W opinii specjalistów w oparciu o analizę ruchu lotniczego sztuczna inteligencja przewidziała pojawienie się pandemii COVID-19 na długo przed jej wybuchem. Teraz z jej pomocą naukowcy będą mogli znacznie szybciej wynaleźć skuteczną szczepionkę. Ale nie tylko.
Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie
Co potrafi sztuczna inteligencja?
Sztuczna inteligencja może w dużo krótszym czasie przeanalizować setki tysięcy danych, pochodzących z całego świata w poszukiwaniu związków i zależności. Może także ułatwić rozpoznawanie osób zakażonych, a także wychwytywać nosicieli groźnego wirusa. Pomaga także w tworzeniu nowego sprzętu czy lepszym zarządzaniu tym, który już jest.
Odciążenie dla lekarzy
Warto zaznaczyć, że różne placówki medyczne coraz częściej korzystają ze sztucznej inteligencji w postaci chatbotów. Kiedy dostęp do lekarza jest utrudniony, to własne one zastępują medyka w pierwszym kontakcie z pacjentem. Dysponują ogromną bazą symptomów, dzięki czemu mogą pomóc zaplanować dalsze postępowanie medyczne.
Sztuczna inteligencja pomaga również kontrolować te osoby, które zostały objęte kwarantanną. Z jej pomocą sprawdzenie czy ktoś naprawdę przestrzega jej zasad, czy też nie jest dużo łatwiejsze i mniej czasochłonne. W Polsce do takiej kontroli używa się aplikacji Kwarantanna domowa.
Dzięki aplikacjom można również sprawdzić, czy ktoś miał kontakt z osobą zakażoną oraz wskazać lokalizację potwierdzonych przypadków wystąpienia koronawirusa. W Chinach, gdzie wybuchła pandemia, aplikacje były nośnikiem kodów, które upoważniały do wejścia np. do metra czy sklepu. Po analizie stanu zdrowia aplikacja przyznawała kody. Osoby, które otrzymały kod żółty lub czerwony traciły dostęp do określonych miejsc i musiały poddać się obowiązkowej kwarantannie.
Zobacz film i dowiedz się więcej o możliwościach sztucznej inteligencji w walce z pandemia:
Koronawirus SARs-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?
Patogen wywołuje chorobę nazwaną przez lekarzy COVID-19. Schorzenie wywołuje zapalenie płuc i w niektórych przypadkach prowadzi do niewydolności oddechowej. Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne zmęczenie.
Osoby, które zaobserwowały u siebie takie objawy powinny jak najszybciej skontaktować się ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanepidu.