Jak rozpoznać i wyleczyć nadżerkę żołądka?

Fot: leszekglasner / stock.adobe.com

Nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka często mylone jest z chorobą wrzodową lub refluksem. Jej objawy są bardzo podobne - ból w nadbrzuszu, zgaga czy uczucie ciężkości. Aby lekarz mógł postawić dokładną diagnozę, musi wykonać gastroskopię.

Zapalenie błony śluzowej żołądka spowodowane nadżerką może rozwijać się bardzo długo (nawet do kilku miesięcy) bez charakterystycznych objawów. Dlatego też często decydujemy się na wizytę u specjalisty, dopiero kiedy dochodzi do krwawienia z przewodu pokarmowego, które jest groźnym powikłaniem nadżerki.

Nadżerka żołądka – objawy

Początkiem nadżerki jest płaski ubytek w ścianie żołądka, który z czasem powiększa się, powodując dolegliwości podobne do tych występujących przy chorobie wrzodowej. Głównymi objawami są bóle w nadbrzuszu z tendencją do nasilania się, kiedy jesteśmy na czczo, zwłaszcza rano. Ból zmniejsza się bądź całkiem zanika nawet po spożyciu niewielkiego śniadania. Powoduje go kwas solny, który drażni błonę, a zwłaszcza miejsce nadżerki. Charakterystycznym objawem jest pieczenie za mostkiem i zgaga. Możemy odczuwać również uczucie pełności, kłucie czy wzdęcia.

W przypadku bardziej zaawansowanego zapalenia mogą wystąpić mdłości, a nawet wymioty i towarzyszące im krwawienie z przewodu pokarmowego, które jest traktowane jako jedno z groźniejszych powikłań nadżerki. W niektórych przypadkach dolegliwościom towarzyszy brak apetytu. Są to objawy charakterystyczne dla wielu problemów z układem pokarmowym, stąd niezbędna jest dalsza diagnostyka.

Nadżerka żołądka może być chorobą przewlekłą lub mieć ostry i nagły charakter, wówczas silne objawy pojawiają się bez wcześniejszych symptomów.

Nadżerkowe zapalenia żołądka a rak

Zmiany chorobowe w nabłonku żołądka nie oznaczają choroby nowotworowej. W niektórych przypadkach nadżerki żołądka (bardzo silne stany zapalne, przewlekłe nieleczone nadżerki) istnieje ryzyko rozwoju nowotworu, a niekiedy zmiany mogą być traktowane jako zmiany przedrakowe w badaniu histopatologicznym. Najczęściej jednak wymagają przede wszystkim leczenia farmakologicznego, obserwacji i kontroli za pomocą gastroskopu przynajmniej co 2 lata.

Najczęściej nadżerka żołądka jest konsekwencją:

  • infekcji – w większości przypadków spowodowanej przez bakterię Helicobacter pylori, ale zdarza się również po infekcjach wirusowych,
  • stanów zapalnych – bardzo często powodowanych przez leki z grupy NLPZ, czyli niesterydowe leki przeciwzapalne, ale także przez inne substancje chemiczne oraz alkohol,
  • zapalenia wywołanego przez stres, oparzenia, wstrząs septyczny (ogólnoustrojowa reakcja zapalna),
  • zapalenia spowodowanego cofaniem się żółci (żółciowe zapalenie żołądka),
  • zapalenia wywołanego czynnikami autoimmunologicznymi (organizm sam wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko własnym tkankom).

Nadżerka żołądka – leczenie farmakologiczne i chirurgiczne

Większość przypadków nadżerki żołądka można całkowicie wyleczyć dzięki odpowiednio dobranej terapii farmakologicznej. W pierwszej kolejności leczy się przyczyny nadżerki. Przykładowo, wirusowe zapalenie żołądka leczy się samoistnie (ustępuje zazwyczaj po kilku dniach), a zapalenie bakteryjne Helicobacter pylori wymaga przyjęcia antybiotyków i leków z grupy IPP (inhibitory pompy protonowej) stosowanych zazwyczaj przez 7 dni. Jeżeli przyczyną jest nadmierne wytwarzanie kwasów, najważniejsze jest podawanie leków hamujących wydzielanie żołądkowe, a w przypadku zdiagnozowanego autoimmunologicznego zapalenia błony śluzowej żołądka niezbędne są zastrzyki z witaminy B12 przyjmowane raz w miesiącu.

Jeżeli nie podejmiemy leczenia przy pierwszych objawach i doprowadzimy do krwawienia z przewodu pokarmowego, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna, zapobiegająca dalszym krwawieniom – najczęściej endoskopowe zaopatrzenie krwawienia wykonywane podczas gastroskopii, znacznie rzadziej wycięcie krwawiącej części żołądka. Dlatego nie należy lekceważyć żadnych objawów.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36, 6

Nadżerka żołądka – leczenie naturalne

Każda dolegliwość z niepokojącymi objawami, które nie ustępują, wymaga wizyty u lekarza i jeżeli to konieczne – podjęcia leczenia. W przypadku nadżerki żołądka bardzo ważna w leczeniu jest odpowiednia dieta, podobna do tej stosowanej w przypadku choroby wrzodowej. Należy wystrzegać się ciężkostrawnych, smażonych i pikantnych dań, zastępując je lekkostrawnymi i gotowanymi potrawami. W ostrych stanach nadżerki bóle mogą pojawić się nawet po zjedzeniu zbyt gorącego dania, ponieważ śluzówka zostanie poparzona i podrażniona. Dobrze, jeżeli mamy możliwość spożywania częstszych posiłków, ale w mniejszych porcjach, aby nadmiernie nie obciążać układu pokarmowego. Przeciwwskazaniem w leczeniu są: alkohol, papierosy, ale również kawa i nadużywanie leków typu aspiryna i niesterydowe leki przeciwzapalne.

Diagnostyka nadżerkowego zapalenia błony śluzowej żołądka

Pierwszym badaniem w diagnostyce nadżerki żołądka jest gastroskopia, która niestety nie cieszy się popularnością, ale daje możliwość dokładnego rozpoznania choroby. Jeśli są ku temu przesłanki, podczas gastroskopii pobiera się wycinek do badania histopatologicznego. Jest to niezbędne, jeśli badany wcześniej chorował na nowotwór przewodu pokarmowego.

Data aktualizacji: 12.12.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ja 03.12.2018r.

Witam . ból jest nie miłosierny a samopoczucie okropne ;/ ;(

Ja 03.12.2018r.

Powiem że ból jest nie miłosierny nawet nie wiem jak go złagodzić ;(

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej