Hiperspermia – nieprawidłowa objętość nasienia. Diagnostyka i leczenie schorzenia

Fot.: palidachan / stock.adobe.com

Hiperspermia to stan, kiedy podczas jednego wytrysku wydziela się zbyt duża ilość nasienia. Objętość ejakulatu zwiększa się, natomiast liczba plemników pozostaje bez zmian, co może być źródłem problemów z zapłodnieniem. Przyczyn hiperspermii może być kilka. Najczęściej jest to długa abstynencja seksualna.

Sperma to wydzielina będąca produktem męskich narządów płciowych, która zawiera w sobie męskie gamety niezbędne do zapłodnienia komórki jajowej. Od składu chemicznego spermy, jej jakości, ilości oraz budowy i ruchliwości plemników zależy płodność mężczyzny. Jednym z zaburzeń jest hiperspermia, czyli jej zbyt duża objętość.

Czym jest hiperspermia?

Hiperspermia oznacza wydzielanie zbyt dużej ilości nasienia podczas jednego wytrysku. Stwierdza się ją, kiedy objętość porcji spermy wynosi więcej niż 6 ml. Istotne jest, że wraz ze zwiększeniem wydzieliny produkowanej przez pęcherzyki nasienne i gruczoł krokowy nie wzrasta liczba plemników. Przyczyną hiperspermii mogą być długa abstynencja seksualna (poprzedzona wcześniejszym regularnym współżyciem), zapalenie gruczołu krokowego oraz nadmierna aktywność wydzielnicza pęcherzyków nasiennych.

Gruczoł krokowy to niewielki narząd należący do męskiego układu płciowego, który znajduje się poniżej pęcherza moczowego. Odpowiada za produkcję wydzieliny stanowiącej nośnik plemników. Jest ona mętna i biała, ma odczyn kwasowy i charakterystyczny zapach. Zapalenie gruczołu krokowego to choroba, która może pojawić się w każdym wieku. To częsta dolegliwość, której przyczyną jest infekcja bakteryjna lub wirusowa. Poza hiperspermią jej objawem jest ból podczas wytrysku, zaburzenia erekcji i dyskomfort w podbrzuszu.

Natomiast pęcherzyki nasienne są parzystym narządem umiejscowionym w okolicy pęcherza moczowego. Ich pracę pobudzają męskie hormony płciowe. Są one odpowiedzialne za wydzielanie składników spermy (białek, prostaglandyn, enzymów i fruktozy) oraz około 70% objętości ejakulatu. Z tego powodu skutkiem ich wzmożonej aktywności wydzielniczej jest hiperspermia.

Zobaczcie, kto i kiedy może skorzystać z banków nasienia:

Zobacz film: Banki nasienia. Kto i kiedy może z nich skorzystać? Źródło: Stylowy Magayzn

Jak rozpoznać hiperspermię?

U mężczyzny prawidłowa ilość spermy wydalanej podczas jednej ejakulacji wynosi 2–5 ml. W jednej porcji może znaleźć się nawet 500 milionów plemników (norma to 20 milionów plemników na 1 ml spermy). Hiperspermia może być rozpoznana tylko podczas badania nasienia, czyli seminogramu. Polega ono na przekazaniu do laboratorium próbki nasienia, które oddaje się do specjalnego pojemniczka podczas masturbacji. Bardzo ważne, aby trafiła do niego cała uzyskana jednorazowo porcja spermy. Następnie ejakulat jest oceniany pod kątem właściwości fizykochemicznych (pH, objętości, barwy, odczynu, czasu upłynnienia, lepkości, konsystencji). Ocenie podlegają również plemniki – ich liczba, ruchliwość, budowa i żywotność. Normy badania nasienia zostały ustalone przez Światową Organizację Zdrowia. Przedstawiają się następująco:

  • pH: >7,2,
  • objętość: 2–5 ml,
  • całkowita liczba plemników: >39 mln,
  • liczba plemników w 1 ml nasienia: >15 mln,
  • żywotność plemników: >58%,
  • całkowita ruchliwość plemników: >40%,
  • procent plemników o prawidłowej budowie: >4%.

Hiperspermia a płodność

Hiperspermia może istotnie wpływać na płodność mężczyzny. Dzieje się tak, ponieważ wraz ze wzrostem objętości ejakulatu nie zauważono równoczesnego zwiększenia całkowitej liczby plemników ani ich koncentracji na 1 ml spermy. Są to dwa najważniejsze parametry oceniane podczas badania nasienia. Ich poprawna wartość oznacza, że mężczyzna jest płodny.

Hiperspermia i związana z nią mała liczba plemników w stosunku do całej objętości nasienia może być przyczyną problemów z zapłodnieniem. Jeżeli po roku regularnego współżycia bez zabezpieczenia nie doszło do zapłodnienia, para powinna udać się do kliniki leczenia niepłodności w celu wykonania badań diagnostycznych. Testom powinni poddać się jednocześnie mężczyzna i kobieta. Poza seminogramem wykonuje się badanie ultrasonograficzne (USG) jąder, najądrzy i powrózków nasiennych oraz biopsję jądra.

Leczenie hiperspermii

Hiperspermia w większości przypadków jest spowodowana abstynencją seksualną. Powrót do regularnego współżycia powinien sprawić, że problem ustąpi. Warto, aby mężczyzna poddał się również diagnostyce w kierunku zapalenia gruczołu krokowego. W tym celu wskazane jest wykonanie badania ogólnego moczu oraz posiewu, ponieważ za infekcję najczęściej odpowiadają bakterie. Leczenie choroby jest długotrwałe. Mężczyzna powinien stosować antybiotyk, leki rozkurczowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zalecane jest także picie dużej ilości wody, odpoczynek, nasiadówki i zmiana diety – bezwzględne wyeliminowanie alkoholu, kofeiny i pikantnych przypraw. Aby zapobiec zapaleniu gruczołu krokowego, należy unikać infekcji układu moczowo-płciowego lub wdrażać ich wczesne leczenie.

Data aktualizacji: 08.04.2019,
Opublikowano: 08.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej