Hipokaliemia – niedobór potasu. Jakie są jej przyczyny? 

Fot: naka / fotolia.com

Hipokaliemia, czyli niedobór potasu jest stanem wymagającym leczenia i zastosowania diety dostarczającej dużej ilości tego minerału. Przyczyną niskiego poziomu potasu w organizmie może być nadmierne jego wydalanie na skutek przewlekłych biegunek, wymiotów, oparzeń lub stosowania środków przeczyszczających. 

Najczęstszą przyczyną niedoboru potasu jest niewłaściwie zbilansowana dieta uboga w produkty żywnościowe będące naturalnym źródłem tego minerału. Niskiemu poziomowi potasu w organizmie towarzyszą różne objawy, m.in. osłabienie i skurcze mięśni oraz zaburzenia rytmu serca.

Funkcje potasu w organizmie człowieka

Potas jest składnikiem mineralnym, którego prawidłowa ilość w organizmie jest niezbędna dla jego prawidłowego funkcjonowania. Pierwiastek ten znajduje się głównie w przestrzeni śródkomórkowej, zwłaszcza komórek mięśniowych i dostarcza im potrzebnych składników odżywczych. Odpowiada przede wszystkim za regulowanie ciśnienia tętniczego krwi oraz gospodarki wodnej oraz za kontrolę pracy nerek. Potas ma istotny wpływ na przewodzenie impulsów nerwowych, a tym samym na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mięśni. Jego właściwy poprawia zdolności poznawcze, takie jak myślenie i koncentracja. Funkcją potasu jest również pobudzanie wydzielania insuliny – hormonu odpowiedzialnego za regulowanie poziomu cukru we krwi.

Przyczyny niedoboru potasu w organizmie

Niedobór potasu, czyli hipokaliemia, najczęściej rozwija się w konsekwencji popełnianych błędów żywieniowych. Niskiemu poziomowi potasu w diecie sprzyja stosowanie restrykcyjnych diet odchudzających opartych na jednoskładnikowym jadłospisie. Czynnikami ryzyka wystąpienia niedoboru potasu są: nadużywanie alkoholu oraz nadmierne picie kawy czy herbaty. 

Częstą przyczyną hipokaliemii jest zwiększona utrata potasu z organizmu na skutek wymiotów, biegunek oraz stosowania środków o działaniu przeczyszczającym. Do wzmożonej ucieczki potasu może dochodzić również przez skórę w wyniku rozległych oparzeń oraz nadmiernej potliwości, której towarzyszy niewystarczające uzupełnianie płynów i elektrolitów. Niski poziom potasu częściej występuje u osób wykonujących ciężką pracę fizyczną lub intensywnie trenujących. Hipokaliemia może być następstwem przyjmowania niektórych leków, np. glikokortykosteoridów oraz ziół i preparatów o właściwościach moczopędnych. Niski poziom potasu w organizmie często współwystępuje z zaburzeniami endokrynologicznymi, np. zespołem Conna, w którym dochodzi do zwiększenia wydalania potasu wraz z moczem.

Jakie są objawy niedoboru potasu?

Hipokaliemia jest jednym z częstszych zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. U osób z niedoborem potasu występuje szereg objawów ze strony różnych układów, zwłaszcza sercowo-naczyniowego oraz nerwowo-mięśniowego. Przy hipokaliemii pojawia się uczucie ogólnego osłabienia organizmu, apatia oraz wzmożona senność. Charakterystycznymi objawami niedoboru potasu są: bolesne skurcze mięśni, zwłaszcza łydek, osłabienie i większa męczliwość mięśni szkieletowych oraz drżenia mięśniowe. 

Skrajny niedobór potasu może stać się przyczyną porażenia mięśni. U osób z niedoborami potasu występują: zaburzenia koncentracji, skłonność do powstawania obrzęków, wielomocz (czyli częstsze oddawanie moczu), spowolnienie czynności jelit, wzdęcia oraz uporczywe zaparcia. Niebezpiecznym objawem są zaburzenia rytmu serca, w tym również arytmia stanowiąca zagrożenie dla życia. Przewlekły niedobór potasu może doprowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego oraz powstania tzw. „żabiego brzucha”, czyli jego spłaszczenia na skutek osłabienia mięśni brzucha.

