Irygacja pochwy – jak ją prawidłowo wykonać? Czy jest bezpieczna dla kobiet?

Fot: benjaminnolte / fotolia.com

Irygacja pochwy oznacza skierowanie strumienia płynu do wnętrza pochwy, w celu jej wypłukania pod niskim ciśnieniem. Do czyszczenia należy używać roztworu w temperaturze ciała, ale przygotować go należy w temp. 40,5 °C i pozostawić do ostygnięcia.

Kobiety stosują irygację pochwy, by czuć się świeżo, wypłukać krew menstruacyjną, uniknąć chorób przenoszonych drogą płciową i uniemożliwiać zajście w ciążę.

Eksperci twierdzą jednak, że irygacja pochwy nie jest skuteczna w żadnym z tych przypadków, a ponadto może zwiększać ryzyko problemów zdrowotnych.

Irygacja pochwy – czy jest szkodliwa dla zdrowia kobiet?

Irygacja pochwy przynosi więcej złego niż dobrego dla zdrowia kobiet. Problemy związane z jej przeprowadzaniem to między innymi:

  • zakażenia pochwy (bakteryjne zapalenie pochwy) – irygacja narusza naturalną równowagę bakterii w pochwie (zwanej florą pochwy); zmiany te sprawiają, że środowisko pochwy sprzyja rozwojowi bakterii powodujących infekcję; wystąpienie bakteryjnego zapalenia pochwy może zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu i zakażeń przenoszonych drogą płciową;
  • zapalenie narządów miednicy mniejszej, zapalenie przydatków (ang. pelvic inflammatory disease, PID);
  • ciąża powikłana – kobiety, które irygują pochwę więcej niż raz w tygodniu, mają większe trudności z zajściem w ciążę niż osoby, które tego nie robią; irygacja może również zwiększyć ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej aż o 76%;
  • nowotwór szyjki macicy – irygacja prowadzona co najmniej raz w tygodniu może zwiększać ryzyko rozwoju raka szyjki macicy.

Zdaniem ekspertów, należy unikać irygacji pochwy, jeśli jej zapach jest normalny. Bardzo silny odór może oznaczać zakażenie, wobec którego irygacja również jest niewskazana. Może ona zakłócić równowagę bakterii znajdujących się w pochwie i zmienić jej normalne pH, przyczyniając się do zwiększenia ryzyka zakażeń pochwy, takich jak zakażenia drożdżycą. Irygacja pochwy może również powodować jej podrażnienie. Jej kwaśne środowisko naturalnie oczyszcza ją z bakterii. Mycie pochwy ciepłą wodą i łagodnym mydłem wystarczy, aby utrzymać ją w czystości i higienie.

Nietypowy zapach pochwy, wydzielina lub uczucie pieczenia czy swędzenia, a nawet ból mogą sygnalizować obecność zakażenia. Irygacja w celu złagodzenia tych objawów spowoduje tylko uniknięcie podstawowego problemu i może pogorszyć istniejącą już infekcję. Jeśli kobiet odczuwa dyskomfort z powodu tych objawów, powinna skonsultować się z lekarzem w celu rozpoznania problemu i leczenia. Zastosowanie irygacji przed wizytą lekarską może utrudnić zdiagnozowanie problemu i wdrożenie właściwego leczenia.

Zobacz także: Świąd pochwy i warg sromowych – przyczyny i leczenie intymnej dolegliwości

Irygacja pochwy – jak ją prawidłowo wykonać?

Irygację pochwy wykonuje się na zlecenie lekarza i powinno się stosować do jego zaleceń. Ogólne instrukcje dotyczące jej prawidłowego wykonania to:

  1. Irygacji nie wykonuje się podczas miesiączki i ciąży.
  2. Należy dokładnie umyć ręce przed irygacją i po niej.
  3. Należy dokładnie umyć krocze przed irygacją, zgodnie z zasadą od góry do dołu, aby zapobiec wprowadzaniu bakterii z odbytu do cewki moczowej.
  4. Najbezpieczniej jest użyć gotowego roztworu z zestawu do irygacji bądź preparatów farmakologicznych dostępnych w aptece. Roztwór należy przygotować, używając przegotowanej wody o temperaturze ok. 40,5 °C i odstawić do ostygnięcia. Gdy będzie on miał odpowiednią temperaturę, trzeba napełnić nim 500 ml zbiornik i zakręcić końcówkę irygatora.
  5. Podczas wprowadzania końcówki irygatora należy wykonywać tę czynność w wygodnej i bezpiecznej pozycji półleżącej, najlepiej w pustej wannie lub stojąc pod prysznicem.
  6. Delikatnie wprowadza się końcówkę irygatora głęboko do pochwy i opróżnia jego zawartość, naciskając zbiornik dwoma rękoma.
  7. Po zakończonej irygacji należy ostrożnie wyjąć końcówkę z pochwy, pamiętając, by nie dopuścić do rozprężenia się zbiornika i wessania do niego wydzieliny z pochwy. Zbiornik i końcówkę irygatora powinno się umyć w ciepłej wodzie z mydłem, a następnie dokładnie wypłukać i pozostawić do osuszenia, gdyż mogą one zostać użyte wielokrotnie. Intymne miejsca należy delikatnie osuszyć ręcznikiem.
  8. Irygacja nie powinna być wykonywana w pośpiechu, jeśli mają być osiągnięte efekty terapeutyczne. Czas trwania irygacji powinien wynosić co najmniej od 20 do 30 minut.

Zobacz film i dowiedz się jak działa kobiecy układ rozrodczy:

    Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

    Irygacja pochwy – o czym należy pamiętać?

    Podczas irygacji pochwy warto pamiętać o kilku podstawowych zaleceniach:

    • Nigdy nie wykonuje się irygacji pochwy bez zalecenia lekarza.
    • Irygator powinien być używany tylko przez jedną osobę.
    • Irygatora nie myje się w zmywarce.
    • Do mycia irygatora nie stosuje się środków do dezynfekcji.
    • Irygatora nie powinny stosować kobiety, które nie rozpoczęły życia seksualnego, ponieważ jego użycie może spowodować przerwanie błony dziewiczej.

    W razie wątpliwości dotyczących korzystania z irygatora należy skonsultować się z lekarzem.

    Data aktualizacji: 29.11.2018,
    Opublikowano: 01.09.2017 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

    Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

    Czytaj więcej
    Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

    Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

    Czytaj więcej
    25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

    Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

    Czytaj więcej
    Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

    Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

    Czytaj więcej
    Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

    Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

    Czytaj więcej
    Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

    Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

    Czytaj więcej
    Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

    Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

    Czytaj więcej
    Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

    Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

    Czytaj więcej
    Jak często należy myć części intymne? 

    Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

    Czytaj więcej
    Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

    Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

    Czytaj więcej