Hipofosfatemia, czyli niedobór fosforu w organizmie. Jakie są jej przyczyny i jak się leczy tę przypadłość?

Fot.: bonnontawat / stock.adobe.com

Hipofosfatemia to termin medyczny określający niedobór fosforu w organizmie. Na brak tego pierwiastka narażone są szczególnie osoby niedożywione, będące na diecie niskobiałkowej, przyjmujące długotrwale leki moczopędne i mające niedobory witaminy D. Niski poziom fosforu trzeba uzupełnić. Jego drastyczny spadek we krwi może doprowadzić do śmierci.

Charakterystycznym objawem hipofosfatemii jest osłabienie i obrzęk mięśni, ponieważ niedobór fosforu prowadzi do rabdomiolizy. Dla chorego jest to niebezpieczne, bo porażeniu ulegają również mięśnie oddechowe, czego skutkiem może być arytmia lub całkowita niewydolność oddechowa. Ponadto niedobór tego pierwiastka może manifestować się zaburzeniami neurologicznymi. Hipofosfatemię leczy się, uzupełniając braki fosforu w organizmie.

Dlaczego fosfor jest ważny dla człowieka?

Fosfor to pierwiastek chemiczny niezbędny do prawidłowego funkcjonowania komórek w organizmie człowieka. Razem z wapniem i witaminą D jest odpowiedzialny za zdrowe i mocne kości. Bierze też udział w przewodzeniu bodźców nerwowych i przemianach energetycznych, reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową. Jego największa ilość jest magazynowana w kościach.

Człowiek dostarcza fosfor wraz z pożywieniem. Niewłaściwe odżywianie powoduje jego niedobory, które mogą skończyć się śmiercią. Niedostateczna ilość tego pierwiastka we krwi prowadzi do rabdomiolizy, czyli rozpadu mięśni. Skutkiem jest ich porażenie, które może się przyczynić do niewydolności oddechowej.

Co jest powodem hipofosfatemii?

Najczęstszą przyczyną hipofosfatemii jest dieta uboga w fosfor. Na braki narażone są szczególnie osoby niedożywione, alkoholicy prowadzący destrukcyjny tryb życia oraz chorzy odżywiani pozajelitowo. Hipofosfatemia grozi także pacjentom borykającym się z przypadłościami, które skutkują zmniejszonym wchłanianiem fosforu z przewodu pokarmowego np.:

  • uporczywymi biegunkami lub wymiotami,
  • kwasicą ketonową,
  • zasadowicą oddechową,
  • kwasicą hipofosfatemiczną,
  • nadczynnością przytarczyc,
  • nowotworami.

Hipofosfatemii sprzyja również długotrwałe zażywanie leków moczopędnych oraz glikokortykosteroidów.

Składniki krwi i ich funkcje poznacie na filmie:

Zobacz film: Składniki krwi i ich funkcje. Źródło: Getty Images / iStock

Objawy hipofosfatemii

Niedobór fosforu w organizmie prowadzi do rozpadu i porażenia mięśni, dlatego stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia. Chory odczuwa ból i uporczywe skurcze tkanki mięśniowej. Boryka się też z obrzękiem, a jego mięśnie są osłabione i wzrasta w nich napięcie. Hipofosfatemia może spowodować porażenie mięśni oddechowych oraz mięśnia sercowego. Manifestuje się to arytmią lub groźną niewydolnością oddechową.

Objawy ze strony układu mięśniowego nie są jedynymi symptomami niedoboru tego pierwiastka. Osoba z hiperfosfatemią ma szereg problemów z układem kostnym. Cierpi nie tylko z powodu bólu kości i ich wrażliwości na ucisk. Ma również zaburzenia chodu. Jest on bardzo charakterystyczny – chory kołysze się na boki.

U niektórych osób niski poziom fosforu objawia się zaburzeniami neurologicznymi w postaci: porażenia mięśni, drgawek lub parestezji. Chory może być zdezorientowany, a kontakt logiczny jest z nim utrudniony z powodu zaburzeń świadomości. Niektórzy dodatkowo odczuwają spadek apetytu, mają biegunki lub nudności.

Jak rozpoznać i leczyć hipofosfatemię?

Rozpoznanie hipofosfatemii opiera się na badaniach laboratoryjnych. Pacjent musi oznaczyć fosforany w moczu i we krwi. Jeśli wynik będzie poniżej 2,5 mg/dl (0,8 mmol/l), stwierdza się niedobór fosforu, a gdy jest mniejszy niż 1 mg/dl (0,32 mmol/l), hipofosfatemię uznaje się za ciężką.

Leczenie tej przypadłości wymaga od chorego zmiany nawyków żywieniowych i zwiększenie podaży pierwiastka w diecie. Jeśli ma on postać ciężką, będzie wymagał hospitalizacji i podania dożylnego fosforanów.

W jakich produktach jest fosfor?

Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na fosfor wynosi około 700 mg. Dawka jest podobna u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Młodzież w okresie dojrzewania powinna przyjmować aż 1250 mg tego pierwiastka. Jego ilość jest mniejsza jedynie u małych dzieci i niemowląt – waha się w przedziale 400–600 mg.

W jakich produktach można znaleźć fosfor? Najwięcej, bo aż 800 mg tego pierwiastka jest w serze parmezanie, ale bogatym źródłem są także inne sery żółte. Podobną zawartość fosforu ma mięso – szczególnie wątróbka wieprzowa i wołowa oraz pierś z kurczaka. Niewiele mniej ma mięso z indyka i baranina. Najmniej zasobna w fosfor jest wołowina.

Bogate w cenny pierwiastek są również produkty zbożowe: otręby, zwłaszcza pszenne, kasza gryczana, płatki jęczmienne oraz chleb żytni. Fosfor obecny jest również w warzywach, głównie strączkowych: fasoli, grochu i soczewicy oraz w owocach suszonych.

Bibliografia:

1. U. Buczek, P. Rajewski, Hipofosfatemia – opis przypadków, Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 6, s. 471–474.

Data aktualizacji: 30.05.2019,
Opublikowano: 30.05.2019 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

fiona 31.05.2019r.

nigdy lekarz nie zlecił mi takich badań :( jak widać coraz trudniej dbac o zdrowie w naszym kraju

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej