Hiponatremia - jak leczyć niedobór sodu w organizmie?

Fot: princeoflove / stock.adobe.com

Pierwsze dokuczliwe objawy hiponatremii to nudności połączone z wymiotami. Jeżeli nie zareagujemy na obniżenie poziomu sodu, może dojść do skrajnej sytuacji, w której następuje obrzęk mózgu, śpiączka, a nawet śmierć.

Sód należy do pierwiastków, które są niezbędne do poprawnego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza w zakresie gospodarki wodno-elektrolitowej. Odpowiada on m.in. za objętość płynu pozakomórkowego. Z hiponatremią mamy do czynienia, jeśli poziom sodu we krwi spadnie poniżej 135 mmol/l.

Hiponatremia łagodna, umiarkowana i ciężka - objawy

Hiponatremia łagodna, czyli spadek poziomu sodu w granicach 130 do 135 mmol/l często przebiega bezobjawowo. Objawy
hiponatremii umiarkowanej (spadek sodu do wartości 120-130 mmol/l) są specyficzne również dla innych schorzeń, dlatego bez badań ciężko je odpowiednio zdiagnozować. Najczęściej odczuwamy osłabienie i nudności z towarzyszącymi wymiotami. Jeżeli poziom sodu spadnie poniżej 125 mmol/l, mamy do czynienia z ciężką hiponatremią, która może zagrażać zdrowiu i życiu. Objawy nasilają się w zależności od spadku stężenia pierwiastka we krwi i obejmują kolejno:

Hiponatremia - leczenie

W przypadku podejrzenia hiponatremii podstawą jest przeprowadzenie badania krwi, które często uzupełniane jest badaniem moczuPostępowanie lecznicze polega na wyrównaniu poziomu sodu we krwi do wymaganej wartości, które prowadzone jest pod kontrolą specjalisty. Zbyt szybkie dostarczenie sodu może prowadzić do zagrażających życiu powikłań np. mielinolizy środkowej mostu. Wówczas dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych włókien nerwowych w mózgu, co bardzo często kończy się śmiercią. Dlatego im dłużej rozwijała się hiponatremia, tym wolniej należy uzupełniać braki sodu.

W leczeniu lżejszych form hiponatremii często spotyka się zalecenia ograniczające spożywanie płynów (w tym wody). Sód można dostarczyć do organizmu wraz z pożywieniem, ale w ilościach nie większych niż 5g/d (zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia - należy pamiętać, że sód występuje powszechnie w pożywieniu, dlatego ciężko obniżyć jego poziom tylko złą dietą). Zbyt duża suplementacja tym pierwiastkiem (przyjmowanie preparatów zawierających sód) również ma swoje konsekwencje. Może zwiększać ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, ponieważ sód zatrzymuje wodę we krwi, co przekłada się na wzrost ciśnienia. W przypadku zdiagnozowanego nadciśnienia, w lżejszych przypadkach hiponatremii przyjmuje się gotowe płyny elektrolitowe dostępne w aptece. W cięższych przypadkach preparaty z sodem można podawać dożylnie pod kontrolą lekarza.

Hiponatremia - przyczyny niedoboru sodu

Hiponatremia najczęściej wynika z nadmiernego odwodnienia organizmu - wraz z utratą wody tracimy inne pierwiastki, w tym sód. Odwodnienie może być następstwem wzmożonej aktywności fizycznej (np. na skutek ciężkiego treningu sportowego i nadmiernego pocenia się), długotrwałych wymiotów, biegunek czy przyjmowania znacznych ilości leków moczopędnych. Do utraty wody mogą też prowadzić rozległe oparzenia czy obecność substancji osmotycznych w moczu (np. glukoza czy mocznik, które mogą prowadzić do nadmiernego wydalania moczu).

Hiponatremię powodują choroby: niedoczynność tarczycy, niedoczynność kory nadnerczy, niewydolność serca, marskość wątroby czy choroby nerek, a także zespół nieadekwatnego wydzielania hormonu antydiuretycznego (SIADH).

Zdarzają się przypadki, w których przyczyną spadku poziomu sodu w organizmie jest przewodnienie (zatrucie wodą), m.in. w przypadku tzw. choroby maratończyków, do której dochodzi na skutek przyjmowania bardzo dużej ilości płynów z niewielką ilością sodu. Zdarza się, że do zatrucia wodą prowadzą zabiegi szpitalne - płukanie pęcherza lub wlewy bezelektrolitowe lub hipotoniczne.

Zobacz także: Czym jest polidypsja? Jakie mogą być jej przyczyny?

Hiponatremia polekowa

W przypadku przyjmowania dużych ilości leków moczopędnych występuje hiponatremia polekowa. Najczęściej ma ona łagodny charakter i ustępuje po ograniczeniu przyjmowania płynów, ponieważ większość nowoczesnych leków jest przystosowana do długotrwałego podawania i ma ograniczone efekty uboczne, nawet jeśli przyjmujemy je przez wiele lat. Do hiponatremii może przyczynić się zespół niekorzystnych czynników, do których należą: wiek, rodzaj przyjmowanych leków, wysoka temperatura otoczenia. Ryzyko wystąpienia hiponatremii polekowej jest także większe u palaczy i u kobiet. Do poważniejszego stanu można doprowadzić również przez przedawkowanie leków bez wiedzy i kontroli lekarza.

Zapobieganie hiponatremii polekowej opiera się na regularnej kontroli poziomu sodu we krwi (podstawowe badanie krwi), zwłaszcza w przypadku osób przyjmujących leki przeciwpsychotyczne, przeciwdepresyjne, karbamazepiny czy okskarbazepiny. Wskazane jest też minimalizowanie czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zaburzeń poziomu sodu.

Zobacz film: Kiedy iść do kardiologa? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 03.01.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Patryk 28.08.2018r.

Dopiero po badaniu krwi zorientowałem się z jakim schorzeniem mam do czynienia. Warto regularnie się badać.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej