Istota masażu tkanek głębokich oraz jego zastosowanie                                           

Fot. andresr / Getty Images

Masaż tkanek głębokich określany jest również jako masaż głęboki i masaż mięśni głębokich. Tego typu masaż jest manualnym zabiegiem intensywnie ingerującym w głębokich warstwach tkanki łącznej i mięśniowej przy wykorzystaniu nie tylko dłoni i palców rąk. Na czym polega masaż tkanek głębokich i kiedy można z niego korzystać?

Masaż głęboki tkanek miękkich to metoda lecznicza, w której przebiegu zachodzą zmiany struktury, ruchomości i elastyczności tkanek mięśniowo-powięziowych układu ruchu. Efekt relaksu i przyjemnego ukojenia to skutek uboczny masażu głębokiego, ale równie pożądany, co osiągnięcie głównego celu.

Masaż tkanek głębokich

Masaż głęboki tkanek miękkich opiera się na opracowaniu skóry, mięśni i powięzi na jak najgłębszym poziomie tkankowym, prowadzącym do uwolnienia, czyli rozluźnienia, napiętych tkanek miękkich.

Sekret masażu tkwi w pracy palcami, kostkami palców, pięściami, przedramionami i łokciami masażysty. Masaż głęboki wiąże się z mocnym, ale bezbolesnym, naciskiem; wymaga od terapeuty precyzyjnej techniki i wolnego tempa chwytów. W wyniku zapewnienia odpowiednich bodźców, organizm zyskuje czas na fizjologiczną odpowiedź głębokich tkanek miękkich i przygotowuje układ mięśniowo-powięziowy do nowych warunków, czyli podwyższonej temperatury miejscowej, mobilizacji włókien, rozluźnienia i sprężystości po zabiegu.

Masażysta opracowuje tkanki w najbardziej ergonomiczny i bezpieczny dla siebie sposób, przybierając odpowiednią pozycję nad pacjentem, regulując ustawienie stołu i wykorzystując ciężar swojego ciała, a nie siłę mięśni.

Polecamy: Masaż kręgosłupa – na czym polegają wybrane rodzaje masaży?

Chodzisz na masaże?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Efekt masażu głębokiego tkanek miękkich

Rezultaty masażu głębokiego zauważalne są nawet po pierwszej sesji terapeutycznej, jednak początkowo mogą wywoływać wrażenie pozornie nieprzyjemnego zabiegu, ze względu na dyskomfort mięśniowy i dolegliwości bólowe po uciskach i rozcieraniu spiętych tkanek głębokich.

Systematyczny masaż głęboki mięśni i tkanek przynosi długotrwałe korzyści psychofizyczne, m.in:

  • zmniejszenie dolegliwości bólowych układu mięśniowo-powięziowego, regulacja i rozluźnienie napięcia punktów spustowych;
  • zwiększenie elastyczności głębokich struktur mięśniowych i tkanek miękkich oraz poprawa zakresu ruchomości w stawach;
  • poprawa postawy ciała i odprężenie psychiczne.

Masaż głęboki tkanek to jedna z najbardziej cenionych metod walki z zaburzonymi wzorcami napięć mięśniowych organizmu człowieka.

Polecamy: Refleksologia: na czym polega, czy jest skuteczna?

Sprawdź ile powinien trwać masaż? wskazania i przeciwwskazania dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Ile powinien trwać masaż, wskazania i przeciwwskazania. Źródło: Dzień Dobry TVN

Na czym polega masaż tkanek głębokich?

Masaż tkanek miękkich polega na nietypowych chwytach i pracy manualnej masażysty, za pomocą których dostęp do najgłębszych włókien tkanek i mięśni jest bezpośredni. Masaż tkanek miękkich wykonuje się:

  • palcami, z wyjątkiem kciuków, ze względu na ryzyko powstania zmian zwyrodnieniowych w ich obrębie;
  • kostek zgiętych palców, przy wyprostowanym nadgarstku;
  • pięściami, przy czym palec wskazujący jest lekko wysunięty i przewodzi ruchom pozostałym palcom;
  • przedramionami i łokciami w miejscach o dużej powierzchni opracowania.

Masażysta napiera ciężarem własnego ciała na ręce, uzyskując możliwie głęboki dostęp w tkanki miękkie. Dzięki odpowiedniemu balansowi nad pacjentem masażysta dobiera odpowiednią siłę i intensywność masażu do potrzeb pacjenta.

Do masażu głębokiego używa się minimalnej ilości środka poślizgowego, aby zachować dokładną palpację tkanek. Czas trwania zabiegu jest ustalony indywidualnie, w zależności od obszaru poddanemu zabiegowi, miejscowej i ogólnoustrojowej fizjologicznej odpowiedzi tkanek na bodźce. Masaż głęboki trwa do 60 minut.

Polecamy: Drenaż (masaż) limfatyczny - jakie są efekty i przeciwwskazania?

Sekret masażu głębokiego tkanek miękkich

Masaż głęboki skupia się na pracy w obrębie brzuśców i ścięgien mięśniowych, rozgrzewając je, zwiększając elastyczność i rozciągając. Masaż tkanek głębokich wykorzystuje chwyty:

  • ruchy wydłużające, których istotą jest wydłużenie skróconych, spiętych mięśni; wykonywane są pod skosem ok. 45 stopni;
  • ruchy poprzeczne na brzuścach mięśniowych, w celu przerwania zrostów włókninowych i oddzielenia przedziałów międzymięśniowych, uniemożliwiające właściwą pracę mięśnia w trakcie ruchu. Zrosty mięśniowe są częstą przyczyną silnego i przewlekłego bólu pacjentów;
  • ruchy uniesienia, w przebiegu których masażysta chwyta tkanki w miejscu napięcia, unosi całą partię mięśnia, rozciąga i przełamuje włókna mięśniowe.

W szczególnych przypadkach wykorzystuje się ruchy ściągające, w celu skrócenia mięśni i tkanek okołostawowych, np. w przypadku mobilizacji zwiększonej ruchomości stawu skokowego czy nadgarstkowego.

Charakterystyczne chwyty masażu głębokiego tkanek miękkich wyróżniają go spośród innych masaży leczniczych.

Polecamy: Czym jest napięcie mięśniowe (tonus)?

Zastosowanie masażu głębokiego

Masaż tkanek głębokich polecany jest szczególnie w przypadkach przewlekłych zespołów bólowych mięśni i stawów oraz kręgosłupa, napięciowych bólów głowy i migren, dolegliwości bólowych z przeciążenia fizycznego, zmniejszonej ruchomości stawów, przykurczy mięśniowo-ścięgnistych, skrócenia tkankowego, bliznowacenia tkanek oraz wad postawy.

Data aktualizacji: 02.02.2019,
Opublikowano: 29.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kaja 25.05.2021r.

Dziękuję za ten artykuł. Jako jeszcze studentka fizjoterapii, szukałam inspiracji w terapii swoich przyszłych pacjentów. Ta metoda wydaje mi się bardzo skuteczna i podobno otwiera głowę na diagnostykę i planowaną później terapię. Teraz muszę znaleźć jakieś szkolenie z tego zakresu. Podobno chłopaki z MTG robią to fajnie. Zresztą Łukasz Czubaszewski uczył na mojej Alma Mater kiedyś w Poznaniu ;)

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej