Jak radzić sobie z bezsennością? Skuteczne sposoby na bezsenność

Fot: 4FR / gettyimages.com

Problemy ze snem, zwłaszcza nawracające, warto skonsultować z lekarzem, ponieważ ich przyczyną może być poważna choroba. Niewyspanie odbija się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także psychicznym. Aby poradzić sobie z bezsennością, można skorzystać z metod farmakologicznych, psychoterapii lub domowych sposobów.

Bezsenność to zaburzenie snu, które polega na jego niewystarczającej ilości lub niezadowalającej jakości. Pojawiają się trudności z zasypianiem, częste wybudzanie w nocy lub przedwczesne budzenie się. Czynniki te wpływają negatywnie na układ nerwowy. Skutkiem nieprzespanej nocy są zaburzenia koncentracji, nadmierna senność, pogorszenie pamięci i nerwowość. Do przyczyn bezsenności zalicza się zaburzenia psychiczne, uszkodzenie mózgu, a także stres, nieprawidłowe nawyki i nieprzestrzeganie zasad higieny nocnego wypoczynku. Uważa się, że na problemy ze snem cierpi około 30% społeczeństwa. Warto wiedzieć, jak radzić sobie z bezsennością, ponieważ wpływa ona negatywnie na zdrowie.

Zobacz także: Bezsenność - przyczyny, leczenie i sprawdzone sposoby

Co pomaga na bezsenność?

W leczeniu bezsenności, która nie została wywołana innymi chorobami, stosuje się domowe sposoby, psychoterapię oraz farmakoterapię. Zalecane jest, aby w pierwszej kolejności wybrać niefarmakologiczne sposoby na bezsenność: naukę technik relaksacyjnych, przestrzeganie zasad higieny snu, naukę techniki kontroli bodźców oraz psychoterapię poznawczo-behawioralną.

Jeżeli wymienione sposoby na bezsenność nie pomagają, lekarz decyduje o włączeniu środków farmakologicznych. Najczęściej stosuje się leki antydepresyjne, neuroleptyczne, nasenne (benzodiazepiny), a także melatoninę i preparaty ziołowe, które są dostępne bez recepty. W przypadku bezsenności wywołanej innymi chorobami postępowanie polega na leczeniu schorzenia pierwotnego.

Domowe sposoby na bezsenność

Domowe sposoby na bezsenność mogą być stosowane samodzielnie lub wraz z innymi formami terapii zaburzeń snu. U dorosłych i nastolatków za problemy odpowiadają nieprawidłowe nawyki, czyli nieprzestrzeganie higieny snu. Zmiana przyzwyczajeń zwykle łagodzi objawy bezsenności.

Higiena snu to zbiór zasad, które podpowiadają, jak zwalczyć bezsenność i mieć zdrowy sen. Do zaleceń, które istotnie łagodzą problemy ze snem, zalicza się:

  • udawanie się na spoczynek i budzenie się o stałej porze;
  • prowadzenie regularnego trybu życia;
  • zrezygnowanie z aktywności w łóżku innych niż sen;
  • niekorzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem;
  • unikanie picia kawy i mocnej herbaty w godzinach wieczornych;
  • niespożywanie ciężkostrawnych i obfitych posiłków wieczorem;
  • unikanie drzemki w ciągu dnia;
  • zrezygnowanie z intensywnego wysiłku fizycznego przed snem;
  • wyciszenie się i zrelaksowanie przed udaniem się na spoczynek.

Skuteczny, ale często pomijany sposób na bezsenność, to odpowiedni klimat w sypialni. Duże znaczenie ma to, czy materac jest wygodny, a pomieszczenie ciche i przyciemnione. Wieczorem warto przewietrzyć pokój i ustawić odpowiednią temperaturę (poniżej 22℃).

Powyższe zasady mogą być wykorzystywane także jako sposoby na bezsenność u nastolatków. Częstą przyczyną zaburzeń snu u młodzieży jest stres, nieregularny tryb życia, brak aktywności fizycznej i nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych. Jeżeli wyeliminowanie tych czynników nie przynosi rezultatów, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Czy bezsenność można wyleczyć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak leczyć bezsenność? Źródło: x-news

Naturalne sposoby na bezsenność

Bardzo skuteczne okazują się także naturalne sposoby na bezsenność. W terapii wykorzystuje się rośliny, które wykazują działanie uspokajające – rumianek, melisa, ziele dziurawca i korzeń kozłka lekarskiego. Dzięki wyciągom z nich zasypianie jest ułatwione, a sen długi i spokojny. Zioła na bezsenność można kupić w aptece. Przyrządzony z nich napar należy wypić wieczorem, pół godziny przed położeniem się do łóżka.

Naturalnym sposobem na bezsenność jest także dieta. Spożywanie niektórych produktów może wpływać na jakość snu. W przypadku śniadania i obiadu zalecane jest stosowanie się do ogólnych zasad zdrowego żywienia. Kolacja natomiast powinna być lekka, łagodna w smaku oraz sycąca, ale nie obfita. Należy ograniczyć białko i tłuszcze, a zastąpić je węglowodanami o niskim indeksie glikemicznym, np. kaszą, ciemnym pieczywem, warzywami – szczególnie bogatymi w magnez i witaminy z grupy B.

Sposoby na bezsenność w ciąży

Zaburzenia snu w ciąży są najczęściej wywołane zmianami hormonalnymi oraz objawami występującymi w ciąży – bólem kręgosłupa, częstym oddawaniem moczu, problemami z oddychaniem, powiększającym się brzuchem, stresem.

Sposoby na bezsenność w ciąży obejmują przede wszystkim wspomniane wcześniej przestrzeganie zasad higieny snu. Szczególne znaczenie ma zadbanie o odpowiedni mikroklimat w sypialni i prawidłową pozycję ciała – zaleca się korzystać z dodatkowych poduszek. Ważne jest prawidłowe odżywianie się, relaks i zrezygnowanie z drzemek w ciągu dnia. Ciężarna może także pić napary ziołowe, np. melisę.

Bibliografia:

1. I. Grabska-Kobyłecka, D. Nowak, Sen, bezsenność i jej leczenie – krótki przegląd aktualnej wiedzy ze szczególnym uwzględnieniem ziołolecznictwa, [w:] Pediatria i „Medycyna Rodzinna”, nr 3, s. 270–277.

Data aktualizacji: 07.08.2020,
Opublikowano: 07.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej