Jak objawia się rak kości? Diagnoza i rokowanie nowotworu

Fot: chombosan / fotolia.com

Pierwotne nowotwory kości dzieli się na kostniaki, chrzęstniaki, szkliwiaki, mięsaki i chrzęstniakomięsaki. Objawy tej choroby to silny ból, zgrubienia i obrzęki kości oraz częste złamania. Aby zdiagnozować czy nowotwór ma tendencję do przerzutów, wykonuje się badanie tomografem komputerowym oraz rezonansem magnetycznym. Leczenie raka kości opiera się na zabiegu chirurgicznym, chemioterapii, radioterapii lub protonoterapii.

Ponad 60% pacjentów z pierwotnym rakiem kości przeżywa dłużej niż 5 lat. Natomiast złośliwe nowotwory kości występują w około 0,2 % przypadków.

Czym jest rak kości? Rodzaje choroby

Łagodne nowotwory kości nie dają przerzutów na inne organy, natomiast w przypadku złośliwej formy choroby, z biegiem czasu nowotwór przedostaje się do krwi i może atakować pozostałe narządy. Podstawowe rodzaje raka kości to:

  • Kostniak – choroba atakuje czaszkę, łopatkę, miednicę i paliczki. W przebiegu tego schorzenia pacjenci mają dobre rokowania.
  • Kostniak kostninowy – najczęściej dotyka mężczyzn i atakuje miednicę, łopatki i ramiona. Można go zdiagnozować na zdjęciu rentgenowskim w postaci pogrubionej warstwy korowej.
  • Chrzęstniak to łagodny nowotwór, który objawia się słabą wytrzymałością kości, co skutkuje częstymi złamaniami. Wyróżnia się chrzęstniaka śródkostnego, kostniakochrzęstniaka oraz chrzęstniaka przykostnego. Zdarzają się przypadki przerzutu tego nowotworu do płuc.

Zobacz film: Poznaj historię pana Jarka, który przeszedł operację usunięcia raka kręgosłupa. Źródło: 36,6.

  • Szkliwiak – rak atakujący tylną część żuchwy lub szczękę. Rzadko ulega przerzutom. Jest to bolesny nowotwór, który zrasta się przez wiele lat. Podczas choroby pacjent czuje silne bóle zębów i zatok.
  • Mięsak Ewinga – nowotwór występujący najczęściej u chłopców poniżej 15 lat. W niemal połowie przypadków, następują przerzuty do płuc.
  • Chrzęstniakomięsak (chondrosarcoma) – jest to nowotwór złośliwy tkanki chrzęstnej. Centralna forma tej choroby powstaje w jamie szpikowej długich kości, a powierzchniowa wyrasta z powierzchni kości w obręb otaczających tkanek. Chrzęstniakomięsak przykostny natomiast zaczyna się w kości udowej, ramiennej i piszczeli.

Jak zdiagnozować przerzuty raka kości?

Na początku przerzuty raka kości nie dają widocznych objawów, jednak z biegiem czasu chory odczuwa silny ból w okolicach zaatakowanego miejsca. Nie da się go złagodzić lekami przeciwbólowymi. Przerzuty można też określić poprzez obecność wapnia znacznie przekraczającą dopuszczalne normy. Choremu częściej łamią się kości, a powstały przerzut naciska na rdzeń kręgowy. Gdy lekarz onkolog wykryje te objawy, to poddaje pacjenta badaniom obrazowym takim jak RTG oraz PET (pozytonowa elektronografia transmisyjna). Dzięki nim można określić, czy we wnętrzu kości zachodzą niepożądane zmiany. Gdy lekarz nie ma pewności co do wystąpienia przerzutów, wykonuje też zdjęcie tomografem komputerowym oraz rezonansem magnetycznym.

Zobacz też: Scyntygrafia kości

Zobacz film: Pani Sylwia, dzięki bliskości i wsparciu swojej córki, wygrała walkę z rakiem. Źródło: Nationale Nederlanden

Rak kości – objawy

Pierwszą oznaką raka kości jest zwykle ich ból. Występuje zwykle tam, gdzie zaczęła się rozwijać choroba. Na początku jest to przerywany ból, który pojawia się raz na jakiś czas. Zaostrza się natomiast w nocy oraz podczas większego wysiłku dla organizmu. Z biegiem czasu ból zaczyna być tak silny, że ulgę może przynieść tylko znieczulenie w szpitalu. Często również pierwszym objawem jest tak zwane złamanie patologiczne (czyli złamanie kości w wyniku zadziałania siły, która u osoby zdrowej nie spowoduje złamania). Niestety ten objaw pojawia się niekiedy dopiero, gdy nowotwór jest na tyle rozrośnięty, że jest już za późno na wyleczenie.. Nowotwór kości objawia się też gorączką, anemią, osłabieniem organizmu oraz nadmierną sennością. Wszystkie te skutki choroby często są mylone z artretyzmem lub z zerwaniem więzadła, więc w przypadku powyższych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zleci dalsze badania.

Rak kości – leczenie

Gdy nowotwór został wykryty w początkowej fazie, to zwykle wykonuje się zabieg chirurgiczny, który ma na celu usunięcie niepożądanej tkanki. Tacy pacjenci muszą przechodzić regularne kontrole, aby sprawdzać, czy guz nie odnowił się lub zamienił się w złośliwy. 

W przypadku mięsaka Ewinga wykonuje się zabieg chirurgiczny, który usuwa widoczne zakażone tkanki, a w kolejnym etapie podaje się chemioterapię. 

W przypadku kostnomięsaków zabiegi te stosuje się w odwrotnej kolejności. 

Nowotwór olbrzymiokomórkowy leczy się operacyjnie, jednak tą metodą nie usunie się wszystkich zakażonych tkanek. W tym celu dodatkowo stosuje się zabieg radioterapii (leczenie napromieniowaniem). 

Gdy rak kości jest chrzęstnomięsakiem, to ani za pomocą radioterapii ani chemioterapii nie da się w pełni usunąć niepożądanych zmian. W tym przypadku stosuje się nowy zabieg nazywany protonoterapią, w której do usunięcia guza używa się megawoltową energię protonową o energii około 250 MeV.

Zobacz film: Rak kręgosłupa - jak wygląda operacja wycięcia zmiany? Źródło: 36,6.





Data aktualizacji: 16.04.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej