Jak dezynfekować jednorazowe maseczki? Pomoże m.in. metoda siedmiodniowa

Fot: LeoPatrizi / gettyimages.com

Maseczka jednorazowa, jak sama nazwa wskazuje, powinna być użyta tylko raz. Jednak badacze wskazali na domowe sposoby, które pozwalają usunąć zarazki nawet z jednorazowych masek i wykorzystać je ponownie. Na czym polegają?

Najlepszym sposobem na zatrzymanie transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 jest noszenie maseczki. Nakaz zasłaniania nosa i ust obowiązuje niemal na całym świecie. Spośród różnego rodzaju masek największą popularnością cieszą się tzw. maski chirurgiczne. Choć Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby takie maseczki używać tylko raz, to naukowcy znaleźli sposób, aby je zdezynfekować, a tym samym zadbać o środowisko.

Zobacz także:

Jak zdezynfekować jednorazową maseczkę - metoda siedmiodniowa

Organizacja Adios Corona, która zrzesza naukowców i zajmuje się objaśnianiem najnowszych doniesień dotyczących koronawirusa SARS-CoV-2, udzieliła ostatnio cennych rad dotyczących maseczek jednorazowych.

Naukowcy są zdania, że maseczki chirurgiczne można dezynfekować, a tym samym wykorzystać więcej niż raz. W jaki sposób? Specjaliści zalecają umieszczenie noszonej już maseczki w papierowej kopercie na siedem dni i szczelnie zamknąć.

Analiza opublikowana w magazynie Lancet wykazała, że po tym czasie praktycznie wszystkie patogeny znikają. Zaledwie 0,1 proc. wirusów utrzymywało się na powierzchni maseczki dłużej niż siedem dni. Trzeba podkreślić, że po takim "zabiegu" maseczka dalej zapewnia ochronę.

Nie znaczy to jednak, że takie "czyszczenie" można przeprowadzać bez końca. Zdaniem badaczy maseczka zachowuje swoje właściwości i zapewnia ochronę do 10 "dezynfekcji".

Innym sposobem na pozbycie się wirusów - zdaniem badaczy - może być umieszczenie maseczek w piekarniku nagrzanym do 70-75 stopni. Jest ona na tyle wysoka, że zniszczy patogeny, ale na tyle niska, że nie stopi maski.

Czy maseczkę jednorazową można prać?

Wbrew pozorom - tak. Sprawdziła to francuska organizacja praw konsumentów UFC-Que Choisir. Pracownicy wyprali maski chirurgiczne w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Następnie wysuszyli jej w suszarce i wyprasowali. Cały proces powtórzyli aż 10 razy. Co się okazało? Maseczki, choć mocno wymięte, przetrwały eksperyment i - co najważniejsze - dalej zapewniały ochronę przed koronawirusem SARS-CoV-2. Test wykazał, że zatrzymywały co najmniej 90 proc. niebezpiecznych cząstek.

Trzeba jednak podkreślić, że pomysł "czyszczenia" maseczek jednorazowych i używania ich więcej niż raz budzi skrajne emocje wśród naukowców. Badacze z Binghamton University są zdania, że nieprawidłowo przeprowadzona dezynfekcja maseczki może skutkować wtórnym zakażeniem.

Konieczne są dalsze badania, które dadzą odpowiedź, czy z maseczek jednorazowych można korzystać więcej niż raz. Jeśli to się potwierdzi skorzysta na tym także planeta - używanie maseczek więcej niż raz przełoży się na mniejszą ilość śmieci.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o maseczkach ochronnych:

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o maseczkach? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 24.11.2020,
Opublikowano: 24.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej