Łupież jest dość częstym schorzeniem dermatologicznym, które objawia się najczęściej drobnymi i opadającymi z głowy łuskami zrogowaciałego naskórka. Ostremu łupieżowi towarzyszy świąd i zaczerwienienie skóry (łojotokowe zapalenie skóry). Skutecznymi domowymi środkami na łupież mogą okazać się m.in. płukanki ziołowe (zawierające m.in. miętę, tymianek, melisę), jaja, zielona glinka, oliwa, cytryna i jogurt naturalny.
Jak pozbyć się łupieżu domowym sposobem?
Istnieje wiele pochlebnych opinii na temat masowania skóry głowy zajętej łupieżem oliwą z oliwek. W tym celu należy podgrzać ok. 1/4 szklanki oliwy z oliwek (nie można doprowadzić jej do wrzenia). Następnie ciepłą oliwę należy delikatnie wmasować w skórę głowy i pozostawić na ok. 15–20 minut. Potem wystarczy energicznie rozczesać włosy (najlepiej szczotką z naturalnego włosia), a oliwę zmyć sprawdzonym szamponem. Już kilka przeprowadzonych zabiegów daje pozytywne rezultaty! Istnieje także zmodyfikowana wersja maseczki. Do 1/4 szklanki oliwy należy wlać żółtko oraz sok z 1 cytryny. Wszystkie składniki wymieszać, nałożyć na umyte włosy i zostawić na ok. 20 min, po czym zmyć szamponem.
Jeśli osoba chora nie dysponuje czasem potrzebnym do wykonania maseczki, pozytywny rezultat może przynieść masaż głowy połówką cytryny. Po ok. 10 min wcierania cytryny we włosy i skórę głowy wystarczy umyć głowę sprawdzonym szamponem. Po około tygodniu cytrynowej kuracji po łupieżu nie powinno być śladu.
Wspomniane żółtko z białkiem również wykazują właściwości przeciwłupieżowe. Aby wykonać maseczkę jajeczną, należy ubić białko i dodawać do niego żółtko, dokładnie mieszając. Otrzymaną miksturę po wcześniejszym umyciu włosów należy wmasować w skórę głowy zamiast odżywki. Po ok. 20–30 min maseczkę można zmyć szamponem.
Naturalny sposób na łupież? Jogurt naturalny, pokrzywa, ocet i czosnek
W walce z łupieżem warto porzucić na pewien czas chemiczne odżywki do włosów i wypróbować naturalne metody. Po umyciu włosów warto nanieść na nie niewielką ilość jogurtu naturalnego i zostawić na godzinę. Później wystarczy zmyć głowę ciepłą wodą i delikatnym szamponem. Jogurt powinien przynieść ulgę skórze głowy i sprawić, że włosy oraz naskórek głowy staną się bardziej nawilżone. Zwolennicy medycyny naturalnej zalecają także stosowanie pokrzywy, która wykazuje działanie przeciwłupieżowe. Nie należy jednak stosować świeżo zerwanych liści, które mogłyby zafarbować włosy, a susz z pokrzywy. Zioło należy zalać gorącą wodą i zaparzać przez ok. 10 min. Po ostudzeniu naparu można go wykorzystać do przepłukania włosów, po wcześniejszym umyciu głowy. Warto pamiętać, że zbyt częste stosowanie naparu z pokrzywy może doprowadzić do wysuszenia skóry głowy.
Skąd się biorą problemy z włosami? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Zobacz także: Domowe sposoby na wypadanie włosów. Jaką kurację zastosować, gdy wypadają włosy?
Nagromadzenie grzybów (drożdżaków), które jest najczęstszą przyczyną łupieżu, można zwalczyć za pomocą octu. Najlepiej po każdym umyciu włosów przepłukać głowę mieszanką wody i 2 łyżek octu. Pomocny w pozbyciu się łupieżu może okazać się także czosnek. Wystarczy rozgnieść 2 ząbki i dodać do szklanki ciepłej wody. Otrzymaną miksturę wetrzeć w skórę głowy i zostawić na ok. 5 min. Nie jest to propozycja dla wrażliwych osób, ponieważ niezbyt przyjemny zapach czosnku pozostaje na długo, nawet po dokładnym umyciu głowy szamponem. Na szczęście czosnek jest bardzo skuteczny w walce z łupieżem, a przedstawionej mikstury nie trzeba stosować częściej niż raz w tygodniu.
Zielona glinka, tymianek, masaż głowy w walce z łupieżem
Aby pozbyć się łupieżu w szybki i prosty sposób, warto wypróbować maseczkę z zielonej glinki. Do miski należy wsypać ok. 2 łyżki glinki i dokładnie wymieszać ją z niewielką ilością wody. Otrzymaną w ten sposób papkę wystarczy wetrzeć w skórę głowy zaraz po umyciu włosów i pozostawić na ok. 15–20 minut, po czym dokładnie zmyć. Maseczkę z zielonej glinki można stosować codziennie lub po każdym umyciu głowy. Podobne działanie wykazuje także olej rycynowy. Powinno się go nałożyć jak wspomniane maseczki, po wcześniejszym umyciu skóry głowy. Następnie głowę należy dokładnie owinąć ręcznikiem i zostawić na ok. 30 min. Głowę należy umyć kilkukrotnie, by pozbyć się tłustej warstwy na włosach i skórze głowy.
Jak dbać o włosy? Dowiesz się tego z filmu:
Zobacz także: Pielęgnacja włosów – domowe sposoby na wzmocnienie, regenerację i przywrócenie blasku włosom
Wiele osób na łupież poleca miksturę na bazie tymianku. Można ją wykonać w następujący sposób: 2 łyżki suszonego tymianku zalać 2 szklankami gorącej wody i parzyć przez ok. 10 min. Napar powinno się przecedzić i odstawić do ostygnięcia. W dalszej kolejności należy nałożyć i wmasować wywar z tymianku na włosy głowy po wcześniejszym umyciu. Stosować 2 razy w tygodniu. Tymianek wykazuje silne działanie grzybobójcze, w odróżnieniu od wymienionych maseczek po nałożeniu go na skórę głowy nie trzeba go spłukiwać. W oddzieleniu zrogowaciałego naskórka może pomóc także masaż głowy, wykonywany np. pod prysznicem.