Inhibitory konwertazy angiotensyny – jak działają i jakie są wskazania do ich stosowania?

Fot. Hero Images / Getty Images

Inhibitory konwertazy angiotensyny nie mogą być stosowane u kobiet w ciąży, u osób z wysokim poziomem potasu czy wysokim poziomem kreatyniny we krwi. Mogą wywołać liczne skutki uboczne. Jednak istnieje wiele wskazań, by preparaty z tej grupy wykorzystać w terapii nadciśnienia.

Inhibitory konwertazy angiotensyny to leki mające działanie hamujące względem konwertazy angiotensyny, czyli enzymu przekształcającego w organizmie człowieka angiotensynę I w angiotensynę II. Wobec tego jest to lek mający zastosowanie przede wszystkim w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Jak działają inhibitory konwertazy angiotensyny?

Konwertaza angiotensyny I to enzym katalizujący reakcję przekształcenia angiotensyny I w angiotensynę II, która jest hormonem wywierającym następujące efekty:

  • skurcz naczyń krwionośnych,
  • wzrost poziomu aldosteronu,
  • pobudzenie układu współczulnego,
  • pobudzenie produkcji niektórych komórek powodujących przerost mięśniówki serca i naczyń krwionośnych.

Wszystko to prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego. Stąd wprowadzono preparaty działające hamująco na ten enzym, czyli inhibitory konwertazy angiotensyny. Dzięki nim nie dochodzi do wzrostu ciśnienia tętniczego.

Kiedy stosuje się inhibitory konwertazy angiotensyny?

Inhibitory konwertazy angiotensyny stanowią grupę leków bardzo często przepisywanych pacjentom, ponieważ wskazaniem do ich stosowania jest nadciśnienie tętnicze, które stanowi jedną z powszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Szczególne zastosowanie mają u chorych, którzy poza nadciśnieniem tętniczym cierpią na:

Istotne wskazanie stanowi poza tym incydent udarowy.

Inhibitory konwertazy angiotensyny – przeciwwskazania

Wybór leków obniżających ciśnienie tętnicze jest ogromny. Jak każdy inny lek, inhibitory konwertazy angiotensyny mogą powodować działania niepożądane. Należy pamiętać, że leczenie nadciśnienia tętniczego powinno się opierać przede wszystkim na redukcji masy ciała, wprowadzeniu odpowiedniej, zdrowej diety (bez nadmiaru soli), aktywności fizycznej. Farmakoterapia powinna stanowić metodę wspomagającą leczenie nadciśnienia, a zmiana trybu życia często pozwala na redukcję dawek leków obniżających ciśnienie krwi. Wśród działań niepożądanych inhibitorów konwertazy angiotensyny wyróżnia się:

  • zbyt niskie ciśnienie tętnicze – każdy chory ma indywidualne predyspozycje i wrażliwość na stosowane leki. Dlatego konieczna jest regularna kontrola ciśnienia tętniczego, nie wolno samodzielnie bez konsultacji z lekarzem regulować ilości podawanych leków przedciśnieniowych,
  • wzrost poziomu kreatyniny i mocznika we krwi, co świadczy o pogorszeniu się funkcji nerek. Inhibitory konwertazy angiotensyny są wykorzystywane w terapii nadciśnienia u osób z niewydolnością nerek, jednak może się zdarzyć, że włączone są u osób z nerkami pracującymi prawidłowo, a podczas ich stosowania dochodzi do zaburzeń funkcji tego narządu,
  • suchy kaszel to jeden z częstszych objawów ubocznych wszystkich preparatów z tej grupy,
  • wzrost poziomu potasu we krwi,
  • obrzęki.

Przeciwwskazania do stosowania inhibitorów konwertazy angiotensyny

Istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania inhibitorów konwertazy angiotensyny. Jeśli ponadto pojawiają się objawy niepożądane, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Przeciwwskazania do stosowania inhibitorów konwertazy angiotensyny są następujące:

  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • reakcje alergiczne na dane substancje w wywiadzie,
  • obustronne zwężenie tętnic nerkowych lub zwężenie tętnicy jedynej czynnej nerki,
  • zwężenie zastawki aortalnej znacznego stopnia,
  • uporczywy kaszel po zastosowaniu tej grupy leków,
  • obrzęk naczynioruchowy w wywiadzie,
  • poziom kreatyniny powyżej 2,5 mg/dl,
  • poziom potasu powyżej 5,0 mmol/l,
  • zbyt duże spadki ciśnienia po zastosowaniu leków tej grupy,
  • kardiomiopatia przerostowa ze zwężeniem drogi odpływu.

Inhibitory konwertazy angiotensyny – przykłady leków

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów hamujących konwertazę angiotensyny. Wyróżnia się następujące preparaty:

  • kaptopril – charakteryzuje go dobra wchłanialność z przewodu pokarmowego i dość szybkie działanie. Zmniejsza opór naczyniowy, jednocześnie nie zmieniając pojemności minutowej serca i nie zmniejszając przepływu nerkowego. Objawem ubocznym mogą być niesmak w ustach czy suchy kaszel. Inne objawy uboczne w postaci np. zawrotów głowy czy dolegliwości żołądkowo-jelitowych są rzadkie,
  • enalapril – ma przedłużony okres działania,
  • perindopril – szczyt działania przypada po 4–6 godzinach od przyjęcia leku, jednak utrzymuje się nawet całą dobę.

Dostępne są również:

  • trandolapril,
  • ramipril,
  • lizynopryl,
  • benazepril,
  • chinapryl,
  • cilazapril.

Wszystkie powyższe preparaty mają podobną skuteczność i wywierają podobne działania niepożądane.

Zobacz także, jak wygląda dieta stosowana w leczeniu nadciśnienia tętniczego:

Zobacz film: Dieta na nadciśnienie - eliminacja soli. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 17.09.2018,
Opublikowano: 18.09.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej