Jak powinno się przygotowywać zdrowego grilla? 

Fot. DisobeyArt / Getty Images

Wiosna i lato to najlepszy czas na grilla. Dla większości z nas jest to świetny sposób spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jednak czy grill jest zdrowy? Jak powinno się przygotowywać potrawy na grilla, by były smaczne i przy tym zdrowe? 

Po pierwsze wybór grilla

Na rynku dostępne są trzy rodzaje sprzętów do grillowania: węglowe, gazowe i elektryczne. Grill węglowy budzi największe kontrowersje wśród dietetyków. Dlaczego? Kładąc mięso na kracie nad rozżarzonymi węglami wytopiony tłuszcz ścieka na węgiel, ulega spaleniu i przekształca się w szkodliwe związki, które potem osiadają na jedzeniu (mowa tu o węglowodorach aromatycznych, rakotwórczych substancjach - benzoapiren, metalach ciężkich czy o wolnych rodnikach). Tak "nasączone" jedzenie sprzyja powstawaniu nowotworów. Z punktu widzenia dietetyków o wiele lepiej wybrać nowsze technologie - np. grille elektryczne. Można także korzystać ze specjalnych tacek aluminiowych, które będą naturalną barierą między jedzeniem a płomieniami. Jednak z punktu widzenia smakowego - najlepiej smakuje mięso z grilla węglowego. Należy je jednak odpowiednio przyrządzić oraz pamiętać o kilku zasadach. Jakich?

Zobacz film: Jak grillować zdrowo i smacznie? Źródło: 36,6

Mięso z grilla

Na grillu zwykle lądują niezdrowe produkty, np. kiełbasa czy karkówka. Dodatkowo spalone i oblepione niezdrowymi substancjami chemicznymi (w tym pyłami PM2,5 obecnymi także w smogu) stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Oto złote zasady:

  1. Pilnujmy, aby kłaść mięso nad rozżarzonymi węglem, ale bez płomieni. 
  2. Nie polewajmy mięsa niczym, zwłaszcza piwem - sprawi to, że wytworzy się para, która wraz z popiołem oblepi nasze potrawy.
  3. Wybierajmy na grilla produkty wysokiej jakości.
  4. Marynowane mięso powinno być dobrze nasączone, jednak nic nie powinno z niego ściekać.
  5. Do mięs dołączmy warzywa - zawierają one dużo błonnika, który sprawi, że w naszym organizmie pozostanie mniej tłuszczu ze spożytych mięs. Pijmy także soki owocowe. Unikajmy alkoholu, który działa prooksydacyjnie i wzmaga negatywne działanie wolnych rodników.
  6. Pamiętajmy, że im dłużej mięso będzie na grillu, tym więcej substancji odżywczych i smakowych traci.

  7. Nigdy nie jedz spalenizny.

Dania na grilla

Na naszych grillach zwykle ląduje mięso, w dodatku tłuste. Jest wiele alternatyw, które są o wiele zdrowsze, jak choćby ryby. Dobrze przygotowana ryba z grilla będzie przepyszna, a przy tym o wiele zdrowsza. Można także przyrządzać drób, chude mięsa jak cielęcinę, a nawet warzywa. Do grillowanych potraw należy używać świeżych ziół, które nie tylko są zdrowe, ale o wiele smaczniejsze niż przyprawy sproszkowane.

Zobacz film: Czy kupowanie gotowego mięsa ma grilla jest bezpieczne? Źródło: Stylowy Magazyn.

Zdrowe przepisy na grilla

  • faszerowany bakłażan

Bakłażana należy pokroić na plastry, delikatnie posolić, a następnie zgrillować. Aby cieszyć się pełnią smaku warto przygotować sos, z którym można go zjeść. W tym celu 1/3 opakowania fety, 3 ząbki czosnku oraz 3 łyżki jogurtu greckiego należy zblendować. I gotowe. 

  • kurczak z Caprese

Filety z kurczaka należy pokroić na równe kawałki i dodatkowo rozbić tłuczkiem, aby były podobnej grubości. Tak przygotowany drób należy doprawić solą, pieprzem, suszonym oregano i wysmarować 1 łyżką oliwy. Filety położyć na grillu, najlepiej na tacce - w połowie grillowania, po obróceniu ich na drugą stronę należy skropić je miodem i octem balsamicznym. Do mięsa,  na sam koniec, należy dodać sałatę Caprese - koktajlowe pomidorki przekrojone na pół, drobno pokrojoną mozarellę, posiekaną cebulkę szalotkę oraz świeżą bazylię. Sałatka idealnie skomponuje się z delikatnym mięsem, powinna być na grillu chwilkę - tak, by była ciepła, nie gorąca. Całość można doprawić pieprzem. 

  • szaszłyki ze szparagów i sera

Szparagi należy najpierw gotować przez około 2 minuty - warto je obrać z twardych końcówek. Szparagi i ser do grillowania (np. oscypek, halloumi) nadziać na patyki - aby to zrobić należy pokroić je w podobnej wielkości kawałki. Ser grillujemy aż się zarumieni. Do naszej potrawy idealnie sprawdzi się sos pomarańczowy (podgrzane w garnku 4 łyżki dżemu pomarańczowego i 2 łyżki soku z cytryny).

Co grillujesz najczęściej?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj
  • ryba z grilla

Ryby najczęściej grillujemy w postaci steków lub łatwo rozpadających się filetów. Aby nasza ryba pozostała w jednym kawałku najlepiej zawinąć ją w folię aluminiową. Marynatę do ryb można przygotować z oliwy, białego wina, czosnku i soku z cytryny. 

  • tradycyjne szaszłyki

Do przygotowania szaszłyków najlepiej wykorzystać mięso drobiowe. Jego smak urozmaicą warzywa: cukinia, papryka, cebula, bakłażan. Aby wydobyć głębię smaku wszystkie składniki można posmarować marynatą z oliwy, kurkumy, oregano, kolendry i chili. 

  • banany z grilla

Na grillu przygotować można także desery! Popularne są banany - obrane układa się w folii aluminiowej, polewa miodem, posypuje cynamonem. Zawinięte w folię powinny grillować się około 5 minut. Idealnie smakują z lodami!

  • szaszłyki z rabarbaru

Obrane banany i rabarbar kroimy na około 4 centymetrowe kawałki, skrapiamy sokiem z cytryny i nadziewamy na patyki do szaszłyków. Całość posypujemy cukrem i grillujemy do miękkości (cukier powinien się skarmelizować).

Zobacz film: Co naprawdę znajduje się w mięsie? Źródło: Stylowy ?Magazyn.

Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 10.05.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Karo 23.08.2018r.

W ogóle nie przepadam za grillem. Znajomi co chwila zapraszają, a ja już mam dosyć tych wszystkich kiełbas, marynat i tłustego mięsa. grilla. Już nawet nie o zdrowie chodzi, tylko wiecznie to samo. Muszę w końcu wziąć sprawy w swoje ręce i zaproponować coś innego.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej