Hipotetyczna choroba X uwzględniona przez WHO na liście śmiertelnych zagrożeń dla ludzkości
Fot: Fotolia / fotolia.com
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) umieściła na liście śmiertelnych zagrożeń dla ludzkości hipotetyczną chorobę X. Może wywołać ją nieodkryty jeszcze patogen. Światowa Organizacja Zdrowia chce mieć pewność, że urzędnicy odpowiedzialni za zdrowie publiczne będą przygotowani na wszystkie zagrożenia, a nie tylko na te przewidywalne.
Na listę śmiertelnych zagrożeń dla ludzkości wpisano hipotetyczną chorobę X. Może ją wywołać patogen jeszcze nieodkryty, a zasięg choroby może skutkować globalną epidemią. Na szczęście nie jest to realne (na chwilę obecną) zagrożenie dla ludzkości. Jak podaje WHO:
Ideą wpisania na listę 'choroby X' nie jest straszenie ludzi, ale zachęcanie urzędników odpowiedzialnych za zdrowie publiczne do upewnienia się, że są przygotowani na wszystkie zagrożenia, nie tylko te przewidywalne.
Chorobę X może wywołać patogen różnego pochodzenia, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie on pochodził od zwierząt - np. insektów. Przykładem odzwierzęcych infekcji, bardzo groźnych dla ludzi, są gorączka krwotoczna ebola i salmonelloza.
Choroba X może także być efektem zmutowanego wirusa już istniejącej choroby - np. ptasiej grypy.
W kontekście nieznanej choroby bardzo ważna jest zapobiegliwość, czyli w przypadku dbałości o zdrowie - testy diagnostyczne oraz system szczepień. WHO przypomina, że należy usprawniać systemy zdrowotne, aby w przypadku nowego zagrożenia szybko uniknąć epidemii.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?