziomie.

Każdy pacjent traktowany jest jako potencjalny nosiciel koronawirusa. Wizyta najprawdopodobniej będzie dłuższa od standardowej ze względu na konieczność wykonania bezpośredniej dezynfekcji gabinetu, zarówno przed jak i po wizycie pacjenta. Dłuższa przerwa między wizytami zminimalizuje ryzyko styczności między nimi w poczekalni. Lekarz do każdego zabiegu powinien być należycie przygotowany, co oznacza posiadanie jednorazowej maseczki, kombinezonu, okularów, przyłbicy, rękawic i czepka. Pacjent zobowiązany jest do dezynfekcji dłoni przed wizytą. Może zostać poproszony o przepłukanie jamy ustnej roztworem ciepłej wody z chlorheksydyną. W wywiadzie pacjent zapytany zostanie o to, czy przebywał w ostatnich 14 dniach w miejscach, gdzie stwierdzono ognisko koronawirusa lub miał kontakt z osobą, u której wykryto SARS-CoV-2. Taki pacjent zostanie skierowany do kontaktu ze szpitalem zakaźnym lub Inspekcją Sanitarną. Pacjent może mieć zmierzoną temperaturę, natomiast nie jest to bezpośrednie kryterium przyjęcia do zabiegu, ponieważ sam stan zapalny z którym pacjent się zgłasza może być przyczyną wzrostu temperatury – dodaje stomatolog Michał Kozicki.

Czy można samemu poradzić sobie z bólem zęba?

Nasz ekspert radzi, by w pierwszej kolejności przetestować leki przeciwbólowe. Najpierw sięgnijmy po te bez recepty. Gdy one zawiodą, należy skonsultować się ze swoim dentystą i poprosić o silniejsze środki. Michał Kozicki wyjaśnia nam jeszcze jedną kwestię.

Jednym z często wybieranych leków przeciwbólowych są te na bazie ibuprofenu. Pojawiły się wątpliwości, co do jego stosowania ze względu na możliwości nasilenia przebiegu infekcji wywołanej wirusem SARS-CoV-2. W dniu 18 marca Światowa Organizacja Zdrowia zdementowała jednak informacje o szkodliwości działania ibuprofenu w przebiegu choroby COVID-19, natomiast bacznie obserwuje sytuację i stale prowadzi konsultacje w tej sprawie z lekarzami. W razie wątpliwości należy stosować leki przeciwbólowe na bazie paracetamolu, który ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe - tłumaczy stomatolog.

Zobacz film: Rzecznik ministerstwa zdrowia: Na milion mieszkańców wykonujemy 350 testów, Francja na tym samym etapie epidemii robiła takich testów 17

Źródło: TVN24


Data aktualizacji: 04.04.2020,
Opublikowano: 23.03.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej