Jak wygląda badanie mammograficzne? 

Fot. Ewa Drzyzga i Agata Młynarska / x-news.pl

Kobiety powinny znać swoje piersi, badać je i reagować na wszelkie zmiany. Badanie mammograficzne wykrywa w piersiach zmiany niemożliwe do rozpoznania podczas badania palpacyjnego. 

Na czym polega badanie mammograficzne? W najnowszym odcinku programu 36,6°C Ewa Drzyzga zdecydowała się poruszyć bardzo ważny temat, a mianowicie badanie mammograficzne piersi u kobiet. Wiele pań boi się tego badania, bólu z nim związanego czy też promieniowania. Ale czy słusznie? Oczywiście, że nie! 

Nie ma żadnych dowodów naukowych związanych z promieniowaniem podczas mammografii a rozwojem nowotworu. Są za to zbyt późne rozpoznania nowotworów piersi! Studenci ze Szwecji przyjeżdżają do Polski, aby zapoznać się z nowotworami w zaawansowanym stadium, bowiem w skandynawskim kraju profilaktyka badań prowadzona jest konsekwentnie od wielu dekad i przypadki nowotworów piersi w zaawansowanym stadium są rzadkością.

Właśnie dlatego piersi badać trzeba. Ale trzeba je badać także samemu, a nie czekać na coroczne badanie USG lub mammografię, która zresztą nie w każdym przypadku jest zasadna do wykonania. Zobaczcie, o czym mówił profesor Tadeusz Pieńkowski podczas rozmowy z prowadzącą program 36,6°C, Ewą Drzyzgą:

Zobacz film: Czy mammografia boli? na czym polega badanie. Źródło: 36,6

Kobieta dzięki badaniu może dowiedzieć się, czy ma nowotwór, a wiadomo, że czas jest bardzo ważny. Im wcześniej rak zostanie rozpoznany, tym łatwiej go wyleczyć.

Piersi badać należy także samemu - każdego miesiąca po okresie. USG czy mammografia są badaniami bezbolesnymi, trwają do 15 minut. Jest także badanie ABUS - jest to połączenie USG i tomografii. Takie badanie ma wyższą czułość niż klasyczne USG, często wykonywane jest u pacjentek obciążonych genetycznie.

Warto wiedzieć: Czym jest gen BRCA? Jaka jest rola genu BRCA w diagnozowaniu nowotworów?

Data aktualizacji: 07.10.2019,
Opublikowano: 07.10.2019 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ip 24.01.2020r.

Miałam 2 lata temu i ból straszny ,ale do wytrzymanis,powtórzyłam wczioraj i ból nawet gorszy od porodu ,miałam wrażenie ,że odoba ,która wykonywała badanie celowo zadała mi taki ból ,więcej nie pójdę,tylko usg

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej