Jak domowymi sposobami zlikwidować haluksy? 

BanksPhotos/getty images

Domowe sposoby na haluksy przewidują wiele metod, w tym ćwiczenia ruchowe, masaże lodem czy ziołowe okłady i kąpiele. Usprawnianie koślawego palucha ma na celu złagodzenie objawów i przywrócenie prawidłowej biomechaniki stopy.

Domowe leczenie haluksów wymaga zwykle integracji kilku sposobów. Dobór terapii uzależniony jest od stopnia zniekształcenia i skali objawów. Kuracja szczególnie sprawdza się w lekkich postaciach koślawego palucha oraz w profilaktyce schorzenia. Domowe sposoby na haluksy uzupełniają również rehabilitację pooperacyjną.

Haluksy – kiedy i jak leczyć je domowymi sposobami?

Boląca deformacja podstawy palucha, czyli haluks, to schorzenie uwarunkowane wieloma czynnikami endo- i egzogennymi, prowadzącymi do koślawego ustawienia pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego względem pozostałych elementów przodostopia. Głęboki stopień zaawansowania haluksa wpływa na jakość oraz wydajność chodzenia i zwykle wymaga leczenia operacyjnego. Wczesna interwencja medyczna sprzyja pozytywnemu rokowaniu co do zatrzymania postępu choroby i ustąpienia objawów. Nieinwazyjne, domowe sposoby polecane są szczególnie w lekkich postaciach koślawości palucha. Na poprawę biomechaniki stopy wpływają np. ćwiczenia ruchowe, masaże i kąpiele. Integracja wielu metod stanowi warunek powodzenia kuracji. Domowe sposoby na bolące haluksy sprawdzają się również w profilaktyce schorzenia oraz jako uzupełnienie rehabilitacji pooperacyjnej zwyrodniałego palucha. Warto jednak pamiętać, że nie każdy domowy sposób w równym stopniu jest skuteczny na wszystkie rodzaje deformacji stawu śródstopno-paliczkowego. Przykładowo, decydując się na ziołolecznictwo, należy wybierać takie produkty, które nie wywołują reakcji uczuleniowych.

Haluksy – leczenie domowe

Domowe metody na bolące haluksy bazują przede wszystkim na naturalnych produktach roślinnych oraz nieorganicznych preparatach, powszechnie wykorzystywanych w przemyśle farmaceutycznym. Do bardziej popularnych metod należą: okłady z jodyny, płukanki z soli, kompresy z chleba i octu jabłkowego, słoniny i sody czy naparów imbirowych.

Domowe sposoby na haluksy z jodyną wymagają odpowiedniego przygotowania. Roztwór jodyny należy połączyć z amoniakiem w proporcji 1 : 1 i nasączyć nim wacik. Kompres przykłada się zwilżoną stroną do haluksa, a następnie owija bandażem w taki sposób, aby opatrunek nie zsunął się ze stopy. Zaleca się pozostawienie go na noc. Okłady jodynowe na koślawy paluch łagodzą stan zapalny, wspierają ustępowanie obrzęku i dolegliwości bólowych. Jodynę można mieszać również z innymi produktami, np. aspiryną czy sokiem z cytryny. Kompresy poleca się stosować nie dłużej niż 2 tygodnie.

Domowe leczenie haluksów z zastosowaniem liści laurowych również cieszy się popularnością. Roślina tego typu charakteryzuje się właściwościami tonizującymi i łagodzącymi stany zapalne oraz bóle reumatyczne. Aby uzyskać pożyteczny wywar, należy zagotować około 20 liści laurowych w 1 litrze wody. Po przestudzeniu moczy się w nim nogę z koślawym paluchem przez kilkanaście minut. Ponadto domowe sposoby na bolące haluksy uwzględniają wcieranie w przodostopie olejku lawendowego, eukaliptusowego czy lilininowego oraz kąpiele z solą z Epsom.

Jak domowymi sposobami wspierać leczenie haluksów?

Niezwykle istotne jest ograniczenie czynników prowokujących deformację stóp. Warto przede wszystkim unikać butów o wąskich przodach, zbyt płaskiej podeszwie i na wysokich obcasach. Poleca się częstą zmianę obuwia w ciągu dnia i odpoczynek na boso. Inne ważne aspekty terapii to:

  • zaopatrzenie ortopedyczne na dzień i na noc, ustawiające i stabilizujące paluch w odpowiedniej pozycji, hamujące pogłębianie się deformacji, amortyzujące wstrząsy i poprawiające komfort chodzenia, np. kliny, poduszeczki, peloty, opaski, separatory i inne ortezy, a także profilowane podeszwy i wkładki;
  • unikanie aktywności fizycznej nadmiernie obciążającej stopy, bazującej głównie na bieganiu czy skakaniu, na rzecz dyscyplin utrzymujących kończyny dolne w odciążeniu, jak pływanie czy kolarstwo;
  • elewacja i odciążenie kończyny za pomocą m.in. laski, kuli łokciowej czy specjalistycznego buta na haluksy;
  • utrzymanie lub zredukowanie masy ciała;
  • zbilansowana dieta, bogata w wapń, witaminę D i kwasy tłuszczowe omega-3; szczególnie polecane są też: czosnek, cebula, wiśnie, jagody, imbir, cytrusy, szpinak i orzechy;
  • masaż klasyczny stopy, ze szczególnym opracowaniem deformacji;
  • masaż haluksa lodem i zimne, miejscowe okłady, szczególnie polecane w okresach stanów zapalnych;
  • ćwiczenia ruchowe, ukierunkowane na wzmocnienie mięśni podeszwy oraz kształtowanie sklepienia podłużnego i poprzecznego stopy. Polecane są ćwiczenia chwytne palców, np. przenoszenie woreczka z grochem z punktu A do punktu B, rysowanie stopami czy turlanie piłeczki podeszwą w przód i w tył.

Zobacz film: Haluksy

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Brown D., „Sekrety ortopedii”, Urban & Partner, Wrocław 2006;

2. Marciniak W., „Ortopedia i Rehabilitacja”, PZWL, Warszawa 2003;

3. Stark C., „Halluks. Leczenie holistyczne bez operacji”, Kos, Katowice 2018;

4. Waldman S. D., „Atlas zespołów bólowych”, Urban & Partner, Wrocław 2009.

Data aktualizacji: 11.09.2020,
Opublikowano: 13.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej