Jajniki – to musisz o nich wiedzieć Funkcje, choroby i bóle jajników

Fot: Lydie / fotolia.com

Jajniki są narządami rozrodczymi kobiet, kształtem przypominającymi migdały. Pomimo niewielkich rozmiarów odgrywają kluczową rolę w produkcji żeńskich hormonów i komórek jajowych. Dowiedz się, jakie są najczęstsze choroby jajników i przyczyny ich bólu!

Jajniki są odpowiednikiem jąder u mężczyzn. Wydzielają estrogen, progesteron, relaksynę i androgeny. To właśnie we wnętrzu jajników dojrzewa pęcherzyk Graafa, który zawiera komórkę jajową. Jajniki są stosunkowo małe. Średnia waga waha się od 6 do 8 g. Długość jajnika u zdrowej i dorosłej kobiety wynosi od 2,5 do 5 cm, szerokość – od 1,5 do 3 cm, a grubość – od 0,5 do 1,5 cm.

Jajniki – anatomia

Jajniki znajdują się tuż przy bocznych ścianach miednicy. Są zespolone z macicą za pomocą krezek, a górne bieguny jajników otoczone są przez jajowody. Gruczoły płciowe (gonady) są unaczynione tętniczo poprzez tętnicę jajnikową, (gałąź jajnikowa tętnicy macicznej) i żylnie poprzez żyłę jajnikową. Za unerwienie odpowiada splot jajnikowy.

Rozmiary jajników zmieniają się wraz z dojrzewaniem kobiety. W okresie dojrzewania są nieco mniejsze z gładką powierzchnią. Największe rozmiary osiągają w wieku rozrodczym przed poczęciem dziecka. Wraz z wiekiem jajniki stają się coraz bardziej pofałdowane i mniejsze. W okresie menopauzy ich funkcja wygasa. W czasie cyklu owulacyjnego rozmiary i aktywność jajników ulegają niewielkim zmianom.

Jajniki – funkcje i hormony

W momencie osiągnięcia dojrzałości płciowej przez kobietę aż do menopauzy, co ok. 28 dni, w jej jajniku dojrzewa pęcherzyk Graafa, który zawiera komórkę jajową. Dojrzewanie zachodzi za pomocą folikulotropiny (hormonu folikulotropowego – FSH). Gdy pęcherzyk osiąga rozmiary ok. 1–1,5 cm, pęka i wypuszcza komórkę jajową o wielkości ok. 0,2 mm, która trafia do jajowodu. Pęknięcie odbywa się poprzez zwiększenie ilości płynu w pęcherzyku pod wpływem lutropiny (hormonu luteinizującego – LH).

Zobacz film: Jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika? Źródło: 36,6.

Z pozostałych części pęcherzyka powstaje ciałko czerwone składające się m.in. z ciałka żółtego, które zawiera progesteron, zapewniający zapłodnienie jaja i umieszczenie go w śluzówce macicy. Przez wielu lekarzy progesteron jest uważany za najważniejszy hormon produkowany w jajnikach. W ciałku żółtym powstaje także relaksyna – polipeptydowy hormon wpływający na pracę mięśni macicy. Działa także rozluźniająco na spojenie łonowe w trakcie porodu. Hormon ten jest produkowany również przez mężczyzn.

W jajnikach zachodzi synteza estrogenu, która jest kontrolowana przez FSH (hormon folikulotropowy). Wpływa m.in. na kształtowanie żeńskich narządów płciowych, żeńską budowę ciała, typ owłosienia, kształtuje popęd płciowy, reguluje cykl miesiączkowy, zwiększa przyswajalność białka, krzepliwość krwi, pobudliwość mięśni gładkich oraz koordynuje gospodarkę lipidową i wapniową.

Ból jajników – co oznacza?

Ból jajników charakteryzuje się uczuciem kłucia bądź rozpierania w podbrzuszu. Możliwe są bóle występujące w jego lewej lub prawej części. Przyczyną tych przykrych dolegliwości jest najczęściej owulacja, jednak ból jajników może być powodowany trwającymi zaburzeniami pracy gruczołów lub innych części układu rozrodczego.

Jeśli ból jajników występuje na kilka dni przed menstruacją lub w jej trakcie i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy, nie powinien powodować niepokoju. Ból jajników jest charakterystyczny dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Innymi przyczynami bólu jajników może być stres, , a także choroby układu rozrodczego.

Choroby jajników – rodzaje, objawy

Trwały ból jajników nie może być bagatelizowany, a odczuwająca go kobieta powinna bacznie mu się przyglądać. Jest to najczęściej jedna z pierwszych oznak chorób jajników, które mogą występować w każdym wieku. Wśród najczęstszych schorzeń i zaburzeń pracy jajników zalicza się: zapalenie jajników, zespół policystycznych jajników oraz torbiele.

Zapalenie jajników zwane jest także zapaleniem przydatków (jajników i jajowodów). Ma podłoże bakteryjne i jest najczęściej diagnozowane u młodych, aktywnych seksualnie kobiet. Wśród najczęstszych przyczyn zapalenia jajników wyróżnia się: niewłaściwą higienę miejsc intymnych lub kontakt płciowy z zakażonym partnerem. Zapalenie jajników objawia się najczęściej silnym bólem brzucha, podwyższoną temperaturą ciała, upławami z pochwy, nieregularnym plamieniem z pochwy, problemami z pęcherzem, biegunką lub zaparciami. Skutecznym leczeniem okazuje się terapia antybiotykami i środkami przeciwzapalnymi. Uwaga! Nieleczone zapalenie jajnika może skutkować bezpłodnością!

Przyczyny PCOS nie są znane

Torbiele jajnika mają zazwyczaj rozmiary orzecha i przypominają balonik wypełniony płynem. Powstają w wyniku zaburzeń hormonalnym i zazwyczaj nie powodują dolegliwości. Gdy osiągają znaczne rozmiary, sprawiają uczucie dyskomfortu w postaci wzdęć, bólu brzuchu i bólu podczas stosunku. Stosuje się terapię lekami hormonalnymi, rzadziej dokonuje się ich usunięcia.

Zobacz film: Gen BRCA a nowotwory. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 22.02.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej