Jak leczyć udar mózgu? Postępowanie terapeutyczne w udarze krwotocznym i niedokrwiennym

Getty Images/ designer491

Udar mózgu to nagle objawiające się schorzenie, które jest dużym zagrożeniem dla pacjenta. Postępowanie terapeutyczne różni się w zależności od jego postaci. W każdym przypadku udaru mózgu leczenie szpitalne jest niezbędne, a jego zaniechanie może doprowadzić do zgonu.

W udarze niedokrwiennym występującym częściej ogromne znaczenie ma szybkie podjęcie terapii fibrynolitycznej. Leczenie domowe udaru mózgu prowadzi do nieodwracalnych szkód, a każda minuta zwłoki jest niebezpieczna dla pacjenta.

Przeczytaj też: Udar mózgu. Będą badania nad nowymi standardami leczenia 

Postępowanie ogólne w leczeniu udaru mózgu

Udar mózgu jest poważnym stanem zagrażającym życiu człowieka, który nie powinien być bagatelizowany. W razie zaobserwowania niepokojących objawów oraz podejrzenia tego stanu niezwłoczne jest szybkie wdrożenie odpowiedniej diagnostyki oraz terapii. Jedynym skutecznym postępowaniem w udarze mózgu jest leczenie szpitalne.

Pacjent, u którego podejrzewa się wystąpienie krwotoku bądź niedokrwienia centralnego układu nerwowego zostaje podłączony do aparatury wspomagającej oddychanie celem zabezpieczenia funkcji życiowych. Zespół medyczny ma za zadanie kontrolować ciśnienie tętnicze, które nie powinno obniżyć się za szybko w krótkim czasie. Konieczne jest wyrównanie zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej, jeśli występują - podawanie odpowiednich płynów lub odwadnianie. W postępowaniu terapeutycznym kładzie się również nacisk na odpowiedni poziom glukozy we krwi - jej za mała lub za duża ilość wpływa niekorzystnie na układ nerwowy. W przypadku wystąpienia podwyższonej temperatury pacjent otrzymuje leki przeciwgorączkowe. Z powodu zaburzeń połykania wprowadza się zgłębnik dożołądkowy w celu odżywienia pacjenta, gdy istnieje taka konieczność.

Leczenie udaru niedokrwiennego mózgu

W większości przypadków, bo aż w 80%, udar spowodowany jest przez niedokrwienie obszaru mózgu. Dzieje się tak, gdy naczynie zaopatrujące część tego organu zostanie zablokowane przez zakrzep lub tworzące się w nim blaszki miażdżycowe zwężające jego światło. Uzyskanie poprawy stanu pacjenta można uzyskać poprzez udrożnienie tętnic i rozpuszczenie przeszkody. Leczenie trombolityczne udaru mózgu polega na dożylnym podaniu alteplazy. Korzyści z takiego postępowania obserwuje się u pacjentów, u których rozpocznie się je w ciągu 4,5 godziny od wystąpienia objawów. Przeciwwskazania do podjęcia takiej terapii obejmują między innymi uraz głowy lub udar w ciągu 3 miesięcy przed incydentem, podejrzenie krwotoku, podwyższone ciśnienie tętnicze (skurczowe >185 mm Hg lub rozkurczowe >110 mm Hg) czy leczenie niektórymi preparatami przeciwkrzepliwymi.

W kolejnym etapie u pacjentów, u których doszło do zablokowania tętnicy środkowej mózgu w jej początkowym odcinku i przeprowadzono leczenie fibrynolityczne, zaleca się wykonanie trombektomii. Powinna ona być rozpoczęta w ciągu 6 godzin od wystąpienia objawów. Polega ona na wewnątrznaczyniowym udrożnieniu zamkniętego naczynia. Takie postępowanie może być również skuteczne u osób, u których istnieją przeciwwskazania do wykonania leczenia trombolitycznego lub w niektórych przypadkach w ciągu 24h od wystąpienia niedokrwienia.

Po dobie od wystąpienia udaru włącza się obowiązkowo kwas acetylosalicylowy.

Leczenie udaru krwotocznego mózgu

Udar krwotoczny mózgu jest wynikiem pęknięcia naczynia zaopatrującego centralny układ nerwowy. Wybór postępowania opiera się na ocenie stanu ogólnego pacjenta oraz wielkości incydentu. Krwotok podpajęczynówkowy leczy się, zaopatrując uszkodzoną tętnicę metodami inwazyjnymi. W tym celu wykonuje się zabieg embolizacji przy pomocy sprężynek, które umieszcza się w worku tętniaka lub klipsuje się go. Niewielkie uszkodzenia zaopatruje się w ciągu 3 dni od wystąpienia objawów, natomiast masywna utrata krwi wymaga odroczenia operacji.

Czy udar mózgu jest wyleczalny?

Przeżycie incydentu udaru mózgu wiąże się w większości przypadków z powstaniem dysfunkcji układu nerwowego, lecz u każdego pacjenta występują one w różnym stopniu. Istnieje wiele metod, które pozwalają na poprawę stanu chorego, a ich skuteczność wzrasta, gdy zostaną wdrożone tak szybko, jak to możliwe. Kontynuacja leczenia po udarze mózgu obejmuje rehabilitację, którą rozpoczyna się już w pierwszych dobach po incydencie. Chory powinien zostać objęty indywidualnie dobraną specjalistyczną opieką, która ma na celu poprawę funkcji pacjenta i powrót do codziennego życia w stopniu odpowiadającym uszkodzeniom. Nie zawsze jednak się to udaje - pacjent może już na zawsze pozostać niesprawny i nie wrócić do wcześniejszego stanu. W najcięższej postaci choroby - udarze pnia mózgu - leczenie nie przynosi zwykle dobrych rezultatów i mimo podjęcia odpowiednich interwencji dochodzi do zatrzymania akcji serca oraz oddechów oraz zgonu.

Należy pamiętać, że próby samodzielnego leczenia naturalne udaru mózgu w domu wiążą się z katastrofalnymi skutkami, gdyż zaniechanie szybkiej interwencji lekarskiej pogarsza rokowanie i zwiększa obszar uszkodzeń, może też doprowadzić do szybszego zgonu pacjenta.

Przeczytaj też: Udar mózgu: 5 zmian w stylu życia zmniejszy ryzyko choroby nawet o 40 procent

Zobacz film: Jak skutecznie leczyć udar mózgu?

źródło: 36,6

Bibliografia:

  • Szczeklik A. Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna. Kraków 2018

    Zobacz też, jak rozpoznać udar mózgu. 
Data aktualizacji: 07.10.2020,
Opublikowano: 07.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej