Jak leczyć bulimię? Sposoby i wskazówki do samodzielnej terapii

Fot: pidjoe / gettyimages.com

Leczenie bulimii oznacza wielowymiarową terapię prowadzoną zwykle ambulatoryjnie przy współpracy specjalistów i członków najbliższej rodziny. Czasem bywają też wskazania do podjęcia hospitalizacji w celu poprawy kondycji somatycznej przed przystąpieniem do głównej części rehabilitacji bulimii.

Metody leczenia bulimii zależą od indywidualnych predyspozycji psychicznych pacjenta, choć rokowania co do ustąpienia choroby warunkuje wczesna i kompleksowa terapia. Samodzielne leczenie bulimii nie jest polecane szczególnie na pierwszych etapach usprawniania kondycji psychofizycznej.

Zobacz także: Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem

Czym jest i jak wygląda bulimia?

Bulimia, określana również jako żarłoczność psychiczna, to przewlekła choroba, której istotą jest nadmierna koncentracja na masie swojego ciała. Charakteryzuje się epizodami niepohamowanego obżarstwa i zachowań kompensacyjnych. Mają one charakter przeczyszczający, polegający na mechanicznym i farmakologicznym prowokowaniu wymiotów bądź zastosowaniu lewatywy, a także nieprzeczyszczający, skupiający się na szybkiej utracie nadmiaru spożytych kalorii poprzez restrykcyjną dietę i wyczerpujące treningi sportowe.

Etiologia bulimii jest wieloczynnikowa. Uwzględnia aspekty psychologiczne, genetyczne, biologiczne, socjologiczne i kulturowe. Choroba dotyczy zwykle kobiet w młodym wieku i rozpoczyna się najczęściej w drugiej dekadzie życia. Przypadłość ta wyniszcza organizm pod względem somatycznym i psychicznym, prowadząc nawet do trwałych zmian wielonarządowych wynikających z odwodnienia i niedożywienia ustroju. Leczenie bulimii to długotrwały i wielowymiarowy proces, wymagający zaangażowania najbliższej rodziny oraz zespołu specjalistów dziedzin medycznych i psychoterapeutycznych – lekarza, psychiatry, dietetyka czy fizjoterapeuty.

Jak wyleczyć bulimię?

Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i wdrożony program rehabilitacji, tym lepsze rokowania co do odzyskania zdrowia. Leczenie bulimii oznacza wielowymiarową terapię prowadzoną zwykle ambulatoryjnie. W przypadku znacznego wyniszczenia organizmu przez chorobę przed rozpoczęciem właściwych metod leczniczych zaleca się hospitalizację w celu poprawy kondycji somatycznej pacjenta. Pobyt w szpitalu tymczasowo zmniejsza objawy i łagodzi powikłania choroby, jednocześnie zwiększając motywację do walki ze schorzeniem. Leczenie bulimii opiera się przede wszystkim na psychoterapii interpersonalnej, dialektycznej i przeciwdepresyjnej oraz przeprowadzonej metodą behawioralno-poznawczą. Celem leczenia sfery psychicznej jest przede wszystkim:

  • wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych;
  • eliminacja napadów objadania się i różnorodnych zachowań kompensacyjnych;
  • zwiększenie motywacji pacjenta do współpracy z interdyscyplinarnym zespołem w celu przyswojenia prawidłowego zachowania i trybu jedzenia;
  • nauka konstruowania planu żywieniowego składającego się z odpowiedniej ilości i jakości posiłków i przekąsek;
  • rozszerzanie wiedzy na temat racjonalnego żywienia i zagrożeń wynikających z zaburzeń żywienia różnego typu;
  • modyfikacja autodestrukcyjnych myśli i uczuć;
  • nauka radzenia sobie ze stresem i wypracowanie konstruktywnych strategii zaradczych.

Jak wyleczyć bulimię innymi sposobami?

Aby leczenie bulimii przebiegało skutecznie, należy uważnie monitorować kondycję somatyczną oraz częstotliwość i siłę ataków obżarstwa. Poza ustaleniem konkretnego planu żywieniowego zapobiegającego hipoglikemii i napadom głodu terapia choroby powinna również uwzględniać:

  • farmakoterapię środkami z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Pacjentom stosującym znaczne ilości środków przeczyszczających zaleca się zmniejszenie dobowej dawki i ostatecznie wycofanie farmaceutyków. Należy również kontrolować poziom elektrolitów, których niedobory sprzyjają zaburzeniom rytmu serca. Z kolei chorym prowokującym wymioty zaleca się szczególną dbałość o higienę jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa;
  • odbudowę masy i siły mięśniowej poprzez odpowiednio ukierunkowaną aktywność ruchową. Kinezyterapia, czyli leczenie bulimii ruchem uwzględnia przede wszystkim ćwiczenia wzmacniające o charakterze izometrycznym i siłowym zwiększające ukrwienie mięśni, odżywiające tkanki i wspierające procesy metaboliczne związane z rozprowadzaniem składników odżywczych i wody oraz usuwaniem z ustroju toksycznych substancji przemiany materii. Ćwiczenia ruchowe wpływają również na poprawę jakości skóry i tkanki podskórnej oraz wydolność krążeniowo-oddechową. Regulują ponadto perystaltykę jelit, a także zwiększają wydzielanie i rozprowadzanie endorfin, tzw. hormonów szczęścia, poprawiających nastrój i samopoczucie.

Skąd się biorą zburzenia odżywiania? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się biorą zaburzenia odżywiania? Źródło: x-news

Jak samemu leczyć bulimię?

Leczenie bulimii na własną rękę nie jest wskazane na pierwszych etapach usprawniania kondycji psychofizycznej. Terapia powinna uwzględniać profesjonalny program ukierunkowany na szczegółową diagnozę problemu. Samodzielność w chorobie polega głównie na rzetelnym realizowaniu celów stawianych w trakcie każdej fazy rehabilitacji oraz pracy nad utrwalaniem prawidłowych nawyków.

Zobacz także: Anoreksja – na czym polega leczenie jadłowstrętu psychicznego?

Bibliografia:

1. M. Jarosz, Diagnozowanie zaburzeń stanu odżywienia w praktyce lekarskiej i pielęgniarskiej, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2010.

2. A. Łuszczyńska, Nadwaga i otyłość. Interwencje psychologiczne, PWN, Warszawa 2007.

3. A. Osińska, Bulimia psychiczna – rozpowszechnienie, objawy i leczenie z uwzględnieniem aspektu stomatologicznego, [w:] „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 12 (3), 2016.

4. S. Pużyński, Psychiatria. Psychiatria Kliniczna, Urban & Partner, Wrocław 2011.

Data aktualizacji: 21.08.2020,
Opublikowano: 23.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej