Jak działa CUD? Poznajcie historię Kuby

Zobacz film: Jak działa CUD? Źródło: 36,6

Kilka miesięcy temu Kuba miał bardzo poważny wypadek rowerowy. Gdyby nie pomoc lekarzy z CUD-u chłopak mógłby nie przeżyć. Czym jest CUD i jak działa?

Kuba zjeżdżając z górki, z dużą prędkością wpadł do rowu. Następnie mocno się od niego odbił i wbił się w asfalt. Kolega, który jeździł z nim wtedy na rowerze, od razu wezwał pomoc. Lekarze, którzy przyjechali na miejsce zdecydowali, że konieczne jest jak najszybsze przetransportowanie Kuby do CUD-u, czyli Centrum Urazowego dla Dzieci we Wrocławiu.

Jeszcze w czasie transportu lekarze zdecydowali o wprowadzeniu chłopaka w stan śpiączki farmakologicznej. W szpitalu, po badaniach, okazało się, że chłopak ma popękaną czaszkę, krwiaka, wstrząśnienie mózgu oraz pękniętą nerkę. Mimo że stan Kuby był bardzo ciężki, dzięki nowoczesnej aparaturze, chłopiec wrócił do zdrowia. 

Centrum Urazowego dla Dzieci - dlaczego jest takie wyjątkowe? 

Zakup nowoczesnego sprzętu, który znajduje się Centrum Urazowym dla Dzieci we Wrocławiu nie byłby możliwy bez dotacji unijnych. W ciągu ostatnich trzech lat placówka na doposażenie otrzymała 1,5 mln złotych. Dzięki funduszom unijnym udało się zakupić:

  • nowoczesne USG;
  • kardiomonitory;
  • defibrylator;
  • infrascaner.

Ostanie urządzenie, czyli infrascaner, pozwala w krótkim czasie sprawdzić, czy u pacjenta doszło do uszkodzeń mózgu oraz określić ich rodzaj. Infarscaner w niczym nie przypomina tomografu czy rezonansu, nie wykorzystuje też promieniowania rentgenowskiego do uzyskania obrazu, tylko światło o podczerwonym spektrum. Urządzenie przypomina pilota do telewizora, przykłada się je do kilku puntów na głowie. Mimo że urządzenie nie jest tak wiarygodne jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, to pozwala ono uzyskać przybliżony obraz tego, co się dzieje w obrębie mózgu. Jego wiarygodność wynosi od 70-80 proc. 

Szybka i skuteczna pomoc

Ogromną zaletą Centrum Urazowego dla Dzieci jest także to, że pacjent nie musi być transportowany w sytuacji, gdy konieczne jest wykonanie jakiegoś badanie. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu sprzęt potrzebny do badania przynoszony jest do pacjenta, a nie na odwrót.

Jakie jeszcze nowoczesne sprzęty znajdują w Centrum Urazowym dla Dzieci we Wrocławiu? Czy Kuba będzie mógł wrócić do jazdy na rowerze? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w powyższym filmie! 

Data aktualizacji: 25.11.2019,
Opublikowano: 25.11.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej