Jak wygląda leczenie zwyrodnienia stawu kolanowego? Czym się objawia?

Fot: Monika Wisniewska / fotolia.com

Gonartroza to inaczej zwyrodnienie stawu kolanowego. Zwyrodnienia występują w tym miejscu szczególnie często, bo opiera się na nim prawie cała masa ciała. W najgorszych przypadkach konieczna jest wymiana stawu. Zastępuje się go wówczas protezą.

Na ogół wyróżnia się dwa rodzaje choroby zwyrodnieniowej: pierwotną (przyczyny nie są znane, i wtórną (przyczyną może być uraz lub choroba lub inne nieprawidłowości prowadzące do upośledzenia funkcji kolana). W przypadku zwyrodnienia stawu kolanowego najczęściej mamy do czynienia z tą pierwszą. Kolana są szczególnie narażone na rozwój artrozy, bo to właśnie na nich opiera się prawie cała masa ciała.

Zwyrodnienie stawu kolanowego

O gonartrozie mówimy wtedy, gdy dochodzi do niszczenia tkanki chrzęstnej i kostnej stawu kolanowego. Schorzenie zaczyna się w momencie, kiedy tkanka chrzęstna szklista, wyścielająca powierzchnię stawu, zaczyna się od niego odrywać. Jej wolne fragmenty unoszą się w płynie stawowym, powodując ból i obrzęk. By utrzymywanie ciężaru ciała było wciąż możliwe mimo degeneracji, staw zwiększa swoją powierzchnię. Efektem są powstające wokół stawu kostne narośle. Czasem jednak wyrastają one również wewnątrz stawu, przyczyniając się do dalszych podrażnień.

Zobacz także: Ból kolana przy zginaniu – jakie są przyczyny, co oznacza i jak leczyć?

Ból towarzyszący zwyrodnieniu stawu kolanowego nie pojawia się od razu. Pierwsze objawy mogą wydawać się błahe, dlatego pacjenci często je bagatelizują. Są to m.in.: poranna sztywność stawu, trudności przy prostowaniu nóg i kucaniu, obrzęk i rozgrzanie stawu po wysiłku, wyczuwalne ręką trzeszczenie. Wystąpienie bólu świadczy o tym, że choroba ulega progresji. Ból jest odczuwalny szczególnie podczas schodzenia ze schodów. Obejmuje staw kolanowy i górną część podudzia. Kolana dotknięte zwyrodnieniem mogą robić się szpotawe lub koślawe.

Zobaczcie, czy można zrobić przeszczep rzepki? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Czy rzepkę można przeszczepić? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zwyrodnienie stawu kolanowego może skutkować zanikiem mięśnia czworogłowego uda, zmianami przyczepów mięśni oraz zapaleniami kaletki gęsiej stopki.

Rozwojowi gonartrozy sprzyjają takie czynniki, jak:

  • nadwaga lub otyłość,
  • przeciążenia powodowane ciężką pracą lub intensywną aktywnością fizyczną,
  • siedzący tryb życia,
  • cukrzyca,
  • przewlekłe stany zapalne stawów,
  • niedoczynność tarczycy.

Zwyrodnienie stawu kolanowego może też być spowodowane infekcjami lokalizującymi się bezpośrednio w stawie.

Zwyrodnienie stawu kolanowego – leczenie

By zdiagnozować zwyrodnienie stawu kolanowego, konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego i badania ultrasonograficznego (USG). Lekarz może też posiłkować się tomografią komputerową i rezonansem magnetycznym.

W leczeniu farmakologicznym zwyrodnienia stawu kolanowego wykorzystuje się leki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Zdarza się, że przy gonartrozie konieczne jest odciągnięcie płynu z kolana, czyli wykonanie punkcji. Choremu podaje się też w formie zastrzyku glikokortykosteroidy lub kwas hialuronowy. Konieczne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała, dlatego niezbędna może się okazać zmiana diety. Ból i stany zapalne pomaga zwalczyć również rehabilitacja. Stosuje się w niej laseroterapię, elektroterapię, magnetoterapię, krioterapię oraz ćwiczenia. Zabiegi pozwalają też odzyskać prawidłową ruchomość stawu.

Zobacz także: RTG kolana – na czym polega badanie i co wykrywa?

Kiedy gonartroza jest już zaawansowana, a zmiany zachodzące w stawie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, pacjentom zaleca się operację. Najczęściej wykonuje się artroskopię. Umożliwia ona usunięcie oderwanych fragmentów chrząstki szklistej. Czasami podczas artroskopii wykonuje się też małe odwierty w miejscach niewielkich, ale głębokich ubytków. Pozwala to wydostać się na zewnątrz krwi szpikowej, która podczas krzepnięcia przekształca się w chrząstkę włóknistą. Oprócz tego wykonuje się też zabiegi usuwania innych nieprawidłowości w obrębie kończyn dolnych, takie jak:

  • rekonstrukcja więzadeł stawu kolanowego,
  • korekta zaburzeń osi kończyny dolnej,
  • korekta przesuniętej rzepki.

Kiedy leczenie farmakologiczne i zabiegi nie przynoszą efektów, lekarze mogą zaproponować alloplastykę stawu kolanowego, czyli zastąpienie stawu kolanowego endoprotezą.

Zwyrodnienie stawu kolanowego – ćwiczenia

Ćwiczenia są nieodłącznym elementem rekonwalescencji pacjenta, jeżeli zwyrodnienie stawu kolanowego było leczone operacyjnie. Zaleca się je jednak także na wcześniejszych stadiach rozwoju gonartrozy, by spowolnić chorobę.

Tuż po operacji stawu kolanowego nie wolno obciążać. Dobrze jest wtedy wykonywać ćwiczenia izometryczne, czyli polegające na napinaniu mięśni bez poruszania stawu. By odbudować masę i siłę mięśniową, zaleca się elektrostymulację. Na późniejszych etapach dołącza się rozciąganie, trening wytrzymałościowy, siłowy oraz ćwiczenia koordynacji. Do rehabilitacji warto włączyć też jazdę na rowerze stacjonarnym. Wykonywanie ćwiczeń przy gonartrozie pomaga ponadto w utrzymaniu właściwej wagi.

Jak sobie radzić z bólem kręgosłupa? Zobaczcie:

Zobacz film: Jak zmniejszyć ból kręgosłupa? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 09.12.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ewelina 14.11.2018r.

Dziękuje
To mi przybliżyło wiedzę na temat mojej choroby.

cieniu 17.12.2017r.

Mam skierowanie do szpitala w związku z gonartrozą stawu kolanowego, więc artykuł przybliżył mi jak wygląda leczenie, rehabilitacja.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej