Pszczoły w mieście radzą sobie bardzo dobrze. Pasieki pojawiają się coraz częściej właśnie w miastach - np. na dachach. Pytanie tylko, czy taki miód jest wartościowy i nie zanieczyszczony?
Na szczęście miód, także ten miejski, jest zdrowy. Miód pochodzący z miasta, a dokładniej z dachu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, poddano badaniom i okazało się, że nie jest on zanieczyszczony metalami ciężkimi i pyłami wchodzącymi w skład smogu. Pszczoły świetnie wiedzą, kiedy jaki kwiat owocuje i już czekają na pyłek. Zbierają go tak szybko, że nie ma kiedy zanieczyścić się. Wynika z tego, że w miodzie nie ma ani grama miejskich zanieczyszczeń, a dodatkowo jest pozbawiony pestycydów, które często znajdziemy w miodzie wiejskim. Przecież w miastach nie ma potrzeby pryskać roślin...
Więcej o miodzie z miasta dowiecie się z filmu poniżej. W programie 36,6°C Ewa Drzyzga przekonała się na własnej skórze, jak smakuje miejski miód i jak wygląda taka pasieka na dachu budynku:
Zobacz: Jak jest jakość wielkomiejskiego miodu? Źródło: 36,6
Miód wykazuje działanie prozdrowotne. W programie 36,6°C sprawdzono także, czy miód może wpływać na nowotwory: Czy miód działa przeciwnowotworowo?
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 14.10.2019,
Opublikowano: 08.10.2019 r.
Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają.
Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego?
Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?
Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik?
Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?
Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?
Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?
Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?