Homocystynuria, czyli choroba z grupy rzadkich chorób metabolicznych

Fot: blueringmedia / gettyimages.com

Homocystynuria jest chorobą metaboliczną, która dzięki badaniom przesiewowym noworodków jest rozpoznawana bardzo wcześnie. Dzięki temu można w porę rozpocząć leczenie i u części chorych zapobiec poważnym powikłaniom.

Homocystynuria to rzadka choroba metaboliczna uwarunkowana genetycznie. Wynika z niedoboru enzymu, jakim jest beta-syntaza cystationiny występująca w wątrobie. Skutkiem tego niedoboru jest wzrost poziomu homocysteiny we krwi i w moczu, ponieważ enzym uczestniczy w reakcji przekształcania homocysteiny do cysteiny. Ta pierwsza jest toksyczna dla organizmu – uszkadza tkankę nabłonkową. Ponadto dochodzi do nieprawidłowości w budowie tkanki łącznej, wchodzącej w skład ośrodkowego układu nerwowego, szkieletu czy narządu wzroku. W przebiegu homocystynurii obserwuje się również znaczną skłonność do powstawania zakrzepów w naczyniach. Tym samym powikłania zakrzepicy w postaci zawału serca, udaru mózgu czy zatoru płucnego są również powikłaniami homocystynurii.

Przyczyny homocystynurii

Homocystynuria jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, dziedziczoną autosomalnie recesywnie. Geny, w których dochodzi do mutacji, to głównie: CBS, MTR, MTRR, MTHFR i MMADHC. W warunkach fizjologicznych enzym beta-syntaza przekształca homocysteinę do cystationiny. Cały proces to remetylacja metioniny. Biorą w nim udział witamina B6, B12 i kwas foliowy. Okazało się, że u osób z mutacją genu CBS występuje zdecydowanie większa skłonność do niedoborów witaminy B12 i kwasu foliowego.

Objawy homocystynurii

Dziecko tuż po urodzeniu nie wygląda na chore, jednak brak rozpoznania i odpowiedniego leczenia powoduje, że choroba ulega progresji i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Dochodzi do upośledzenia rozwoju, obserwuje się, że noworodek nie przybiera na masie ani na długości ciała. Homocystynuria może dawać różne objawy i obejmować wiele narządów wewnętrznych. Stopień nasilenia objawów i powikłań choroby również jest indywidualny. Część pacjentów reaguje na leczenie pirydoksyną, u nich choroba przebiega łagodniej, natomiast część osób nie reaguje na leczenie i tym samym choroba ma przebieg zdecydowanie cięższy.

Zobacz film: Choroby rzadkie. Co trzeba o nich wiedzieć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Do głównych objawów homocystynurii zaliczają się:

  • podwichnięcie soczewki oka,
  • zanik nerwu wzrokowego,
  • odwarstwienie siatkówki,
  • różnego stopnia opóźnienia psychoruchowe,
  • łamliwość kości.

Pacjenci z homocystynurią mają specyficzną budowę ciała. Są smukli, szczupli, mają długie palce oraz wydłużone kończyny górne i dolne, koślawe stopy, skoliozę, lejkowatą klatkę piersiową. Z tego powodu choroba ta jest zawsze różnicowana z zespołem Marfana, którego obraz kliniczny jest dość podobny.

Chorzy narażeni są na wzrost ryzyka pojawienia się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Mogą one wystąpić w każdym wieku i są częstą przyczyną zgonów nawet przed 30. rokiem życia.

Diagnostyka homocystynurii

Do rozpoznania homocystynurii konieczne są: badanie dziecka, stwierdzenie cech charakterystycznych dla homocystynurii i wykonanie analizy krwi i moczu pod kątem poziomu homocysteiny i metioniny. Wykonuje się również badanie potwierdzające mutację genową, a także określa się poziom aktywności enzymu syntazy cystationiny. Aktualnie rzadko rozpoznaje się tę jednostkę chorobową ze względu na rutynowo wykonywane badania przesiewowe wśród noworodków w pierwszych dobach życia.

Zobacz film: Kiedy warto zrobić badania genetyczne? Źródło: 36,6.

Leczenie homocystynurii

Celem leczenia u chorych na homocystynurię jest wyrównanie nieprawidłowości biochemicznych ustroju. Wczesne rozpoznanie choroby na etapie noworodkowym pozwala na wdrożenie leczenia i uniknięcie wystąpienia upośledzenia umysłowego i innych zaburzeń rozwojowych. Im późniejsze rozpoznanie, tym większe ryzyko, że u chorego pojawią się powikłania. Leczeniem z wyboru jest pirydoksyna, czyli witamina B6. Dodatkowo suplementuje się witaminę B12 i kwas foliowy. Są jednak chorzy niereagujący na leczenie pirydoksyną. Stosuje się u nich dietę z ograniczeniem białka zwierzęcego oraz dietę ubogometioninową. W tym celu zaleca się specjalne mieszanki żywieniowe i suplementację cysteiny. Obniżenie poziomu homocysteiny próbuje się uzyskać poprzez wdrożenie bezwodnej betainy. Ponadto w leczeniu homocystynurii stosuje się leczenie specjalistyczne, ukierunkowane na powikłania wynikające z choroby metabolicznej. Obejmują one m.in. leczenie ortopedyczne, okulistyczne, a także zapobieganie powikłaniom zakrzepowym.

Zobacz film: Choroby rzadkie. Ile kosztuje leczenie? Źródło: Dzień Dobry TVN.






Data aktualizacji: 12.04.2018,
Opublikowano: 12.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej