Jak wygląda leczenie zaawansowanego raka jelita grubego?

Zobacz film: Rak jelita grubego - leczenie schorzenia. Źródło: 36,6.

Mimo że rak jelita grubego zaliczany jest do jednych z najbardziej śmiertelnych nowotworów, to jego rozpoznanie nie musi oznaczać wyroku. Dzięki postępowi medycyny może ona pomóc także tym chorym, którzy zbyt długo zwlekali z wizytą u lekarza. Jak wygląda leczenie raka jelita grubego?

Rak jelita grubego wykryty w początkowej fazie jest całkowicie uleczalny. Dlaczego z jego powodu umiera tak wiele osób? Powody są dwa. Pierwszy to to, że schorzenie może rozwijać się latami i nie dawać żadnych niepokojących objawów. Drugi to unikanie kolonoksopii. Podczas badania można nie tylko odpowiednio wcześnie rozpoznać zmianę, ale od razu ją usunąć. Takie postępowanie jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy zmiana została wykryta stosunkowo wcześnie. A co z pozostałymi pacjentami?

Jak wygląda leczenie zaawansowanej postaci raka jelita grubego?

Jeszcze do niedawna pacjenci, u których rak jelita grubego dał już przerzuty lekarze byli w stanie wydłużyć ich życie o maksymalnie dziewięć miesięcy. Dzisiaj, dzięki nowoczesnym lekom ten okres można wydłużyć nawet o trzy-cztery lata. Takie możliwości mają leki aktywne, czyli cytostatyki, nazywane chemioterapią oraz tzw. leki biologiczne. Te ostanie działają bardziej selektywnie i uderzają bezpośrednio w komórki nowotworowe. Niektóre z nich wpływają na naczynia krwionośne, które odżywiają wszystkie komórki w organizmie, także te nowotworowe. Leki potrafią "wyłapać", te naczynia które docierają do zmiany i ograniczyć dopływ krwi. Nowotwór, który nie jest odżywiany z czasem obumiera.

Inna grupa leków biologicznych blokuje wydzielanie enzymów, które odpowiadają za rozwój i rozrost nowotworu. Dzięki temu zmiana nie rośnie i w końcu obumiera.

PIPAC, czyli co?

U części pacjentów, u których operacja oraz seria chemioterapii nie przyniosła spodziewanego efektu stosuje się metodę PIPAC. To specyficzna forma chemioterapii, która wprowadzana jest do organizmu z pomocą laparoskopu do zabezpieczonej jamy otrzewnowej. Lek rozpylany jest przez specjalną dyszę. Następnie przez pół godziny osadza się na guzie i niszczy go. Zabieg może być powtarzany wielokrotnie. Jest też dużo bezpieczniejszy od klasycznej chemioterapii, gdyż uderza tylko w guza i nie zaburza funkcjonowania organizmu.

Jednym z takich pacjentów był Pan Ryszard. Zobacz film i poznaj jego historię walki z rakiem jelita grubego.

Zobacz film: Poznaj historię Pana Ryszarda, który walczy z rakiem jelita grubego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 08.10.2018,
Opublikowano: 08.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej