Koronawirus. Jak się nie zarazić, gdy mieszkamy z osobą chorą na COVID-19?

ArtMarie GettyImages

Ogromna większość pacjentów z COVID-19 przechodzi chorobę łagodnie i może leczyć się w domu. Taka sytuacja, to jednak spore wyzwanie dla domowników, którzy są zdrowi i "nie złapali" groźnego wirusa. Jak się zachować w takiej sytuacji i uniknąć zakażenia?

Badania pokazują, że ponad 80 proc. zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 przechodzi infekcję bardzo łagodnie. Tacy pacjenci nie wymagają hospitalizacji i mogą się leczyć w domu. Mimo że mają łagodne objawy, to mogą przenosić wirusa na inne osoby. Spora część chorych walczy z chorobą w domu wśród najbliższych, którym może przekazać wirusa. O czym muszą pamiętać domownicy, aby uniknąć zakażenia?

Zobacz także:

Jak uniknąć zakażenia, jeśli mieszkamy z chorym na COVID-19?

W idealnej sytuacji chory powinien mieć do dyspozycji nie tylko oddzielny pokój, ale też łazienkę. Niestety w wielu przypadkach nie jest to możliwe. Dlatego, osoby, które mieszkają z chorym na COVID-19, jak i sam pacjent, muszą przestrzegać pewnych zasad:

  • chory powinien cały czas przebywać w oddzielnym pokoju, pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane;
  • całe mieszkanie, a w szczególności pokój, w którym przebywa chory powinny być regularnie i dobrze wietrzone, przepływ powietrza pozwoli je oczyścić i "usunie" z niego wirusa;
  • jeśli w mieszkaniu jest jedna łazienka i toaleta, to za każdym razem, gdy skorzysta z niej chory, należy ją zdezynfekować. Trzeba pamiętać, że z wirusem nie rozprawią się domowe detergenty, należy sięgnąć po środki, które zawierają alkohol (o stężeniu co najmniej 60 proc.);
  • należy unikać bezpośrednich kontaktów z chorych - jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba mieć na sobie maseczkę oraz trzymać dystans, czyli nie zbliżać się do pacjenta na odległość mniejszą niż półtora metra, te same zasady obowiązują także chorego;
  • po każdym kontakcie z rzeczami chorego czy powierzchniami, których dotykał, trzeba umyć ręce - pod ciepłą wodą, mydłem i przez co najmniej 30 sekund oraz zdezynfekować;
  • każdy przedmiot czy powierzchnia (począwszy od klamki, przez włącznik światła, po blat stołu), których dotykał chory powinny być regularnie (najlepiej kilka razy dziennie) dezynfekowane;
  • chory powinien mieć oddzielne naczynia, z których reszta domowników nie będzie korzystać, brudne naczynia najlepiej umyć w zmywarce w temperaturze m.in. 60 stopni, jeśli są one myte ręcznie -po wszystkim zmywający powinien bardzo dokładnie umyć i zdezynfekować ręce;
  • ubrania chorego, pościel oraz ręczniki, z których korzysta, powinny trafiać do innego kosza, dla bezpieczeństwa domowników pacjent powinien mieć w swoim pokoju oddzielny kosz lub worek na pranie; wszystkie te rzeczy trzeba prać w temperaturze minimum 60 stopni;
  • ręczniki oraz środki higieny osobistej, takie jak szczoteczka do zębów nie powinny się znajdować w łazience, jeśli korzystają z niej inni domownicy, tego rodzaju rzeczy powinny się znajdować w pokoju chorego.

Chory na COVID-19 w domu. Jak domownicy mogą się o siebie dbać?

Poza przestrzeganiem wszystkich wyżej wymienionych zasad osoby, które mieszkają z chorym na COVID-19, powinny regularnie kontrolować swój stan zdrowia. Bardzo ważne jest, aby bacznie obserwowały swój organizm, mierzyły temperaturę oraz ciśnienie. W razie pojawienia się niepokojących dolegliwości, od razu trzeba skontaktować się z lekarzem.

Dodatkowo osoby, które mieszkają z chorym na COVID-19, powinny pamiętać o tym, aby się wysypiać, jeść zdrowo i pić dużo wody.

Mieszkanie z osobą chorą na COVID-19 - obowiązuje nas tzw. automatyczna kwarantanna

Trzeba wiedzieć, że od 3 listopada każdy, kto mieszka z osobą, u której potwierdzono w teście zakażenie koronawirusem, jest zobowiązany poddać się kwarantannie - bez oczekiwania na decyzję sanepidu.

Zwolnienie z kwarantanny domownika, wg nowych przepisów, następuje po 7 dniach od zakończenia izolacji przez osobę chorą na COVID-19.


Izolacja domowa osoby zakażonej trwa 10 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy COVID-19. Jeśli wystąpiły, lekarz postanawia o przedłużeniu izolacji (zwykle nie mniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów).

Jak pomaga się pacjentom z COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak leczy się chorych na COVID-19? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 05.11.2020,
Opublikowano: 05.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej