Jak sztuczna inteligencja pomaga w walce z pandemią? 

Fot: Yagi Studio / gettyimages.com

Sztuczna inteligencja ma ogromne możliwości. Zdaniem badaczy przewidziała wybuch pandemii, może także przyspieszyć prace nad szczepionką, która mogłaby zatrzymać pandemię koronawirusa. Co jeszcze potrafi sztuczna inteligencja i kiedy jest wykorzystywana? 

W opinii specjalistów w oparciu o analizę ruchu lotniczego sztuczna inteligencja przewidziała pojawienie się pandemii COVID-19 na długo przed jej wybuchem. Teraz z jej pomocą naukowcy będą mogli znacznie szybciej wynaleźć skuteczną szczepionkę. Ale nie tylko.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Co potrafi sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja może w dużo krótszym czasie przeanalizować setki tysięcy danych, pochodzących z całego świata w poszukiwaniu związków i zależności. Może także ułatwić rozpoznawanie osób zakażonych, a także wychwytywać nosicieli groźnego wirusa. Pomaga także w tworzeniu nowego sprzętu czy lepszym zarządzaniu tym, który już jest.

Odciążenie dla lekarzy

Warto zaznaczyć, że różne placówki medyczne coraz częściej korzystają ze sztucznej inteligencji w postaci chatbotów. Kiedy dostęp do lekarza jest utrudniony, to własne one zastępują medyka w pierwszym kontakcie z pacjentem. Dysponują ogromną bazą symptomów, dzięki czemu mogą pomóc zaplanować dalsze postępowanie medyczne.

Sztuczna inteligencja pomaga również kontrolować te osoby, które zostały objęte kwarantanną. Z jej pomocą sprawdzenie czy ktoś naprawdę przestrzega jej zasad, czy też nie jest dużo łatwiejsze i mniej czasochłonne. W Polsce do takiej kontroli używa się aplikacji Kwarantanna domowa.

Dzięki aplikacjom można również sprawdzić, czy ktoś miał kontakt z osobą zakażoną oraz wskazać lokalizację potwierdzonych przypadków wystąpienia koronawirusa. W Chinach, gdzie wybuchła pandemia, aplikacje były nośnikiem kodów, które upoważniały do wejścia np. do metra czy sklepu. Po analizie stanu zdrowia aplikacja przyznawała kody. Osoby, które otrzymały kod żółty lub czerwony traciły dostęp do określonych miejsc i musiały poddać się obowiązkowej kwarantannie.

Zobacz film i dowiedz się więcej o możliwościach sztucznej inteligencji w walce z pandemia:

Zobacz film: Jak sztuczna inteligencja pomaga w walce z koronawirusem? Źródło: 36,6

Koronawirus SARs-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?

Patogen wywołuje chorobę nazwaną przez lekarzy COVID-19. Schorzenie wywołuje zapalenie płuc i w niektórych przypadkach prowadzi do niewydolności oddechowej. Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne zmęczenie.

Osoby, które zaobserwowały u siebie takie objawy powinny jak najszybciej skontaktować się ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanepidu.

Data aktualizacji: 07.04.2020,
Opublikowano: 07.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej