Hipernatremia – przyczyny, objawy i leczenie zaburzeń gospodarki sodowej

Fot.: littlebell / stock.adobe.com

Hipernatremia jest fachowym określeniem zaburzeń gospodarki sodowej. Rozpoznaje się ją, gdy poziom sodu w organizmie przekracza 145 mmol/l. Może mieć charakter przewlekły lub ostry. Czasem skutkuje obrzękiem mózgu, co stanowi zagrożenie dla życia chorego.

Leczenie hipernatremii uzależnia się od nasilenia objawów. Jeśli jej przebieg jest łagodny, wystarcza ograniczenie płynów do 500 mililitrów na dobę. Gdy ciężki, konieczne jest podanie hipotonicznego roztworu NaCl, nierzadko w połączeniu z wazopresyną. W takich sytuacjach wymagane jest stałe monitorowanie stanu pacjenta.

Czym jest hipernatremia?

Hipernatremia to medyczne określenie zaburzeń gospodarki sodowej, które stwierdza się, gdy poziom sodu we krwi przekracza 145 mmol/l. Ma charakter zarówno ostry, jak i przewlekły. W wielu przypadkach stanowi zagrożenie dla zdrowia oraz życia chorego. Jest też jednym z najczęściej występujących zaburzeń elektrolitowych wśród pacjentów w różnym przedziale wiekowym.

Sód i jego rola w organizmie człowieka a hipernatremia

Sód jest pierwiastkiem należący do grupy metali alkalicznych. W organizmie człowieka występuje pod postacią jonów. Obecny we krwi oraz płynach ustrojowych jako kation przestrzeni międzykomórkowej jest odpowiedzialny za regulację ciśnienia tętniczego. Dba również o utrzymanie prawidłowego poziomu objętości krwi w naczyniach krwionośnych i wspomaga pracę nerek. Od stężenia tego pierwiastka zależy stopień nawodnienia organizmu.

Wysoki poziom sodu w osoczu sprzyja odwodnieniu komórek i powoduje, że poziom wody w przestrzeni międzykomórkowej jest nieadekwatny do ilości elektrolitów we krwi. Zjawisko określa się mianem hipertonicznej hiperosmolarności i uważa za jedną z podstawowych przyczyn zaburzeń gospodarki sodowej.

Zobaczcie na filmie, w jakich produktach znajdziemy sód:

Zobacz film: Gdzie znajdziemy sód? Źródło: Wiem, co jem 

Rodzaje hipernatremii

Zaburzenia gospodarki sodowej mogą mieć żróżnicowany przebieg, dlatego podzielono je na dwa rodzaje:

  • hipernatremię ostrą trwającą około 12 godzin, której objawy ustają lub są mniej intensywne po upływie tego czasu. Cechuje ją cięższy przebieg;
  • hipernatremię przewlekłą trwającą ponad 48 godzin, którą charakteryzują łagodniejsze symptomy.

Osoby z zaburzeniami o charakterze ostrym muszą być stale monitorowane przez lekarza z oddziału szpitalnego.

Komu grozi hipernatremia?

Z hipernatremią borykają się osoby w różnym przedziale wiekowym. Chorują nawet niemowlęta, u których skrajne odwodnienie wiąże się z biegunką powstałą w wyniku infekcji wirusowych. Szczególnie narażone są także osoby starsze, które nie odczuwają dużego pragnienia i osoby leżące wentylowane mechanicznie, u których podaż płynów może być zaburzona.

Co ciekawe, zaburzenia gospodarki sodowej mogą wystąpić u osób zdrowych, choć zdarza się to bardzo rzadko. Ich przyczyną jest nadmiar soli w diecie. Wysoki poziom sodu jest również częsty u osób dializowanych i dzieci karmionych słonymi pokarmami.

Objawy hipernatremii

Objawy hipernatremii są nieswoiste, dlatego mogą być błędnie zinterpretowane. Klasyczne symptomy to spadek ciśnienia krwi i zawroty głowy, które pojawiają się przy zmianie pozycji. Często towarzyszy im utrata łaknienia, nudności lub wymioty. Ponadto stale narastający poziom sodu skutkuje splątaniem, zaburzeniami świadomości, jak również pobudzeniem występującym naprzemiennie z sennością. Konsekwencją jest śpiączka i obrzęk mózgu, który może spowodować zgon chorego. Zaburzenia gospodarki sodowej nierzadko wpływają na poziom innych elektrolitów np. potasu, co u człowieka objawia się wzmożonym napięciem mięśniowym.

Diagnostyka i leczenie hipernatremii

Hipernatremię diagnozuje się na podstawie wyników analiz laboratoryjnych. Materiałem do badania jest krew żylna. Jeśli poziom sodu przekracza 145 mmol/l, konieczne jest leczenie polegające na uzupełnianiu płynów.

Leczenie zaburzeń gospodarki sodowej polega głównie na uzupełnianiu płynów drogą doustną, czasem również dożylnie. W celu nawodnienia chorego podaje się mu 0,45% roztwór NaCl (chlorku sodu) lub 5% roztwór glukozy, który ma podobne właściwości.

Poziomu sodu nie wolno zmniejszać gwałtownie, dlatego, zanim dojdzie do podania płynów, oblicza się szybkość korekcji. Zalecane jest, aby hipernatremia ostra była korygowana z szybkością nie większą niż 1 mmol/l/h, przewlekła zaś – 0,5 mmol/l/h. Dzięki temu można zapobiec obrzękowi mózgu u chorego i związanym z tym powikłaniom.

Prędkość korekcji i zmianę stężenia sodu po otrzymaniu litra płynu wylicza się na podstawie następującego wzoru: zmiana stężenia sodu = (stężenie Na+ w płynie infuzyjnym [mmol/l] – stężenie Na+ w surowicy pacjenta [mmol/l])/(TBW+1), gdzie TBW (total body water) – całkowita ilość wody w ciele wynosi 0,5 masy ciała (u kobiet) lub 0,613 (u mężczyzn). Żeby otrzymać ostateczną objętość płynu, która ma być podana w chwili leczenia, należy wymaganą szybkość korekcji (1 lub 0,5) podzielić przez liczbę otrzymaną ze wzoru.

Bibliografia:

1. A. Wakil, S.L. Atkin, Postępowanie w zaburzeniach gospodarki sodowej, [w:] „Clinical Medicine” 2010; 1 (10), s. 79–82.

Data aktualizacji: 18.07.2019,
Opublikowano: 16.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej