Dieta w chorobie wrzodowej – produkty wskazane i przeciwwskazane. Przykładowy jadłospis

Fot: drubig-photo / fotolia.com

Dieta wrzodowa jest elementem wspomagającym leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Jej jadłospis składa się z 5-7 posiłków, które powinny być lekkie i małe objętościowo. Wskazane jest jedzenie potraw gotowanych w wodzie lub na parze, rozdrobnionych, przetartych i zmiksowanych.

W leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy bardzo dużą rolę odgrywa sposób odżywiania się. Dieta wrzodowa powinna być łatwostrawna, aby nie obciążać zmienionych chorobowo narządów. Z jadłospisu eliminuje się wszystkie produkty i potrawy, które nasilają wydzielanie soku żołądkowego.

Dieta wrzodowa – zasady

Dieta wrzodowa jest niezbędnym elementem leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Jej celem jest zmniejszenie dolegliwości towarzyszących schorzeniu, takich jak: silne bóle brzucha, zgaga, nudności oraz wymioty. Dieta wrzodowa jest dietą łatwostrawną z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego. Nadmiar kwasów żołądkowych, określanych nadkwasotą jest częstą przyczyną powstawania choroby wrzodowej. 

Jedną z podstawowych zasad w diecie wrzodowej jest regularność posiłków. Dzienny jadłospis w diecie wrzodowej powinien składać się 5-7 lekkostrawnych posiłków o małej objętości. Jedzenie dużej ilości pożywienia powoduje, że dłużej zalega ono w żołądku, co sprzyja zwiększeniu wydzielania soków trawiennych. W konsekwencji dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka i zaostrzenia objawów choroby. 

W diecie wrzodowej ogranicza się ilość błonnika pokarmowego, który może działać drażniąco na zmienione chorobowo narządy. Przeciwwskazanymi metodami przyrządzania potraw są: smażenie, panierowanie, duszenie ze wcześniejszym obsmażaniem, pieczenie z dodatkiem tłuszczu. Dozwolone są natomiast: gotowanie w wodzie i na parze, pieczenie w folii aluminiowej lub pergaminie oraz duszenie bez obsmażania. Zaleca się, by potrawy były rozdrobnione, zmiksowane lub przetarte. Wskazanymi posiłkami w diecie wrzodowej są: przecierane zupy, puree ziemniaczane, gotowane i przecierane owoce oraz warzywa, kisiele, galaretki owocowe, budynie, twarożek. W żywieniu osób z chorobą wrzodową istotna jest temperatura spożywanych posiłków. Nie powinny być one zbyt gorące ani zbyt zimne. Skrajne temperatury prowadzą do przekrwienia błony śluzowej żołądka, co skutkuje nasileniem objawów choroby.

Skąd się biorą wrzody żołądka i jak je leczyć? Zobaczcie:

Zobacz film: Wrzody żołądka – skąd się biorą? Źródło: 36,6

Co można jeść, czyli produkty wskazane i przeciwwskazane w diecie wrzodowej

Najważniejszymi zasadami w diecie wrzodowej jest ograniczenie błonnika pokarmowego oraz produktów przyczyniających się do zwiększenia wydzielania soku żołądkowego. Przeciwwskazane są potrawy tłuste, kwaśne, pikantne, marynowane. Z jadłospisu eliminuje się produkty wzdymające, takie jak: suche nasiona roślin strączkowych (fasola, bób, groch, soczewica) oraz warzywa kapustne. Niedozwolone jest jedzenie niektórych potraw mącznych, m.in. naleśników, klusków kładzionych. W diecie wrzodowej należy unikać esencjonalnych wywarów warzywnych i mięsnych oraz zup zaprawianych zasmażkami i kwaśną śmietaną. Całkowicie należy wyeliminować kawę, czarną herbatę, napoje gazowane i alkoholowe. 

Do produktów przeciwwskazanych w diecie wrzodowej zalicza się również:

  • produkty zbożowe, takie jak: pieczywo świeże, razowe i żytnie, gruboziarniste kasze (np. gryczana, pęczak), grube i ciemne makarony, ryż brązowy, płatki owsiane, otręby pszenne,
  • sery żółte i topione, zsiadłe mleko, sery pleśniowe, jogurty o wysokiej zawartości tłuszczu, kefiry,
  • jaja gotowane na twardo oraz smażone,
  • tłuste rodzaje mięs i wędlin: wieprzowina, baranina, gęś, kaczka, dziczyzna, podroby,
  • ryby tłuste i wędzone: makrela, śledź, tuńczyk, sardynki, łosoś,
  • konserwy mięsne i rybne,
  • wszystkie warzywa w postaci surowej, w szczególności: papryka, cebula, ogórki, rzodkiew, szczaw,
  • wszystkie owoce surowe i nieobrane, owoce suszone,
  • cukier i słodycze: kakao, czekolada, chałwa, ciasta z kremami i bitą śmietaną, desery ze świeżymi owocami.

W diecie wrzodowej powinny dominować potrawy gotowane, rozdrobnione, przecierane i zmiksowane. Produktami wskazanymi są:

  • produkty zbożowe, takie jak: pieczywo pszenne, czerstwe namaczane w mleku, drobne makarony, biały ryż, drobnoziarniste kasze (np. manna, jaglana, jęczmienna),
  • twarożki, serek homogenizowany,
  • jaja gotowane na miękko, jajecznica na parze,
  • chude mięsa i wędliny: cielęcina, kurczak, indyk, królik,
  • chude ryby: dorsz, sandacz, sola, mintaj, pstrąg,
  • warzywa (obrane, gotowane, rozdrobnione): marchew, szpinak, dynia, pomidory, młoda fasolka szparagowa, buraki, kalafior,
  • owoce (obrane, gotowane, przetarte): banany, jabłka, truskawki, brzoskwinie, morele, maliny,
  • desery: galaretki owocowe, musy owocowe i owocowo – mleczne, biszkopty, domowe kompoty, ciasto drożdżowe.

W diecie wrzodowej ważne jest przyjmowanie około 2-2,5 litra płynów dziennie. Wskazane są herbatki ziołowe i owocowe, herbata zielona, kawa zbożowa z dodatkiem mleka, niegazowana woda mineralna oraz rozcieńczone soki owocowe i warzywne. Dozwolonymi dodatkami do potraw są: sok wyciśnięty z cytryny, łagodne sosy na bazie jogurtu, śmietanki lub mleka, np. koperkowy, pietruszkowy, pomidorowy.

Przykładowy jadłospis w diecie wrzodowej

I śniadanie: kanapki z pieczywa pszennego z wędliną z piersi z kurczaka, surówka z zielonej sałaty i pomidora bez skórki z dodatkiem oliwy z oliwek.

II śniadanie: mus owocowy z banana i brzoskwini na bazie jogurtu naturalnego 2%.

Obiad: zupa pomidorowa z białym ryżem, posypana natką pietruszki, dorsz gotowany na parze, puree ziemniaczane, marchewka z groszkiem gotowana na parze.

Podwieczorek: biały ryż zapiekany z jabłkiem i z dodatkiem cynamonu.

Kolacja: kanapki z pieczywa pszennego z twarożkiem, pomidorem bez skórki, sok wielowarzywny.

Jakie są najzdrowsze nawyki żywieniowe i jak je wyrobić? Zobaczcie:

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 07.11.2019,
Opublikowano: 13.11.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 06.12.2018r.

Jogurty były w odniesieniu do tłustego nabiału, natomiast jogurt naturalny 2% może być spożywany. Pomidory były wymienione w produktach zalecanych, a owoce w jadłospisie są podane w formie musu, co również jest opisane w tekście, że np. banany w tej formie mogą być spożywane. W związku z tym nie ma rozbieżności w tekście.

Kami 21.07.2018r.

Najpierw napisane jest w artykule, że nie wolno przyjmować jogurtów, pomidorów i surowych owoców, a następnie te produkty pojawiają się w przykładowym jadłospisie. Mamy ogromną niespójność informacji, nie polecam

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej