Jak rozmawiać, jak wspierać chorego na raka? Startują bezpłatne warsztaty dla pacjentów i ich rodzin

Fot: Delmaine Donson / gettyimages.com

Osób chorych na nowotwory przybywa. Mimo że współczesna medycyna potrafi zamienić śmiertelną chorobą w przewlekłą, to nowotwory wciąż budzą strach i lęk. Jak rozmawiać z chorym, jak go wspierać? Będzie się można tego dowiedzieć na bezpłatnych warsztatach dla pacjentów i ich rodzin.

Program specjalnych szkoleń i warsztatów dla pacjentów onkologicznych i ich rodzin "Zdrowiej" powstał z inicjatywy Ruchu Społecznego Polskie Amazonki. W ramach warsztatów pacjenci będą mogli się dowiedzieć, jak oswoić się z chorobą i znaleźć w sobie siłę do walki o własne zdrowie. Natomiast bliscy pacjentów dowiedzą się jak rozmawiać z chorym i jak mądrze go wspierać. Pierwsze spotkanie dla pacjentów i ich bliskich odbędzie się już 25 lutego w Warszawie. Spotkania będą odbywały się co wtorek - aż do 31 marca - o godz.17.30-19.30 w Akademii Psychologii Zorientowanej na Proces przy ul. Madalińskiego 89 lok. 1 w Warszawie (Mokotów).

Jak będą wyglądały warsztaty?

Program warsztatów łączy narzędzia coachingu kryzysowego i techniki uważności (mindfulness). Mindfulness dzięki prostym ćwiczeniom oddechowym wzmacnia świadomość ciała i ułatwia radzenie sobie ze stresem, emocjami i natłokiem myśli. Dzięki treningowi pacjenci odnajdują w sobie siłę do walki z chorobą.

Coaching kryzysowy pozwala zrozumieć, jak działa ludzki umysł. Tym samym chorzy łatwiej znoszą stres i kryzysowe sytuacje. Szczególnie pomocny jest w sytuacjach, gdy pacjenci przestają kontrolować swoje emocje, gdy dopada ich zwątpienie w słuszność i skuteczność prowadzonego leczenia. Dzięki treningowi pacjenci znacznie lepiej znoszą takie sytuacje, odkrywają w sobie potencjał i chęć do zmiany,ale przede wszystkim łatwiej przychodzi im zaakceptowanie choroby.

Więcej informacji o warsztatach można znaleźć na stronie www.ruchspoleczny.org.pl.

Czym zajmuje się psychoonkolog? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Psychoonkolog i jego rola w procesie leczenia Źródło: 36,6

Rak to nie wyrok

Rak nie musi być chorobą śmiertelną. Dzięki rozwojowi medycyny lekarze potrafią zmienić nowotwór w chorobę przewlekłą, z którą można normalnie funkcjonować. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że nawet najnowocześniejsze i najskuteczniejsze leki czy terpie nie zastąpią profilaktyki. Tylko dzięki regularnym badaniom chorobę można wykryć na bardzo wczesnym etapie, czyli takim, który zazwyczaj gwarantuje niemal całkowite wyleczenie. Jakie badania wykonywać? Statystyki pokazują, że wśród pań najczęściej diagnozowanym rakiem jest rak piersi. Dlatego każda kobieta powinna raz na dwa lata wykonać USG piersi lub mammografię. W przypadku mężczyzn pierwsze miejsce wśród najczęściej wykrywanych nowotworów zajmuje obecnie rak prostaty. Zmianę można wykryć wykonując badanie gruczołu krokowego. Mimo że wielu mężczyzn się go boi, to warto przełamać strach i dać sobie szansę na długie życie. Takie badanie powinien wykonać każdy mężczyzna, który skończył czterdzieści lat.

Data aktualizacji: 18.02.2020,
Opublikowano: 17.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej