Choroba Parkinsona prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego. Zmiany spowodowane schorzeniem są nieodwracalne, ale dzięki odpowiedniemu leczeniu można spowolnić ich rozwój. Zdaniem specjalistów z tym schorzeniem w Polsce zmaga się aż 80 tysięcy osób.
Choroba Parkinsona - co to za choroba?
W chorobie Parkinsona dochodzi do obumierania komórek nazywanych istotą czarną, które odpowiadają za wydzielanie dopaminy. To neuroprzekaźnik, który odpowiada za prawidłowy przepływ impulsów nerwowych między istotą czarną a ciałem prążkowanym ulokowanym w kresmózgowiu. Niedobór dopaminy lub zaburzenie jej funkcji może doprowadzić do problemów z koordynacją ruchową, napięciem mięśni czy zaburzeń funkcji poznawczych. Dlaczego tak się dzieje? Medycyna nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przyczyna choroby jest złożona, najprawdopodobniej na jej rozwój wpływają czynniki genetyczne i środowiskowe.
Choroba Parkinsona - objawy
W ogromnej większości przypadków choroba Parkinsona rozwija się bardzo powoli i pierwsze objawy pojawiają się dopiero wtedy, gdy obumarło już wiele komórek nerwowych. Mózg jest w stanie przez długi czas kompensować braki spowodowane degeneracją neuronów. Choroba Parkinsona zazwyczaj rozwija się u osób między 50. a 65. rokiem życia. Rzadziej zdarza się, że schorzenie zaczyna się przed 35. lub po 80. roku życia. Do pierwszych objawów choroby należą przede wszystkim spowolnienie ruchowe, drżenie spoczynkowe, wzmożone napięcie mięśni, a nie rzadko również:
- ból;
- zaparcia;
- pogorszenie węchu.
Choroba Parkinsona - jak leczyć?
W chwili obecnej można wpłynąć na zmniejszenie objawów choroby Parkinsona, ale nie udaje się spowolnić rozwoju choroby. Leczenie opiera się przede wszystkim na farmakologii oraz rehabilitacji. Pacjentom zaleca się także zmianę diety. Co jeszcze warto wiedzieć o tej chorobie? Czy poszukiwane są metody, które mogą zahamować postęp choroby? Na te i inne Wasze pytania odpowiadał dr hab. n. med. Dariusz Koziorowski, neurolog.
Dr hab. n. med. Dariusz Koziorowski jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W roku 2006 uzyskał tytuł doktora nauk medycznych, a w 2007 ukończył specjalizację w zakresie neurologii. W 2015 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Pracuje jako adiunkt w Klinice Neurologii Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz byłym prezesem Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona i Innych Zaburzeń Ruchowych oraz Prezesem Sekcji Schorzeń Układu Pozapiramidowego PTN. Do jego zainteresowań należą choroby układu pozapiramidowego, a w tym szczególnie genetyka choroby Parkinsona. Zajmuje się prowadzeniem chorych po zabiegach DBS, czyli głębokiej stymulacji mózgu stosowanej w leczeniu choroby Parkinsona. Jest autorem i współautorem wielu publikacji medycznych z zakresu neurologii
Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.
Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.
Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.