Zawroty głowy przy niedoborze potasu

Przy niskim poziomie potasu w organizmie często pojawiającym się objawem są zawroty głowy. Ich przyczyną są zaburzenia gospodarki wodnej, częstsze oddawanie moczu oraz utrzymujące się wzmożone pragnienie trudne do zaspokojenia. Hipokaliemii towarzyszy również spadek ciśnienia tętniczego krwi. W następstwie tych objawów dochodzi do zawrotów głowy, a niekiedy również do omdleń.

Zobacz film: Czy warto jeść produkty witaminizowane? Źródło: Wiem co kupuję

Jak uzupełnić niedobór potasu w organizmie?

Hipokaliemię rozpoznaje się na podstawie stężenia potasu w surowicy krwi, które wynosi poniżej 3,5 mmol/l. W leczeniu niedoboru potasu stosuje się preparaty z potasem lub dostarczające różnych składników mineralnych oraz witamin. W ciężkich przypadkach lub przy współwystępujących z hipokaliemią zaburzeniach wchłaniania z przewodu pokarmowego konieczne jest dożylne podanie roztworu potasu, najczęściej w postaci chlorku potasu. Ważną rolę w uzupełnianiu niedoborów tego pierwiastka odgrywa dieta. Produktami o dużej zawartości potasu są owoce i warzywa, a zwłaszcza:

  • suszone owoce (morele, jabłka, figi, rodzynki),
  • banany,
  • awokado,
  • seler,
  • pomidory,
  • grejpfruty,
  • kiwi,
  • ziemniaki.

Źródłem potasu są również ryby (np. dorsz), produkty zbożowe (kasza gryczana, chleb żytni), czekolada gorzka i mleczna, kakao, orzechy włoskie oraz zielone warzywa liściaste. W jadłospisie osoby ze zdiagnozowaną hipokaliemią powinny pojawić się również pestki dyni, nasiona białej fasoli, natka pietruszki i brokuły. 

Data aktualizacji: 28.07.2023,
Opublikowano: 28.07.2023 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Anna B . 30.12.2018r.

Zgadzam się z twoim komentarzem , przebywałam wielokrotnie na SORze ale nikt nie zwrócił uwagi na poziom potasu a wynosił od 3,1 , do 3,4 .a bywałam tam często . Raz gdy zasugerowałam że chyba poleciały mi elektrolity potas był 3,4 dostałam go w kroplówce ale i tak lekarz twierdził że powinnam brać leki na nadciśnienie i do psychiatry - tak ich uczą . Teraz okresowo badam potas ,sód , wapń i magnez bo moje doświadczenie wskazało że wszystko jest ważne . Zbyt wysoki sód to z reguły niski potas , również wapń jest ważny ale o tym jest wiele informacji na Googlu . Gdy spada potas a spadał po lekach na nadciśnienie ( wszystkie odstawiłam oczywiście w porozumieniu z lekarzem ) oprócz wysokiego ciśnienia zawrotów głowy , bólu serca a raczej mięśnia , częstego siusiania ogarnia nas potworny lęk . Tzw. jonogram jest badaniem około 20zł. a lipidogram około 30 zł .robię go co dwa miesiące . Cholesterol zbiłam jedząc smalec i zażywając kapsułki z olejem z czarnuszki która ma dużo potasu dlatego ludzie z niskim ciśnieniem muszą uważać na dawkę dlatego kapsulki to dobry wybór .

andrzej 09.11.2018r.

Wydaje mi się,że lekarze leczący nadciśnienie tętnicze zbyt często zapominają o okresowym kierowaniu pacjenta na badanie poziomu potasu we krwi. Miałem podobny przypadek,który zakończył się pobytem w szpitalu z koniecznością uzupełnienia, u mnie wówczas wynosił 3,04 !

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej