Ile utrzymuje się skrzep po wyrwaniu zęba? Prawidłowy przebieg gojenia i komplikacje

bluecinema/getty images

Gojenie zębodołu ma kilkuetapowy przebieg. Tworzący się skrzep po wyrwaniu zęba jest naturalnym opatrunkiem chroniącym powstałą ranę przed szkodliwymi czynnikami i przyspiesza jej zasklepianie.

Skrzep po ekstrakcji zęba w początkowej fazie przybiera kolor czerwony, aby następnie pod wpływem włóknienia stać się biały. Najczęstszym powikłaniem zbyt szybkiego wypadania skrzepu po wyrwaniu zęba jest bolesny, suchy zębodół, któremu można zapobiec, stosując się do zaleceń lekarza.

Skrzep po wyrwaniu zęba – dlaczego i jak się tworzy?

Zdarza się, że rozwijające się choroby zębów i nieprawidłowe ich wyrzynanie wymagają interwencji chirurgicznej, po której organizm musi przystosować się do nowego stanu. Zabieg jest inwazyjny i prowadzi do przerwania ciągłości błony śluzowej, dziąseł oraz kości. Po usunięciu zęba już w kilka minut rozpoczyna się proces gojenia zębodołu. Składa się on z kilku etapów. W pierwszym z nich dochodzi do powstania skrzepu.

Opróżniony zębodół wypełnia się najpierw krwią, która w ciągu kilku lub kilkunastu minut zamienia się w skrzep. Ma on funkcję ochronną i odgrywa rolę naturalnego, biologicznego opatrunku. Dzięki niemu rana zostaje odizolowana od środowiska, co zapobiega jej odwodnieniu oraz zakażeniu przez bakterie i wirusy. To na jego podłożu następuje dalsze, prawidłowe gojenie.

Skrzep po wyrwaniu zęba zawiera specjalne substancje (między innymi czynniki wzrostu), które przyciągają komórki układu odpornościowego – neutrofile i makrofagi. Gdy znajdą się w okolicy rany, rozpoczynają proces fagocytozy, czyli usuwania zbędnej, martwej tkanki oraz drobnoustrojów, które zdążyły ją nadkazić. Ten etap (tworzenie się stanu zapalnego) może być bolesny, choć dolegliwości na ogół są do wytrzymania i ustępują po zwykłych lekach przeciwbólowych. Następnie dochodzi do przebudowy rany za pomocą włókien kolagenowych tworzonych przez fibroblasty, odrośnięcia błony śluzowej i zasklepienia się rany.

Jak wygląda skrzep po wyrwaniu zęba?

Odpowiednie postępowanie po ekstrakcji zęba wymaga podstaw teoretycznych ułatwiających pielęgnację. Kolor skrzepu w początkowym etapie jest czerwony. W miarę włóknienia i przebudowy jego barwa zmienia się. W późniejszym czasie zaobserwować można biały skrzep, który jest prawidłowym zjawiskiem, a następnie szary. Nie należy niepokoić się tym objawem. Konieczne jest natomiast wstrzymanie się od manipulowania przy gojącej się ranie. W niektórych przypadkach skrzep może przybierać kolor żółtawy lub nawet czarny. Z zębodołu początkowo w niewielkiej ilości sączy się krew, może pojawić się nieprzyjemny zapach.

Wielkość skrzepu zależy od rozmiarów rany. Powinien on pokrywać w całości miejsce po zabiegu. W przypadku trzonowców zaobserwować można duży skrzep ze względu na powierzchnię, którą musi przykryć.

Kiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba?

Lekarz poinformuje pacjenta, ile czasu po wyrwaniu zęba powinien utrzymywać się skrzep, jak długo goi się rana. W prawidłowym przebiegu struktura ta nie wypada, a jedynie przebudowuje się, by rana mogła w późniejszym czasie się zasklepić. Może to trwać miesiąc, w przypadku ósemek nawet dłużej. Jeśli skrzep wypadł, niezbędna jest konsultacja lekarska. Może to bowiem zaburzyć proces gojenia.

Suchy zębodół – gdy skrzep po wyrwaniu zęba wypadnie za wcześnie

Wypłukany skrzep po wyrwaniu zęba to główna przyczyna najczęstszego powikłania zabiegu, jakim jest suchy zębodół. By mu zapobiec, konieczne jest wstrzymanie się od picia i jedzenia co najmniej 2 godziny po zabiegu. Przez całą dobę natomiast należy wykluczyć z jadłospisu gorące i gazowane napoje, papierosy oraz alkohol. Powinno się także zrezygnować z wysiłku fizycznego. Zakazane jest płukanie jamy ustnej w tym dniu.

Zobacz film: Próchnica

źródło:x-news

Skrzep po usunięciu ósemki ma większe prawdopodobieństwo powikłań. Wynika to z utrudnionego dostępu do tych zębów. Wcześniejszego wypadnięcia skrzepu w tym przypadku można uniknąć poprzez stosowanie diety półpłynnej w pierwszej dobie po zabiegu oraz spożywanie pokarmów tak, by ryzyko kontaktu z raną było jak najmniejsze.

Objawy kliniczne suchego zębodołu pojawiają się zazwyczaj w 3.–5. dobie po zabiegu. Zamiast skrzepu po wyrwaniu zęba widoczna jest obnażona kość oraz pojawia się martwicza tkanka. Stan ten jest niezwykle bolesny, dlatego należy zgłosić się do lekarza celem oceny rany i złagodzenia dolegliwości. Leczenie stanu po wypadnięciu skrzepu można wspomagać w domu płukankami z szałwii czy rumianku.

Bibliografia:

1. Koczorowska M., Ocena podłoża kostnego po zastosowaniu preparatu R.T.R. przed zabiegiem implantacji wszczepu śródkostnego, rozprawa doktorska, Poznań 2012.

2. Kryst L., Chirurgia szczękowo-twarzowa, wyd. V, PZWL, Warszawa 2011.

Data aktualizacji: 07.08.2020,
Opublikowano: 09.08.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

aga 04.03.2021r.

nie ma informacji czy ten skrzep w koncu sie wytworzy czy nie

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej