Jak samemu sprawdzić, czy ma się odpowiednią masę ciała? Wykorzystaj kalkulator BMI!

Fot.: iofoto / stock.adobe.com

Utrzymanie prawidłowej masy ciała to problem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą prowadzić do powikłań zdrowotnych, dlatego warto utrzymywać optymalną masę ciała.

Kalkulator BMI został stworzony, aby każda osoba mogła w łatwy sposób sprawdzić, czy jej masa ciała jest zgodna z zaleceniami. Jego użycie jest niezwykle proste – wystarczy podać swoją płeć i wagę oraz swój wzrost, a następnie zapoznać się z otrzymanymi w parę sekund wynikami.

Co to jest BMI?

BMI to używany na całym świecie skrót, który pochodzi od słów Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała. Inna obowiązująca nazwa to współczynnik Queteleta. Pochodzi ona od nazwiska belgijskiego lekarza, który prowadził wieloletnie badania na setkach ochotników, dzięki czemu był w stanie określić zależność, która powinna występować pomiędzy wzrostem a masą ciała.

Jak działa kalkulator BMI?

Kalkulator BMI działa w oparciu o prosty wzór matematyczny stworzony przez Ancela Keysa i Adolfa Queteleta. Kalkulator należy uzupełnić wymaganymi informacjami, takimi jak płeć, masa ciała i wzrost. Po chwili pojawia się wynik razem z jego interpretacją, a często także poradami dietetycznymi.

Bardzo istotne jest, aby pamiętać o wyborze płci, ponieważ normy dla mężczyzn i kobiet delikatnie się różnią, ze względu na to, że fizjologicznie panie mają większą ilość tkanki tłuszczowej.

Kiedy zaczyna się otyłość? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak obliczyć prawidłową masę ciała? Źródło: Klinika urody.

Jak obliczyć BMI bez kalkulatora?

Wskaźnik masy ciała można obliczyć samemu, korzystając z uniwersalnego wzoru matematycznego. Masę ciała (podaną w kilogramach) należy podzielić przez wzrost (podany w metrach) podniesiony do kwadratu. Uzyskany współczynnik powinno porównać się z normami BMI, aby dowiedzieć się, czy nie posiada się problemu z nieodpowiednią masą ciała.

Osoby, które masę ciała podały w funtach, a wzrost w calach, powinny pomnożyć otrzymany wynik przez liczbę 703.

Oficjalne normy BMI

Oficjalne normy BMI dla osób dorosłych wynoszą:

  • < 16,0 – wskazuje na niebezpieczne dla zdrowia wygłodzenie,
  • 16,0–16,99 – określa wychudzenie (spowodowane często przez anoreksję lub inną ciężką chorobę),
  • 17,0–18,49 – świadczy o niedowadze,
  • 18,5–24,99 – wartość prawidłowa,
  • 25,0–29,99 – określa nadwagę,
  • 30,0–34,99 – wskazuje na I stopień otyłości,
  • 35,0–39,99 – świadczy o II stopniu otyłości (otyłość kliniczna),
  • ≥ 40,0 – to już III stopień otyłości (otyłość skrajna).

Zobacz film: Jak obliczyć BMI? Źródło: Bez skazy

Czy każdy może korzystać z kalkulatora BMI?

Minusem wskaźnika masy ciała jest fakt, że nie uwzględnia on indywidualnej budowy ciała. Z tego względu stosuje się go raczej do badań przesiewowych niż diagnostycznych. Kalkulator BMI nie jest też przydatny dla:

  • dzieci poniżej 14 roku życia, u których wykorzystuje się siatki centylowe,
  • kobiet w ciąży,
  • kulturystów, u których BMI może wskazywać na otyłość pomimo niskiej zawartości tłuszczu w organizmie,
  • sportowców i lekkoatletów, którzy według BMI mogą cierpieć na niedowagę.

Kiedy zwrócić uwagę na wyniki BMI?

BMI jest dobrym sygnałem ostrzegawczym dla osób, których masa ciała jest nieprawidłowa. Najczęściej mówi się o problemach z otyłością – każda osoba, której wskaźnik masy ciała wynosi powyżej 30, powinna się skontaktować z lekarzem. Pomocne może być także zasięgnięcie rady dietetyka.

Z drugiej strony zbyt niskie wyniki otrzymane dzięki kalkulatorowi BMI mogą uzmysłowić niektórym osobom, że ich pragnienie odchudzania się sprawiło, że doszły do granicy, po przekroczeniu której organizm może być niedożywiony.

Dlaczego utrzymywanie odpowiedniej masy ciała jest istotne?

BMI powstało, aby ludzie łatwiej mogli oceniać czy ich masa ciała jest prawidłowa. Lekarze zainteresowali się tym tematem ponieważ zarówno otyłość, jak i wychodzenie, mogą skutkować groźnymi chorobami.

Utrzymanie prawidłowej masy ciała wpływa między innymi na:

  • sprawne funkcjonowanie układu endokrynologicznego i zachowanie homeostazy w organizmie,
  • prawidłowe ciśnienie krwi,
  • prawidłowy poziom cholesterolu,
  • odpowiednie funkcjonowanie układu immunologicznego,
  • prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych,
  • płodność,
  • poziom sprawności fizycznej,
  • samopoczucie psychiczne,
  • zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory, cukrzycę, choroby serca, zawały czy choroby zwyrodnieniowe stawów.

Zobacz film: Odchudzanie - dlaczego warto zapisywać zjedzone posiłki? Źródło: Wiem, co jem na diecie


Data aktualizacji: 03.07.2018,
Opublikowano: 23.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej